Marjan BuničMarjan Bunič
Jakob ČukJakob Čuk
Andrej ŠinkoAndrej Šinko

Evropski škofje septembra v Sveto deželo

Svet | 25.08.2015, 08:22 Marjana Debevec

Skupščina Sveta evropskih škofovskih konferenc bo prvič zasedala v Sveti deželi: med 11. in 16. septembrom se bodo predsedniki katoliških škofovskih konferenc zbrali na žariščih odrešenjske in cerkvene zgodovine v Galileji, Jeruzalemu in Betlehemu. Skupščina je za evropske cerkvene dostojanstvenike obenem priložnost, da poromajo h koreninam krščanstva.

15. septembra so predvidena srečanja predsednikov škofovskih konferenc z vodilnimi izraelskimi in palestinskimi politiki. Posebno pozornost evropski škofje namenjajo srečanju z vzhodno Cerkvijo; kristjani v Sveti deželi so na poseben način povabljeni k javnim bogoslužjem evropskih škofov.

Začetek zasedanja je predviden 11. septembra v izobraževalnem središču v mestu Korazim na severu Izraela, nedaleč od Genezareškega jezera. Sveto mašo bo daroval prefekt vatikanske Kongregacije za škofe, kardinal Marc Ouellet. Osrednja tema zasedanja se glasi »Cerkev v različnih evropskih državah in veliki izzivi, ki jih mora premagati«.

12. septembra bo škofe nagovoril rektor semenišča latinskega patriarhata v Beit Jali, p. Jamal Khader. Opoldansko sveto mašo v Kafarnaumu bo daroval predsednik Albanske škofovske konference, nadškof Angelo Massafra. Od tam se bodo udeleženci odpeljali v Nazaret, kjer se bodo pred začetkom svetovnega srečanja družin v ameriški Filadelfiji srečali s krščanskimi družinami. Po slovesni procesiji pod vodstvom predsednika Italijanske škofovske konference, kardinala Angela Bagnasca, bodo udeleženci molili v baziliki oznanjenja na poseben način molili za uspeh sinode.

13. septembra bodo kardinali in škofje poromali v mestece Mi'ilya v severni Galileji, kjer bodo molili za preganjane kristjane. V Mi'ilyi živijo pretežno melkitski kristjani, kraj pa se ponaša z zgodovinsko posebnostjo: je eno izmed redkih mest, kjer so se med spopadi za ustanovitev države Izrael leta 1948 že dan po njihovem begu od pristojnega judovskega poveljnika lahko vrnili na svoje domove.

14. septembra bodo predstavniki CCEE pod vodstvom predsednika Grške škofovske konference, škofa Frangiskosa Papamanolisa, v cerkvi v Magdali obhajali sveto mašo. Nato se bodo preselili v Jeruzalem v središče »Notre Dame«. V Jeruzalemu se bodo udeležili procesije v cerkvi Božjega groba in s frančiškani molili večernice. Ob večerji se bodo sestali s konzuli evropskih držav, akreditiranimi v Jeruzalemu.

Osrednji dan zasedanja je 15. september, udeleženci pa bodo razpravljali o položaju kristjanov v Sveti deželi. Nato je predvideno srečanje z izraelskimi in palestinskimi politiki. Popoldne se bodo škofje odpravili v Betlehem, kjer bodo obiskali različne katoliške socialne ustanove. Sveto mašo v cerkvi sv. Katarine poleg bazilike Božjega rojstva bo obhajal patrirh Twal. Ob koncu slovesnosti bosta dve redovnici iz skupnosti, ki sta ju ustanovili pred kratkim beatificirani izraelski redovnici, poročali o svojem življenju in duhovnosti.

16. septembra bo predsednik sveta evropskih škofovskih konferenc, kardinal Peter Erdö iz Budimpešte daroval sveto mašo v baziliki Božjega groba, ob sklepu zasedanja pa bo tiskovna konferenca v Krščanskem medijskem središču.

Svet, Cerkev po svetu
Gostiteljica razstave v Bruslju je bila Romana Tomc (photo: Daina Le Lardic) Gostiteljica razstave v Bruslju je bila Romana Tomc (photo: Daina Le Lardic)

Bruseljski odmevi na brezno pod Macesnovo gorico

Razstava 3450 umorjenih – Jama pod Macesnovo gorico – slovenski Katin, ki je do 10. maja na ogled v Zavodu sv. Stanislava, je v angleški verziji nagovorila tudi obiskovalce Evropskega parlamenta v ...

Mihaela Terkov (photo: Maja Morela) Mihaela Terkov (photo: Maja Morela)

In kako diši ljubezen ...

S tokratno gostjo, profesorico biologije na Gimnaziji in veterinarski šoli v Ljubljani, Mihaelo Terkov smo se pogovarjali o pomenu sočutja do starejših. Kot prostovoljka pri Hospicu se je odločila ...

Naslovnica knjige V postelji s sovražnikom (photo: ) Naslovnica knjige V postelji s sovražnikom (photo: )

Živela sem z romantičnim narcisom

Vse, kar si je Petra Strelec želela, je bila ljubezen, spoštovanje, nežnost in varnost. Vse tisto torej, kar ji je manjkalo v zgodnjem otroštvu, je iskala v moškem. Tega ni našla. V času ...