Matjaž MerljakMatjaž Merljak
Mark GazvodaMark Gazvoda
Petra StoparPetra Stopar

Svetovalnica: Na razgovor se dobro pripravite in pokažite svojo energijo

Svetovalnica | 09.03.2017, 13:03 Rok Mihevc

Se vam je že kdaj zgodilo, da vas je tik pred razgovorom za zaposlitev grabila panika, ker niste vedeli, kako se pripraviti nanj? Odgovor na to nam je pomagala poiskati naša sogovornica ter ustanoviteljica in direktorica podjetja Moja zaposlitev Saša Boštjančič.

Priprava na zaposlitveni razgovor je že zelo dobra pot, da prideš do želenega delovnega mesta. Nanj se sicer ne moremo nikoli 100% pripraviti, se pa lahko pripravimo na tisto, na kar lahko vplivamo. »Intervju služi delodajalcu in vam, da oba dobita čim več informacij drug o drugem. Namenjen je, da delodajalca prepričamo s tremi stvarmi: osebnostjo, znanjem in željo po delu. Naša domača naloga pred razgovorom je, da pregledamo s čim se podjetje ukvarja, kje ima sedež, kakšni so sodelavci itn.«

Pomembno je, da si pripravimo vprašanja tudi za delodajalca. Nikoli ne smemo pozabiti kopijo življenjepisa, motivacijskega pisma in dokazil, ki jih bomo morebiti potrebovali na razgovoru in so ključna za tisto delovno mesto. »Velja si zapomniti nekaj pravil. Predvsem pokažemo iskreno zanimanje za to delovno mesto in se držimo navodil poteka intervjuja, ki ga vodi delodajalec. Mirno poslušamo, odgovarjamo na vprašanja in smo s svojimi odgovori jasni in iskreni. Tudi mi lahko kaj vprašamo, ampak o tistem, kar na razpisu še ni bilo napisano. A preveč ne smemo biti zgovorni in komunikativni, teči mora zanimiv pogovor med delodajalcem in kandidatom.«

Vprašanj na razgovoru je lahko neskončno. »Sama se držim standardnih vprašanj, torej kako bi se kandidat opisal, o svojih dosežkih,... Ponavadi delodajalci vprašajo tudi o slabostih kandidata, tukaj pa moramo biti seveda iskreni. Sem pa že slišala, da so kandidate vprašali, koliko semaforjev je na dunajski cesti ali kolikokrat v dnevu se srečata urina kazalca. Verjetno pri tem merijo predvsem odzivnost človeka in ali reče »ne vem«, ali pa se znajde z odgovorom.« Vsak razgovor je lažji, veliko pa je odvisno od naše osebnosti in od naše želje po zaposlitvi.

Če smo na razgovoru zavrnjeni, je pomembno tudi, da delodajalca vprašamo, s čim ga nismo prepričali. To je dobra iztočnica za naše prihodnje iskanje zaposlitve, dobra »šola vnaprej«. »Lahko je bil samo prvi vtis napačen, ali pa je kaj pozabil povedati. Pri Slovencih opažam, predvsem pri mlajših, plahost in skromnost. Mislimo da znamo manj, znamo pa veliko."

Več pa v oddaji!

Svetovalnica
Robert Friškovec (photo: Rok Mihevc) Robert Friškovec (photo: Rok Mihevc)

Sočutje ni pasivnost

Med 17. in 23. novembrom se po vsem svetu vsako leto v okviru Katoliške cerkve in drugih krščanskih cerkva ter skupnosti obhaja teden zaporov. Namen tedna zaporov je, da bi se kristjani zavedali ...

Karin Kanc, je v letu 2024 izbrana za naj diabetičarko (photo: Jure Makovec) Karin Kanc, je v letu 2024 izbrana za naj diabetičarko (photo: Jure Makovec)

Kako in kaj jesti

Z dr. Karin Kanc, doktorico medicine, specialistko interne medicine, iz zasebne ordinacije Jazindiabetes, tudi integrativno psihoterapevtko, smo ob Svetovnem dnevu sledkorne bolezni, ob Tednu ...