Mati in sin
Evropa zavrnila nadomestno materinstvo
Svet | 17.03.2016, 08:40 Marjana Debevec
Svet Evrope je dokončno s 16 glasovi proti in 15 glasovi za zavrnil prakso nadomestnega materinstva v Evropi. Besedilo je predlagala belgijska poslanka Petra de Sutter, ki je od 47 vlad članic sveta zahtevala, da bi mednarodno uredili to področje. Pred sedežem Sveta Evrope so med glasovanjem potekali protesti različnih skupin, nekatere med njimi so bile tudi krščanske.
Tiskovni predstavnik Evropske federacije Združenja katoliških družin Nicola Speranza je za Radio Vatikan izrazil zadovoljstvo, da dokument ni bil sprejet. Pri njem je najprej šlo za konflikt interesov, saj omenjena belgijska poslanka vodi kliniko za nadomestno materinstvo. Rezultat glasovanja pa kaže na to, da je mnenje o tem pojavu v Evropi deljeno. »Zato je treba opozoriti ljudi, oblikovati javno mnenje in ozavestiti ljudi o tem, da je nadomestno materinstvo kršenje človekovih pravic«, je povedal Speranza. Po njegovih besedah bi namreč uzakonitev nadomestnega materinstva predstavljala popredmetenje ženske in tudi otroka.
Omenjeno glasovanje pa ne bo vplivalo na zakonodaje držav, kjer je nadomestno materinstvo že dovoljeno. »Vendar pa gre pri tem za etični boj za življenje, gre za kulturni boj. Spremembe opažamo predvsem v državah izven Evrope, kjer je nadomestno materinstvo že povsem prešlo v navado kot nekaj normalnega. Zdaj te države uvajajo omejitve: na primer v Indiji so nadomestno materinstvo prepovedali za tujce. Torej gre za napredek v tem smislu«, je prepričan predstavnik Evropske federacije Združenja katoliških družin.
Po njegovih besedah pa je na tokratno glasovanje članov Sveta Evrope močno vplival tudi pritisk francoskih feministk, ki so kljub včasih ideološko nasprotnemu mnenju zahtevale prepoved nadomestnega materinstva, saj tudi po njihovem mnenju le to pomeni zasužnjevanje in izkoriščanje revnih žensk.