Svetovalnica: Po himni ne ploskamo

Svetovalnica | 24.01.2017, 11:24 Rok Mihevc

Bonton zajema pravila sodobnega vedenja v družbi in z njim se srečujemo skoraj na vsakem koraku. Velikokrat se znajdemo v zadregi kakšna so pravila, zato smo v tokratno Svetovalnico povabili strokovnjakinjo za kulturo vedenja Bojano Košnik.

Himne ne napovedujemo in ne ploskamo po njej
Himna se ne zaigra na vsakem dogodku, zaigramo oz. zapojemo jo na formalnih in uradnih dogodkih. Ob začetku vstanemo in mirno stojimo, ne klepetamo, po končani himni se mirno usedemo in ne ploskamo, ne za slovensko ne za evropsko. "Pri športnih dogodkih, kjer je prisotna evforija, je to sicer drugače in tu se ploskanju skorajda ne da izogniti. Večje domoljubje pokažemo s pravočasnim izobešanjem zastave, ki pa mora biti seveda čista in nič strgana. Odstraniti pa jo moramo dva dni po praznikih."

Ali mladi še odstopijo sedež starejšim?
Še vedno velja, da ko smo na javnih prevoznih sredstvih, odstopimo sedež starejšim, bolnim nosečnicam ali komurkoli, za katerega vidimo, da je mogoče bolj potreben tega sedeža kot mi. "Res je, da mladi kdaj pa kdaj odpovedo, a včasih sem jezna predvsem na nas starejše, saj jih vzgajamo mi. Smo preveč popustljivi in velikokrat pride do situacije, ko mladi ne znajo ali nočejo pravilno od reagirati. Mlajši morajo odstopiti sedež starejšim ljudem, ampak to je vzgoja in ta se začne od prvega dne v domačem krogu in družini. Najprej seveda z vzorom in vzgledom, ki pa se mora nadaljevati tudi v uradnih ustanovah."

Kdaj je primerna prva in zadnja ura, da pokličemo?
Pravilo pravi, da ne kličemo pred osmo zjutraj in zaključimo s klicanjem do osme ure zvečer. Če pa ta klic prinaša zelo pomembno informacijo, takrat lahko pokličemo tudi prej oz. pozneje. Tudi v domačem okolju, ne samo ko smo v službi. "Skratka, ljudi ne obremenjujemo z informacijo, ki bi jo lahko posredovali ob neki pametnejši uri. Pazimo tudi, če kličemo v tujino, kjer gre za časovni zamik, da ujamemo pravo uro in ne kličemo ob neprimernem času."

Bojana Košnik je v nadaljevanju oddaje odgovorila še na nekaj vprašanj o klicanju na službenem mestu, izrekanju sožalja, držanju rok v žepu, uporabi slovenskih pozdravov in o tem, po koliko časa, še lahko voščimo želje ob novem letu. 

Svetovalnica
Spominski shod Nove slovenske zaveze leta 2015 na katerem so se spomnili vseh žrtev komunističnega nasilja. (photo: STA) Spominski shod Nove slovenske zaveze leta 2015 na katerem so se spomnili vseh žrtev komunističnega nasilja. (photo: STA)

Začelo se bo z zvonjenjem zvonov po vsej Sloveniji

Na Trgu republike v Ljubljani bo drevi slovesnost v spomin na žrtve komunističnega nasilja. Dogodek, ki bo potekal v duhu lani ukinjenega narodnega dneva spomina, pripravljajo Nova Slovenska ...

Lidija je srečno prispela v Santiago de Compostelo (photo: osebni arhiv) Lidija je srečno prispela v Santiago de Compostelo (photo: osebni arhiv)

Lidiji je uspelo. Tu so zbrani vsi njeni zapisi.

Naši radijski sodelavki Lidiji Zupanič je uspelo, srečno je po skoraj mesecu dni romanja prispela na cilj v Santiago de Compostelo. V 28 dneh je prehodila 840 kilometrov. Na trg pred katedralo je ...

Kruh je dobrina, ki ne sme manjkati na nobeni mizi (photo: dobroteslovenskihkmetij.si) Kruh je dobrina, ki ne sme manjkati na nobeni mizi (photo: dobroteslovenskihkmetij.si)

Začenja se 35. festival Dobrote slovenskih kmetij

S strokovnim posvetom - Slovenska super živila skozi letne čase - se na Ptuju začenja letošnji že 35. festival Dobrote slovenskih kmetij. Tudi letos bo dogajanje zaznamovalo celotno mesto Ptuj, ...