Jože BartoljJože Bartolj
Mark GazvodaMark Gazvoda
Tone GorjupTone Gorjup

Damir Črnčec: Spremljamo dejansko umiranje schengna

Slovenija | 07.01.2016, 17:47

Prosto gibanje oseb v Evropski uniji je na preizkušnji. To temeljno svoboščino ogrožata tako strah pred terorizmom kot tudi val prebežnikov. Osemindvajseterica skupnega odgovora na ta izziva še ni našla, zato članice ukrepajo vsaka po svoje. Strokovnjak za obveščevalno-varnostno dejavnost Damir Črnčec meni, da gre za logične reakcije na zgrešeno politiko tako na ravni posameznih držav kot tudi povezave.

Črnčec opozarja, da nasilna migracija, ki ne predpostavlja preverjanja oseb, ki prihajajo k nam, pomeni veliko finančno breme in tudi varnostno tveganje. "Švedska je lani načrtovala sprejem 80.000 migrantov, sprejela jih je 160.000, zdaj se je odločila, da tako ne gre več, da država in družba tega bremena ne moreta prenesti. Zato je uvedla mejni nadzor." A Švedska ni edina. Črnčec je omenil še Dansko, Nemčijo in Avstrijo. Prepričan je, da spremljamo umiranje schengna, ki je omogočal vstop v prostor Evropske unije pod določenimi pogoji. "Mi danes spremljamo, kako evropske vlade, skupaj z našo, sistematično kršijo nacionalne zakonodaje o nezakonitih migrantih, da ne govorim o pravilih schengna." Kot dodaja Črnčec, se ob tem obnašamo, kot da to ni nič posebnega, čeprav številni primeri neuspele integracije migrantov v Belgiji, Franciji in nenazadnje Nemčiji kažejo, da v naš prostor vnašamo velik problem. "Znašli smo se v kaotičnem položaju, ki je zaskrbljujoč."

Črnčec ne nasprotuje migracijam, a poudarja, da mora biti obseg takšen, kot odloči posamezna država, pri čemer ne gre brez temeljitega nadzora. "Tako je tudi predvideno. Poda se vloga, ugotovi se, ali ima neka oseba možnost nastanitve in zaposlitve, potem gre ta postopek naprej."

Črnčec se ne strinja z idejami o migracijskih nastanitvenih centrih pri nas. "V Sloveniji 10 odstotkov državljanov živi pod pragom revščine, nimamo delovnih mest za migrante, lahko jih nastanimo le v neke centre. Mi bomo financirali njihovo oskrbo, denar, ki bi bil namenjen našim državljanom, usmerjamo v to. Hkrati povečujemo varnostno tveganje." Po Črnčecevih besedah mora naša država popolnoma zapreti južno mejo. Evropska unija pa mora poslati jasen signal na Bližnji vzhod in na sever Afrike, da bo ostala odprta za migracije, a pod svojimi pogoji.

Slovenija, Svet, Politika, Evropska Unija
Martin Golob in Borut Pahor (photo: Rok Mihevc) Martin Golob in Borut Pahor (photo: Rok Mihevc)

Kako je Martin Golob do solz nasmejal Boruta Pahorja

Razprodana Festivalna dvorana je v četrtek gostila dobrodelno obarvan večer. Zanj sta v organizaciji Založbe Družina in Zveze prijateljev mladine poskrbela duhovnik Martin Golob in nekdanji ...

Ljubljanska tržnica (photo: STA) Ljubljanska tržnica (photo: STA)

Tržnica s hladilnicami in garažo?

Ljubljanska mestna občina se je resno angažirala za projekt, ki bi pod osrednjo ljubljansko tržnico umestil garažo. Zdaj je v promocijsko kampanjo umestila besedilo, ki napeljuje k temu, da se ...

Maja Morela in Jure Sešek (photo: ARO) Maja Morela in Jure Sešek (photo: ARO)

Sobotna iskrica, ob kateri smo potrebovali robčke

Legendarna oddaja Sobotna iskrica, ki jo je več kot 30 let na našem radiu ustvarjal Jure Sešek, je prešla v roke mlajši generaciji. Oddaja bo tako živela naprej in prinašala teme zanimive mladim ...

Kdaj bomo začeli ceniti naravno pridelano hrano? (photo: Melanie / Pixabay) Kdaj bomo začeli ceniti naravno pridelano hrano? (photo: Melanie / Pixabay)

Ko aktivisti vladajo ...

Vladi se mudi. Novo leto je jasen opomin, da se čas mandata neizprosno izteka in zato ne čudi, da se v proceduro sprejemanja v teh dneh seli morje predlogov zakonov, pravilnikov in uredb. Tako je ...

Jože Pavlakovič (photo: NL) Jože Pavlakovič (photo: NL)

Jože Pavlakovič, župnik polanski

Kot je zapisano v naslovu, tako se g. Jože predstavi ob srečanju na radiu, ko smo ga povabili na pogovor za sobotno popoldansko oddajo. Letošnje leto je zanj polno jubilejev in pomembnih obletnic.