Matjaž MerljakMatjaž Merljak
Boštjan SmoleBoštjan Smole
Helena KrižnikHelena Križnik

Črnčec: Razumeti bomo morali, da nekateri želijo spremeniti našo demokracijo

Svet | 23.03.2017, 17:06

Strokovnjak za varnostna vprašanja Damir Črnčec je v pogovoru za naš radio opozoril na dvojno simboliko najhujšega krvavega dejanja v Londonu po letu 2005. Prva je, da se je zgodil ob prvi obletnici terorističnih napadov v Bruslju, ki so ranili srce Evropske unije, druga je, da je bil tarča sedež parlamenta v Veliki Britaniji.

"Napadena je bila britanska demokracija, kajti parlament v britanskem političnem sistemu pomeni točno to - srčiko demokracije," je poudaril Črnčec. Prepričan je, da so varnostne in obveščevalne službe na Otoku v zadnjih 12 letih preprečile veliko število podobnih napadov. Tokratnega so, na žalost, spregledale. "Ni rešitev v varnostnih strukturah, v varnostno-obveščevalnih službah. Preprosto bomo morali razumeti, da določeni ljudje, posamezniki ali skupine, ki prihajajo k nam in živijo med nami, želijo spremeniti sistem, kot ga imamo, torej našo demokracijo. Zlorabljajo človekove pravice v svojo korist in želijo drug politični sistem, ki je v svoji osnovi totalitaren."

Po Črnčecevih besedah vse skupaj predstavlja izziv - po eni strani za politike, da stvari imenujejo s pravim imenom, po drugi za pravno stroko. "Morala bo preučiti, ali koncepti koncepti človekovih pravic in vladavine pravne države, kot veljajo za nas, veljajo tudi za vse, ki prehajajo med nas in želijo sistem uničiti."

Ko bomo, tako Črnčec, sprejeli, da imamom opravka s četrtim totalitarizmom, kar islamski radikalizem po njegovem je, bomo začeli uporabljati prave prijeme in ukrepe. "Naj še enkrat povem, da so varnostni del in obveščevalne službe na koncu te palice. Prej je kup ostalih vzvodov, ki jih mora politika nasloviti skozi ostale družbene podsisteme."

Svet, Evropska Unija
Jože in Lidija (photo: Rok Mihevc) Jože in Lidija (photo: Rok Mihevc)

Srečanja: Pot iz brezna steklenice #videopodkast

Alkohol je najbolj razširjena in uradno dovoljena droga pri nas. Vsak dan, zaradi bolezni, povezanih z alkoholom, umreta najmanj dve osebi. Po ocenah imamo v državi vsaj 200.000 alkoholikov. Ko k ...

Skupnost Do nebes (photo: ARO) Skupnost Do nebes (photo: ARO)

Skupnost Do nebes

V času, ko mladi vse več vsebin spremljajo s pomočjo spleta, sta Živa Dobrovoljc in Bina Rednjak začeli z ustvarjanjem nečesa, kar presega virtualnost. Oblikovali sta skupnost mladih deklet, ki ...