Češka koča
115 let Češke koče
| 25.07.2015, 00:18 Blaž Lesnik
Planinska sezona se bliža višku, planinske koče so ob koncih tednov še pred tradicionalnim planinskim avgustom polne. Slika je torej povsem drugačna od lanske, ko je vreme mnogim močno prekrižalo načrte. Nekaterim kočam se bližajo tudi jubileji: ta konec tedna bo prazničen na Češki koči na Spodnjih ravneh. Na Jezerskem so v četrtek, 23. julija, odkrili spominski park slovensko-češkega prijateljstva in štiri dvojezične table ob 115-letnici koče.
Pobudniki za kočo na Spodnjih Ravneh so Čehi, ki so ob koncu devetnajstega stoletja »odkrili« Jezersko in Grintovce. Zagnali so turizem in postavili planinsko postojanko Češko kočo. Izgradnja Češke koče je bila vrhunec sodelovanja med češkim in slovenskim narodom. V slogu tipične češke kmetije s streho in skodlami se je začela v juniju 1899. Načrt za kočo je izdelal arhitekt J. Podhajsky, Član češke podružnice Slovenskega planinskega društva (današnje Planinske zveze Slovenije) v Pragi. Gradbena dela so izvajali domači mojstri in delavci pod vodstvom nadučitelja F. Kocbeka. Gradnja je bila zaključena na začetku poletne sezone leta 1900. Češki turisti so tako postavili Jezersko na zemljevid turističnih krajev, postavilo se je hotel Casino, domačini so začeli ponujati gostom sobe, odpirati penzione. Za to so zaslužni vizionarski premožni praški veljaki, ki so prihajali k nam.
Češka koča je edina koča pri nas, ki vse do danes ni spremenila svoje prvotne podobe. S Češko kočo je povezalo svoje življenje veliko oskrbnikov. Legendarni oskrbnik koče v drugi polovici dvajsetega stoletja je bil Andrej Karničar (1923-1998). V oskrbniški vlogo je skupaj z ženo Anico vztrajal skoraj polnih štirideset let. Planinci so ga vzljubili zaradi izjemne odprtosti, domačnosti in koristnih nasvetov.
Tudi ideja za praznovanje 115 letnice izgradnje koče je prišla s češke strani. Pobudnik in motor češko-slovenskega sodelovanja Ladislav Jirasek, ki se že desetletja vrača v slovenske gore, je predlagal obeležitev jubileja. "Mi kot Jezerjani čutimo, da je tu izziv, so možnosti naše turistične destinacije, ki jih lahko izkoristimo. Čehi ogromno hodijo v slovenske hribe, so zelo zagnani in dobri hribovci. Tu so postavili kočo in zdaj gremo drug drugemu naproti s skupnim sodelovanjem", pravi Drejc Karničar.
Za začetek letošnjega praznovanja so prejšnji teden po 20 letih znova pripravili tek na Češko kočo, ki se ga je udeležilo več kot 50 tekmovalcev. Osrednja slovesnost bo v soboto, 25. julija, ob 11. uri. Sledilo bo planinsko druženje ob češkem pivu in češki šunki, kot pred 115 leti. Kot včasih bodo zunaj v kotlih kuhali gamsov golaž in obaro, cvrli flancate, manjkala ne bo niti živa glasba.