Vrstijo se dogodki, posvečeni Plečniku
Slovenija | 15.01.2017, 16:25
Po uvodnem delu leta, posvečenega arhitektu Jožetu Plečniku, v katerega smo med drugim vstopili s spominskim bogoslužjem v ljubljanski stolnici in v njegovi cerkvi v Pragi, smo dobili še monografijo Simboli v Plečnikovi arhitekturi. Že v prihodnjih dneh se bodo zvrstili novi dogodki, posvečeni temu velikemu mojstru in asketu.
Ste bili kdaj pozorni, ko ste prijeli za kljuko na vratih, ki vodijo v krstilnico kamniške frančiškanske cerkve, v Narodno univerzitetni knjižnico v Ljubljani, cerkev svetega Frančiška v Šiški ali drugo stavbo oziroma prostor, ki ga je oblikoval arhitekt Jože Plečnik? V rokah ste imeli konja, goloba, Marijin in Jezusov monogram, posodo, ribo, grški črki alfa in omega… Bogata govorica simbolov, ki jih je uporabljal Plečnik, je dobila svojo monografijo, ki so jo minuli četrtek predstavili v njegovi hiši v Trnovem. Avtor tega dela Andrej Hrausky, ki se je vrsto let posvečal branju simbolike v Plečnikovi arhitekturi, je strnil del svojih opažanj in spoznanj. Po njegovih besedah je Plečnikova simbolika univerzalno razumljiva. Knjiga, ki jo je pripravil, ne predstavlja končnega obračuna s Plečnikovo simboliko, temveč njegovo razumevanje in interpretiranje. Delo bo verjetno spodbudilo marsikoga, da bo tudi sam z večjo pozornostjo prisluhnil simbolni govorici Plečnikovih del in jo dojel na svoj, osebni način.
Že 20. januarja bodo v Plečnikovi hiši odprli prvo od štirih občasnih razstav v Plečnikovem letu z naslovom Plečnik na Brionih. V njej bodo na ogled do zdaj širšemu krogu neznani izvirni načrti vrtnega paviljona na Brionih in fotografije Plečnikovih obiskov na gradbišču v pozni jeseni 1957 oziroma nekaj mesece pred smrtjo.
Tudi v Pragi se bo do konca leta zvrstilo več dogodkov, ki jih pripravlja slovensko veleposlaništvo v češki prestolnici. Te dni bodo v Informacijskem centru Praha 3 odprli prenovljene prostore s Plečnikovo sobo. Na dan, ko se spominjamo Plečnikovega rojstva, 23. januarja, pa v južnih vrtovih praškega gradu pripravljajo krajšo slovesnost s polaganjem cvetja in sveč pri Plečnikovem spomeniku, ki so ga postavili pred desetimi leti.
Seveda bo Plečnik blizu tudi mnogim vernim Slovencem, ki nedeljo za nedeljo ali celo vsak dan obiskujejo njegova svetišča, in duhovnikom, ki odpirajo njegove tabernaklje, dvigajo njegov kelih ali monštranco.