Marjan BuničMarjan Bunič
Andrej NovljanAndrej Novljan
Tone GorjupTone Gorjup
Evrazijski ris (foto: Miha Krofel)
Evrazijski ris

Plahe kratkorepe mačke na visokih nogah

Polno prgišče lepote | 03.03.2016, 07:30 Blaž Lesnik

Ris je izjemno redka žival tudi v svetovnem merilu, v Sloveniji pa je najbolj ogrožena vrsta sesalcev. Pri nas živi le ena vrsta, to je evrazijski ris. V 20. stoletju so ga popolnoma iztrebili, leta 1973 pa ponovno naselili v Kočevskem Rogu.

Takrat so iz Slovaške pripeljali tri pare, ki pa so bili sorodniki. Naselitev je bila uspešna, vendar pa so sredi 90-ih let prejšnjega stoletja populacijo risov tri do štirikrat precenili: ocenjevalo se je, da jih je 220 v resnici pa je takrat živelo v Sloveniji od 70 do 80 osebkov.

Risi spadajo v družino mačk in med zveri, tako kot medved in volk. So kratkorepe mačke na visokih nogah. Na konici uhljev imajo čop dlak, ki ga pri drugih mačkah ni. Približno tri četrtine risove prehrane predstavlja srnjad, človeka pa ne bo nikoli napadel. Je zelo plah in le redki ga vidijo v naravi.

Danes je v Sloveniji le še okoli 15 odraslih živali. Poleg težav zaradi parjenja znotraj sorodstva sta k temu, da je ris pri nas na robu izumrtja, veliko prispevala tudi nezakonit odstrel in težka prehodnost dinarskih kočevskih območij. Zaradi nje se živali težje najdejo in razmnožujejo.

Od naravovarstvenih ukrepov in odločitvijo države, ali želi imeti vitalno risjo populacijo, je odvisno, ali bomo to izjemno žival ohranili.

Polno prgišče lepote
Škof Jamnik je obiskal Ljubhospic (photo: s. Emanuela Žerdin) Škof Jamnik je obiskal Ljubhospic (photo: s. Emanuela Žerdin)

Sveti večer v Ljubhospicu in v domu za ostarele

Na sveti večer je škof Jamnik maševal v domu starejših v Štepanji vasi. Ob 20. uri pa je bila polnočnica v hospicu v Ljubljani, kjer ekipa zaposlenih in prostovoljcev oblikuje lepo praznovanje za ...

Svetlana in Arif Sulejmanovič (photo: osebni arhiv AS) Svetlana in Arif Sulejmanovič (photo: osebni arhiv AS)

Drži me za roko, ko bom odhajala

Našega decembrskega gosta in letošnjega jubilanta, ki mu tako na videz kot po živahnosti duha zlahka prisodimo četrtino let manj, že od majhnih nog spremlja sprejemanje različnosti in Božjih ...