Mateja SubotičanecMateja Subotičanec
Marko ZupanMarko Zupan
Tone GorjupTone Gorjup

Jaklič vidi v primeru dodatkov za pripravljenost vzorce „nedemokratičnega režima“

Radijski utrip | 23.01.2016, 15:16

Osrednja tema letošnjih dvanajstih oddaj "Spoznanje več, predsodek manj", s predavateljem na Harvardu ddr. Klemenom Jakličem bo Slovenija. Njena 25-letna samostojna pot.

V januarski je razmišljal o razpadu Jugoslavije in tudi o tem, kako močno so vzorci nekdanjega totalitarnega režima še živi pri nas. V drugem delu oddaje pa je komentiral izplačila dodatka za stalno pripravljenost, ki so ga dobivali dekani in profesorji.

Uvodoma je naštel nekaj razlogov, zakaj Jugoslavija v obliki, kakršni je bila ni mogla obstati. Spomnil je na teptanje človekovih pravic in odsotnost prava in pravičnosti. Na vprašanje, kako živi so vzorci nekdanjega režima danes pa dodal: „Preveč, daleč preveč. To vemo vsi oziroma vsak, ki je vsaj malo avtonomen opazovalec. Poznamo stanje na področju pravosodja, če začnem s področjem, ki mi je najbolj blizu. Vrsta kršitev človekovih pravic, zatekanj k neki formalizmom, nekim formalnim logikam, ki ne vidijo večje slike. Na to nas na koncu opozarja Evropsko sodišče za človekove pravice, kjer smo zmagovalci v številu kršenja človekovih pravic.“

V zvezi z zgodbo dodatkov za stalno pripravljenost, ki so si jih izplačevali profesorji in dekani ljubljanske univerze, tudi sedanja ministra Dušan Mramor in Maja Makovec Brenčič, je ddr. Jaklič dejal, da so ti primeri, ki jih spremljamo še eden od ostankov post totalitarnega obdobja. „Gre za neke privilegirane mreže, ki so vselej obstajale tudi v nedemokratičnih režimih, ki predpostavljajo, da si lahko vzamejo nek del na podlagi še tako „butaste“ argumentacije. To se očitno vleče naprej. Če si v neki vodstveni univerzitetni strukturi, si pač lahko izmisliš marsikaj, tako zgleda. In to je nova anomalija. Tudi vladajoči privilegirani sloj je v prejšnjem režimu delal tako. Učili so komunizem, sami pa so živeli kot nekakšni buržuji.“

Ddr. Jaklič meni, da sistem države ne funkcionira do te mere, da zagotavljal zadostno mero dobrin za vse. „Kadar človeku na nekem položaju ne prinese tistega kar mu gre, takrat se iščejo bližnjice. Tako prevlada logika: Znajdi se, kdo se more“

Posnetku pogovora z ddr. Klemenom Jakličem lahko prisluhnete v našem audio arhivu ali pa v ponovitvi oddaje v ponedeljek ob 23. uri.

Radijski utrip, Politika, Oddaje
Svojci žrtev z njihovimi fotografijami (photo: Rok Mihevc) Svojci žrtev z njihovimi fotografijami (photo: Rok Mihevc)

Vigilija pred dnevom, ki ga trenutna oblast ne dovoli

Na Trgu republike v Ljubljani je sinoči slovesnost v spomin na žrtve komunističnega nasilja Ker smo ljudje. »V resnici je tako, da ni druge možnosti, kot priznati resnico.« Te besede pokojnega ...

Slovesna umestitev papeža Leona XIV. (photo: Vatican News) Slovesna umestitev papeža Leona XIV. (photo: Vatican News)

Slovesni začetek pontifikata Leona XIV. #video

Vabimo k spremljanju slovesnega obreda, s katerim se začenja pontifikat papeža Leona XIV. Obred poudarja vez z apostolom Petrom in njegovim mučeništvom, ki je spodbudilo nastajajočo rimsko ...

Jože in Lidija (photo: Rok Mihevc) Jože in Lidija (photo: Rok Mihevc)

Srečanja: Pot iz brezna steklenice #videopodkast

Alkohol je najbolj razširjena in uradno dovoljena droga pri nas. Vsak dan, zaradi bolezni, povezanih z alkoholom, umreta najmanj dve osebi. Po ocenah imamo v državi vsaj 200.000 alkoholikov. Ko k ...

Skupnost Do nebes (photo: ARO) Skupnost Do nebes (photo: ARO)

Skupnost Do nebes

V času, ko mladi vse več vsebin spremljajo s pomočjo spleta, sta Živa Dobrovoljc in Bina Rednjak začeli z ustvarjanjem nečesa, kar presega virtualnost. Oblikovali sta skupnost mladih deklet, ki ...