Tanja DominkoTanja Dominko

Nadškof Stres: Hrvaška si prisvaja nekaj, kar ni bilo nikoli njeno

Slovenija | 13.08.2015, 19:49

Dolgoletni predsednik Komisije Pravičnost in mir pri Slovenski škofovski konferenci, upokojeni ljubljanski nadškof Anton Stres je v pogovoru za Radio Ognjišče izrazil obžalovanje zaradi ostrih izjav Komisije Pravičnost in mir pri Hrvaški škofovski konferenci. Ta je ob zadnjih dogodkih znova poudarila, da nasprotuje arbitraži. Nadškof Stres meni, da bi morala Cerkev v takšnih primerih delovati povezovalno. Podobno trdi tudi upokojeni mariborski nadškof Marjan Turnšek, ki bi glede na zadnje dogodke pričakoval skupno sejo obeh komisij pravičnost in mir.

Nadškofa Stresa so izjave hrvaške Komisije Pravičnost in mir užalostile. Glede na to, da njihove izjave v Sloveniji niso preveč odmevale, razume molk Komisije Pravičnost in mir pri Slovenski škofovski konferenci. „Naše odgovarjanje bi pomenilo samo prilivanje olja na ogenj. Sem pa bil žalosten, ker mislim, da naloga Cerkve v takih sporih ali pa teh nerešenih vprašanjih, ni v tem, da zastopamo neko izjemno ekstremno stališče, kot ga moram reči zastopa hrvaška komisija, ki ves čas nasprotuje arbitraži. V tej izjavi se s tem, da je bila ves čas proti arbitraži tudi hvali, zato ker zagovarja, da bi morali iti pred mednarodno sodišče. Zanaša se na neki zakon, po katerem bi Sloveniji lahko pripadlo samo tisto, kar je Hrvaška brez dogovora prepustila Sloveniji, drugo pa zasedla. Gre za področje, ki si ga je sosednja država prisvojila, ne da bi kdajkoli v zgodovini to bilo njeno področje. To ni bilo nikoli njeno,“ meni nadškof Stres in dodaja, da si je Hrvaška to ozemlje prisvojila, medtem trdila, da to ne predvideva končnega sporazuma, „danes pa vidimo, da se govori še kar, kot da je to njeno ozemlje“. „Naloga Katoliške Cerkve v takih primerih, tako katoličanov z ene in druge strani je, da stopimo skupaj in skušamo vplivati pomirjevalno, prijateljsko, tudi če se nekako ne moremo dogovoriti, da smo kljub temu prijatelji, da sodelujemo in iščemo rešitve.“

Po nadškofovih besedah je v duhu krščanstva in izročil, da iščemo take rešitve, ki bodo sprejemljive za eno in drugo stran. „Arbitraža je izrecno poudarila, da je treba iskati rešitev, ne samo v okviru nekih pisanih mednarodnih zakonov ampak tudi po načelu pravičnosti. Pravičnost pa seveda pomeni, da se upošteva; posebno stanje v katerem sta Slovenija in Hrvaška, možnosti, ki jih ima ena in druga država, zgodovina itd. Skratka širši pogled, kakor pa samo strogi zakon.“

Nadškof Stres je spomnil na latinski izrek „Summum ius, summa iniuria.“ (Največje pravo, največja krivica.) „Se pravi, sklicevanje na zakon ni nujno vedno v smislu pravičnosti. Pravičnost ima tudi druge razloge in mislim, da je to naše poslanstvo, še posebej, če se imenujemo Komisija Pravičnost in mir. Kot sem rekel, mi je žal, mi je zelo hudo.“ Opozoril je, da so si si v preteklosti s hrvaškimi katoličani pogosto prizadevali za dobre odnose. „Imamo skupna romanja. Vemo, da so nekatere napetosti med enimi in drugimi, da se razhajamo, ampak vedno je treba iskati nekaj takega, da bi lahko v nekem trenutku podpisali nekaj nad čemer bi bili vsi zadovoljni,“ trdi nadškof Stres in dodaja, da zato ni prav, da se zastopajo skrajna stališča.

Nadškof Turnšek pa je dodal, da bi kljub hrvaški ostri izjavi, to lahko bila priložnost za srečanje obeh komisij. „Pripravili bi skupno sejo, na kateri bi strani druga drugi predstavili svoje poglede, vprašanja, odgovore, poglobili poznavanje problematike z ene in druge strani, morda bi tako prišlo tudi do kakšne skupne izjave. Prepričan sem, da je naloga Cerkve in takih komisij, ki delajo v imenu škofovskih konferenc, iskanje dialoga, skupnih točk in predvsem pa iskanje odgovorov, ki gredo v smeri resnične evangeljske pravičnosti. In ne samo legalne, pravne pravičnosti, ki kot vemo je lahko včasih tudi vprašljiva, glede na to, da zakone postavljamo ljudje in marsikdaj tudi tako, da so pisani na kožo enim in ne drugim. Zato je lahko evangeljska pravičnost, kdaj tudi proti pravni pravičnosti,“ je opozoril nadškof Turnšek.

Nadškof Stres je dodal, da zakon ne more nikoli predvideti vseh možnih situacij. „Krivičnih zakonov je na tem ljubem svetu ogromno, mogoče celo več kot pravičnih in zato je vedno pravičnost merilo zakona, nikakor pa ni zakon tisto česar bi se hoteli oklepati za vsako ceno.“

V odgovoru na to vprašanje o arbitraži je nadškof Turnšek sklenil, da gre za isto Cerkev. „Cerkev ne bi nikoli smela, in ne sme biti, na eni ali na drugi strani. Je pa na strani evangelija, je na strani iskanja te evangeljske pravičnosti, ki pa se uresničuje skozi in pa po ljubezni.“

Slovenija, Cerkev na Slovenskem, Politika
Pokojni zaslužni papež Benedikt XVI. (photo: Vatican Media) Pokojni zaslužni papež Benedikt XVI. (photo: Vatican Media)

Nič več v treh krstah

Vatikan je predstavil prenovljen bogoslužni obrednik za papežev pogreb. Nastal je na Frančiškovo pobudo, ki želi, da obred papeževega pogreba bolje odraža položaj voditelja Katoliške cerkve kot ...

Robert Friškovec (photo: Rok Mihevc) Robert Friškovec (photo: Rok Mihevc)

Sočutje ni pasivnost

Med 17. in 23. novembrom se po vsem svetu vsako leto v okviru Katoliške cerkve in drugih krščanskih cerkva ter skupnosti obhaja teden zaporov. Namen tedna zaporov je, da bi se kristjani zavedali ...