Prvo predvolilno soočenje Radia Ognjišče in portala Domovina.je
Slovenija | 16.05.2018, 18:27 Tanja Dominko
Volilna tekma je pred vrati in soočenje različnih programskih in aktualnih stališč smo pripravili tudi na valovih Radia Ognjišče, in sicer skupaj s portalom Domovina.je. V dveh soočenjih naj bi se srečali kandidati in kandidatke štirinajstih političnih strank oziroma list. V prvem so bili z nami predstavnik koalicijske stranke Socialni demokrati Jernej Štromajer, predsednik Nove Slovenije Krščanskih demokratov Matej Tonin, predstavnik stranke Andrej Čuš in Zeleni Zvonko Lah, predstavnik stranke Dobra država Tilen Majnardi in podpredsednik Slovenske ljudske stranke Primož Jelševar. Slišali smo med drugim stališča na temo gospodarstva in migracij.
Kot cokla gospodarstvu se velikokrat omenja javni sektor. Sredstva zanj so se v minulih dveh letih povečala za 12 odstotkov, zato nas je zanimalo, kakšen odnos imajo do njega kandidati omenjenih petih strank. Skoraj vsi po vrsti so poudarjali, da o obilnosti javnega sektorja ne moremo govoriti vsepovprek, da je treba ločiti zdravstvo, šolstvo, vojsko in policijo, hkrati pa omogočiti nagrade za uspešnejše in tiste, ki delajo več. Nekateri bi pri javnem sektorju rezali, drugi ne.
Pri področju davkov se je pokazalo več razlik v stališčih. V Novi Sloveniji zagovarjajo boljše poslovno okolje, ki ga moramo zagotoviti gospodarstvu, da podjetja sedežev ne bodo selila v tujino. »Zato se nam zdi pomembno, da je potrebno slovensko poslovno okolje izboljšati na način, da bodo lahko podjetja dajala zaposlenim večje plače, to bo možno, če bodo manj obdavčene,« pravi Matej Tonin. Jernej Štromajer, SD, se s tem ne strinja. »Nižji davki niso rešitev za vse. Slovenija ima že zdaj najmanjšo obdavčitev na kapital.« Tonin mu je pozneje oporekal, da ni govoril o nižjih davkih na premoženje, pač pa o manjši obremenitvi dela.
Zvonko Lah iz stranke Andreja Čuša in Zelenih Slovenije poudarja, da plačilna nedisciplina je ovira, a kot razlog, da podjetniki bežijo v tujino, navaja poslovno okolje, ki ga imamo. »Naši podjetniki ne bežijo ven zato, da bodo dajali višje plače, saj jih morajo dajati, pri nas je delo preveč obdavčeno. Na Slovaškem za neto plačo 1000 evrov plačajo 340 davkov in prispevkov, pri nas pa 730.« TIlen Majnardi iz Dobre države je oponesel Štromajerju navedbo, da je problem strateško vodenje države. »Kdo pa je državo vodil zadnja desetletja?«
Primož Jelševar, SLS, je opozoril, da se ne da produktivnosti povečevati v nedogled, pač pa je treba povečevati dodano vrednost. »Mi imamo dodano vrednost na zaposlenega že skoraj 25 let enako, 42 tisoč evrov. To moramo povečati na 60 tisoč evrov, potem pa bomo lahko dvignili tudi neto plače.«
Vročo debato smo odprli nato z migracijsko politiko. Dejstvo je, da se tok migrantov čez Slovenijo spet krepi, zato so nas zanimala stališča do dosedanjih in nadaljnjih ukrepov.
Matej Tonin, NSI: »Treba je poslati jasno sporočilo po balkanski poti navzdol, da je slovenska meja neprodušno zaprta. Madžarska je dala jasno sporočilo, tudi Avstrija, če ne bomo ukrepali, bo Slovenija postala žep. Meja mora biti varovana z večjim številom ljudi, ne z ograjo.«
Tilen Majnardi, Dobra država: »Zavzemamo se, da se striktno spoštuje schengensko mejo, da je to meja, ki mora zagotavljati varnost slovenskim državljanom. Bodečo žico je treba zamenjati s panelnimi ograjami.« Zavzema se tudi za samozavestnejši pristop do sosede Avstrije.
Jernej Štromajer, SD: »Slovenija je izpadla kot humana družba. Ljudem smo skušali pomagati, treba jim je pomagati. »Seveda je pa treba zagotoviti varnost. In pa, da se ta kriza rešuje skupaj z Evropsko unijo. Ne z Madžarsko, ki je marginalna država.«
Primož Jelševar, SLS, bi bil previdnejši pri odnosu do migrantov. Ne strinja se s Štromajerjem, ki pravi, da niso povzročili škode. »Spomnimo se Kölna in posilstva. … Mi smo dejansko v Evropo spustili teroriste, to je dokazano.« Tudi on bi ostreje nadziral dogajanje na meji.
Zvonko Lah, Stranka Andreja Čuša in Zeleni Slovenije: »Mi imamo mejo s Hrvaško na Kolpi daljšo, kot je naša obala ob morju. Poleti lahko Kolpo prebrodiš kjerkoli, val migrantov se bo povečal, turizem se bo ustavil. Mislim, da moramo čim prej mejo zapreti in migrantom povedati, da tam ne bodo šli čez.«
Vabljeni, da izpolnite anketo v nadaljevanju in tudi k ogledu videoposnetka soočenja na Domovina.je.