AVDIO: Kaj o evropskih volitvah menijo škofje?
Cerkev na Slovenskem | 16.05.2019, 16:19 Petra Stopar
Vse bližje je 26. maj, ko bodo evropske volitve. Izbirali bomo poslance, ki bodo v naslednjem petletnem mandatu zastopali interese Slovenije v Evropskem parlamentu. S tem bomo določili smer nadaljnje politike Evropske unije, med drugim na področjih socialnega razvoja, varnosti, človekovih pravic ter svobode govora in veroizpovedi. Za mnenje o volitvah smo vprašali nekaj škofov.
Mariborski nadškof Alojzij Cvikl pravi, da so vsake volitve pomembne, saj so priložnost, da lahko vplivamo na vrednote jutrišnjega dne. Zato spodbuja, »da se udeležimo volitev, ker samo tako lahko vplivamo na našo skupno srečo jutri, ter da podpremo tiste kandidate, ki jim zaupamo in vemo, da delijo z nami iste vrednote, kajti samo tako bomo lahko gradili Evropo in naš skupni jutri na tistih vrednotah, ki nas bodo osrečevale in prinašale življenje«.
Tudi novomeški škof Andrej Glavan se zaveda, da Evropska unija čedalje bolj s svojimi zakoni kroji življenje vsem nam. »Zato ni vseeno, kdo nas zastopa, kdo glasuje v teh skupnih ustanovah. Ni vseeno, ali bo šla Evropa po poti vrednot, ki so nasprotno dosedanjim evropskim, ki so v bistvu krščanske vrednote, ali pa bo prevladala neka pogubna liberalna politika, ki ni odprta življenju in ga ne spoštuje od spočetja do naravne smrti in še kaj drugega. Ni vseeno, ali bo politikom vseeno, ali bomo govorili v Sloveniji slovensko, angleško ali celo arabsko,« pravi novomeški ordinarij, ki je globoko prepričan, da se Slovenci brez krščanstva v tisočletni zgodovini ne bi obdržali v Božjem vinogradu pod Triglavom, »zato le pojdimo vsi na evropske volitve v maju«.
Da Evropa že zdaj nima več krščanske smeri in da tudi njena geopolitična usmeritev ni več čisto jasna, meni murskosoboški škof Peter Štumpf: »Tako, kot gre vlak s tračnic in ga je treba postaviti nazaj nanje, tako je treba nazaj k vrednotam vrniti Evropo. To se bo lahko zgodilo le, če bo Evropa ohranila družino kot mamo, očeta in otroke. Če Evropa to zavrže, se nimamo o ničemer več pogovarjati.« Zato je po njegovem pomembno, za katere poslance ali poslanke bomo glasovali 26. maja.
Ljubljanski nadškof Stanislav Zore pa je o pomenu letošnjih volitev govoril pri sveti maši za Evropo na Brezjah in jih ponazoril z apostoli, ki so za služenje skupnosti izbrali može, ki so bili na dobrem glasu in polni duha: »Pravzaprav moramo enako ravnati mi. Prepoznati ljudi, ki so na dobrem glasu, ne, ki so glasni. Glasnih je hitro in veliko. Na dobrem glasu pa jih je treba poiskati, tiste, ki imajo v sebi duha in vsebino. In te moramo izbrati za to, da bodo služili skupnosti, Evropski uniji.«
Med škofi, ki smo jih v našem studiu gostili v teh mesecih pred majskimi volitvami, je bil tudi upokojeni mariborski nadškof Marjan Turnšek: »Se mi zdi, da med kristjani večkrat neupravičeno vlada malodušje glede politike. Tudi na tem področju se dogaja greh, če se kristjan ne odzove in ne deluje v okviru tistih možnosti, ki jih ima znotraj političnega življenja. Kajti kdo bo prinesel evangeljske vrednote v politično in družbeno življenje, če ne kristjan? In če se kristjani odtegnemo temu, zastonj pričakujemo, da bo Evropa postala krščanska.«
Nadškofu Turnšku boste lahko prisluhnili v daljšem intervjuju v oddaji Utrip Cerkve v Sloveniji, 26. maja ob 8. uri.