Svetovalnica: Koliko poljubov ob rojstnodnevni čestitki?

Svetovalnica | 20.06.2017, 11:25 Rok Mihevc

Bonton je vsakodnevni del življenja in tega se zavedajo tudi naši poslušalci. Pravijo, da potrebujejo takšne usmeritve, saj je bonton zbirka pravil, ki ureja medsebojno življenje in delovanje, da nam je lažje. Tudi tokrat je bila v Svetovalnici z nami strokovnjakinja na področju vedenja Bojana Košnik.

Prednost pri vstopu v objekt

Ko vstopamo s svojo izvoljenko v javne prostore, vstopa gospod prvi. »Vloga moškega je namreč, da zaščiti partnerko. Ko vstopi v restavracijo, preveri teren in če je vse v redu, lahko vstopi tudi ženska. In še nekaj je pomembno, da ji pomaga pri slačenju plašča.« Danes je to po Košnikovih besedah dovoljeno tudi natakarjem, a včasih tega ni bilo. »Nato jo moški odpelje do mize v restavraciji, posedeta pa se tako, da ima dama lepši razgled, npr. skozi okno, na sliko in podobno.« V zasebne prostore pa ženska vstopa prva.

Zvečilni gumi na javnih mestih?

»Zgodba bi bila enostavna, če bi upoštevali pravilo, da takrat ko govorimo, zvečilnih gumijev ni.« Po Košnikovih besedah je prav, da si osvežimo zadah, a je prav, da ne zvečimo, ko govorimo. »Poudariti pa moram tudi, da se zvečilne gumije ne odlaga v pepelnike, ti so namenjeni izključno kadilcem. Zgrožena sem tudi, ko ugotavljam, da jih veliko pristane pod mizami, na pločnikih ali kje drugje. Če ga že imamo, imejmo pri sebi tudi košček papirja, kamor ga lahko zavijemo.« Ob tem je opozorila tudi na »različne obraze«, ko zvečenje po njenih besedah presega meje dobrega okusa. »In ko smo na javnih prireditvah, zvečenja ni.«

Sedežni red v taksiju

V taksiju vedno sedemo na zadnje sedeže, nikoli na prednje, razen če nas je več. »Najvarnejši sedež je desno zadaj in tja ponavadi sede ženska, oz. tisti, ki ima »pomembnejšo vlogo«. Sovoznikov sedež pa je najmanj varen in tudi taksisti niso najbolj navdušeni, če sedemo tja. »Lepo bi pa tudi bilo, če nam taksist odpre vrata, a danes je to, ob vsej naglici, nemogoče in zamudno.«

Poljubljanje ob rojstnih dnevih

Poljubimo se lahko enkrat, če pa nam je oseba simpatična in gre za bolj intimen odnos, pa tudi dvakrat. »Trikratni poljub pa je bolj značilen za pravoslavni svet, Srbijo, Rusijo, Grčijo,... A tudi pri nas ne bo nič narobe, če tako čutimo, da se poljubimo trikrat.«

Svetovalnica
Evharistija (photo: Pixabay) Evharistija (photo: Pixabay)

Telovo: Bog, ki je želel ostati med nami

»Skrivnost današnjega praznika je skrivnost Boga, ki je želel ostati med nami. Če bi kristjana ob polnoči zbudili in ga vprašali, kaj je evharistija, kaj je sveta maša – bi moral znati odgovoriti, ...

Soočenje pred evropskimi volitvami (photo: Tanja Dominko) Soočenje pred evropskimi volitvami (photo: Tanja Dominko)

Soočenje o prehranski varnosti in energetski oskrbi

Predstavniki devetih list so na drugem soočenju pred volitvami v Evropski parlament spregovorili o zelenem prehodu, o prehranski varnosti, energetski neodvisnosti in skrbi za čistejše okolje. Z ...