Nataša LičenNataša Ličen
Jakob ČukJakob Čuk
Tanja DominkoTanja Dominko
Nadškof Stanislav Zore (foto: Izidor Šček)
Nadškof Stanislav Zore

Pogovor o: Nadškof Zore v vlogi predsednika SŠK

Slovenija | 28.06.2017, 18:02 Marta Jerebič

V oddaji »Pogovor o« smo gostili predsednika Slovenske škofovske konference, ljubljanskega nadškofa Stanislava Zoreta. Spregovoril je o pomanjkanju duhovnikov, ad limina obisku v Vatikanu, ki ga bodo opravili prihodnje leto, družinah, zakoncih in mladih, spravi in medverskem dialogu.

Letos imamo le 3 novomašnike. Nekateri duhovniki po nekaterih slovenskih škofijah že sedaj upravljajo po tri ali celo 4 župnije. »Če ni duhovnikov, potem bo treba župnije na nek način povezovati med seboj,« je dejal nadškof Zore in dodal, da ima koprska škofija že načrt za tako preureditev. O vsem tem bodo prihodnje leto poročali tudi v Vatikanu. Po besedah predsednika SŠK je temeljna razlika med sosednjimi Cerkvami in našo Cerkvijo v tem, da je v sosednjih državah Cerkev imela možnost živeti kontinuiteto. »Ustanove Cerkve, šole, bolnišnice, karitativno delovanje - so kontinuirano živele skozi ves čas, pri nas pa je bilo njihovo delovanje nasilno prekinjeno in potem je bilo treba začeti znova.«

Tu se postavlja vprašanje sprave. Nadškof Zore poudarja, da je treba žrtve med- in povojnega nasilja pokopati v dostojen grob, najti primerna pokopališča za vse, meni pa, da je najzahtevnejše dejanje priznanje statusa žrtev, ki so v ogromni večini umirale zaradi revolucije, pohlepa po oblasti in premoženju: »Če bomo sposobni počasi in vztrajno delati te korake, bomo prišli tudi do sprejetja naše zgodovine, kakršna je bila – še ni napisana, kakršna je bila, bomo lahko skupaj živeli prihodnost.«

Prihodnost našega naroda je v mladih in družinah. SŠK zato pripravlja nove smernice za pripravo na zakon: »Bistvene spremembe bodo v tem, da želimo s temi smernicami poenotiti pripravo na zakon v vsem slovenskem prostoru.« Metode bodo ostale različne, cilj pa je, da bodo vsi pripravljeni na sprejem zakona kot zakramenta. O mladih pa nadškof Zore pravi: »Moje osebno izkustvo je, da je temeljna metoda, ki jo mladi potrebujejo, da imaš zanje čas in da jih imaš rad. Potem se z njimi da delati vse.«

 

 

Slovenija, Cerkev na Slovenskem
Ivanka Kržišnik dobro uro po smrti, z blaženim nasmeškom... (photo: Tomaž Sokol) Ivanka Kržišnik dobro uro po smrti, z blaženim nasmeškom... (photo: Tomaž Sokol)

Dostojanstveno slovo

Ob izteku lanskega leta, v tistih prazničnih dneh, ko si vzamemo čas za veselje, druženje in ustvarjanje načrtov, se je po dolgotrajni bolezni poslovila najina dobra prijateljica Ivanka.

Predstavniki različnih cerkva po bogoslužju v evangeličanski cerkvi v Ljubljani (photo: Vatican media) Predstavniki različnih cerkva po bogoslužju v evangeličanski cerkvi v Ljubljani (photo: Vatican media)

Predolgo smo bili razdeljeni

Smo v tednu molitve za edinost med kristjani. Pri kapucinih v Celju bo nocoj ekumensko besedno bogoslužje, ki se ga bodo udeležili škof Maksimilijan Matjaž, evangeličanski škof Leon Novak, ...

Dr. Aleš Maver (photo: STA) Dr. Aleš Maver (photo: STA)

Zakaj iskati novo sredino?

Politična sredina na Zahodu visi preveč v levo. To je lastnost, ki po besedah političnega analitika profesorja dr. Aleša Mavra med drugim druži zadnje pretrese v Avstriji, Franciji in Nemčiji ter ...

Študentka Ema (photo: Rok Mihevc) Študentka Ema (photo: Rok Mihevc)

Ko družbena omrežja služijo izobraževanju

Družbena omrežja lahko kot platformo uporabljamo tudi za izobraževanje in širjenje koristnih informacij. Tega se zaveda tudi študentka medicine na Medicinski fakulteti v Ljubljani Ema. S svojim ...