Nataša LičenNataša Ličen
Jakob ČukJakob Čuk
Tanja DominkoTanja Dominko
15. Vseslovensko srečanje v državnem zboru (foto: Barbara Žejavac, www.dz-rs.si)
15. Vseslovensko srečanje v državnem zboru

15. Vseslovensko srečanje

| 02.07.2015, 22:34 Matjaž Merljak

V veliki dvorani državnega zbora v Ljubljani je potekalo tradicionalno srečanje rojakov iz matične domovine, zamejstva in sveta. Letošnje geslo je bilo Slovenke in Slovenci v tujini za uspešno Slovenijo.

Polno dvorano rojakov iz vseh delov sveta so uvodoma pozdravili predsednik Državnega zbora Milan Brglez, minister za Slovencev v zamejstvu in po svetu Gorazd Žmavc in predsednik komisije za odnose s Slovenci v zamejstvu in po svetu Ivan Hršak.

Brglez je poudaril, da Slovenci, ki živijo zunaj meja matične domovine, predstavljajo izjemen potencial za Slovenijo. Po eni strani predstavljajo most, po drugi pa so pobudniki in pospeševalci sodelovanja med različnimi narodi. Žmavc je poudaril, da so prav rojaki po svetu ključen člen pri ustvarjanju uspešne Slovenije. "Ste izjemna dodana vrednost v naši državi." Hršak je dejal, da naslov letošnjega srečanja izraža željo po nadgradnji odnosov, medsebojnega zaupanja in sodelovanja Slovencev v sosednjih državah in po svetu ter v matični domovini. Kot je poudaril, si želijo spodbuditi večji pretok idej, izmenjavo dobrih praks ter utrditi ohranjanje vezi za izgradnjo uspešne Slovenije in blaginjo vseh.

Minister Žmavc, Erika Koeleš Kiss, Jurij Paljk in Gabrijela Žagar
Minister Žmavc, Erika Koeleš Kiss, Jurij Paljk in Gabrijela Žagar © Barbara Žejavac, www.dz-rs.si

V uvodni razpravi je najprej spregovorila prva zagovornica porabskih Slovencev v parlamentu v Budimpešti Erika Köleš Kiss, ki je predstavila položaj Slovencev na Madžarskem. Ustavila se je pri obletnicah, ki jih letos praznujejo rojaki in orisala pot porabskih Slovencev v zadnjih 25 letih. Poudarila je, da je njihov prvi cilj ohranjanje slovenskega jezika, pri čemer imajo pomembno vlogo manjšinske organizacije, mediji, šole in druge inštitucije.

Odgovorni urednik zamejskega tednika Novi glas Jurij Paljk je kot drugi vabljeni govorec spregovoril o enotnosti doma in po svetu. Naglasil je: „Če hočemo, da bodo temeljne slovenske ustanove obstale in dobro delovale tudi v prihodnje, ampak govorim o tisti zavesti, da pripadaš slovenskemu narodu, da si del domovine Slovenije, da lahko zahtevaš zase svoje temeljne pravice, a v šestdesetmilijonskem morju italijanskega naroda pri tem nisi sam, ker veš, da je ob tebi domovina, država, Republika Slovenija. To je izjemno pomembno, verjemite, da je ...“

V nadaljevanju je še dejal: „Niti ne veste, kako težko je, ko nas italijanski prijatelji sprašujejo, kaj se dogaja v domovini Sloveniji, pa naj gre za dnevne gospodarske polome ali pa za velikanski razkol, ki ga vsakdo, ki nas bolje pozna, takoj začuti. Ta pogubni Damoklejev meč, ki stalno visi nad vsem slovenskim narodom in nad domovino, ki ga moramo skupaj preseči. Za antropologe, proučevalce človeka, vseh prepričanj je pravi aksiom dejstvo, da je človek v zgodovini časov postal človek šele takrat, ko je pokopal sebi enakega. In zato vas tu, v hramu demokracije, naravnost rotim, da se to zgodi tudi v domovini Sloveniji: Da se torej dostojno pokoplje vse, ki so bili pobiti med in po vojni, pa če so Slovenci ali ne, vsi so namreč ljudje in večina od njih ima potomce, ki imajo pravico vedeti, kje so njihovi svojci pokopani. Da, rotim vse nas in vas, tu, v hramu demokracije, da do dostojnega pokopa vseh žrtev vojne in povojnih pobojev pride, smo namreč sinovi in hčere žrtev in pobijalcev, vsi smo to! In zato nihče nima pravice smešiti pravičnega narodno osvobodilnega boja in nihče nima pravice odrekati nikomur pravice do dostojnega pokopa! „

15. Vseslovensko srečanje je potekalo v veliki dvorani državnega zbora
15. Vseslovensko srečanje je potekalo v veliki dvorani državnega zbora © Barbara Žejavac, www.dz-rs.si

Tretja vabljena govornica pa je bila predsednica koordinacije slovenskih društev v južni Nemčiji Gabrijela Žagar. Spregovorila je pod vtisom nedavnega obiska rojakov v Argentini ter dejala, da se znajo Slovenci kjer koli po svetu hitro vključiti v družbo, a ostajajo povezani s Slovenijo. „V državah, ki sta blizu Slovenije, kot sta Nemčija in Avstrija, lahko v zadnjih letih opažamo, velik pritok mladih, ki po zaključenem študiju v Sloveniji iščejo boljšo prihodnost na tujem. Žal gre praviloma za mlade, ki v tujino odnašajo dragocena znanja, ki se ne bodo nujno vrnila v Slovenijo. Prav razžalostijo me številna sporočila in prošnje po pomoči, ki jih večkrat dobim. Mnogi bi bili pripravljeni poprijeti za kakršnokoli delo, samo da bi lahko zapustili Slovenijo. In marsikdo izjavi: Nikoli več nazaj ... Marsikdo ne želi niti slišati več za slovensko politiko, sistem dela v Sloveniji, sodni sistem ter se počuti izigran ali celo prevaran. Slednje se je pokazalo ob nedavnem obisku predsednika republike Boruta Pahorja na Bavarskem in v Baden-Wuerttembergu. Med tem, ko so se Slovenci, ki že dlje časa živijo v Nemčiji, obiska zelo veselili, so sodelovali pri oblikovanju programa, sem od tistih, ki so se preselili pred kratkim, dobila praviloma zelo odklonilne odgovore. Večina se jih srečanj ni želela udeležiti, saj jim predsednik pooseblja tisto, kar jih je pregnalo iz domovine.“

V kulturnem delu programa sta nastopila zamejska Slovenka Ylenia Zobec in kantavtor Žiga Bižal. V preddverju balkona velike dvorane pa si je bilo možno ogledati razstavo o nastajanju pred tednom dni odprtega Tržaškega knjižnega središča.

Ivanka Kržišnik dobro uro po smrti, z blaženim nasmeškom... (photo: Tomaž Sokol) Ivanka Kržišnik dobro uro po smrti, z blaženim nasmeškom... (photo: Tomaž Sokol)

Dostojanstveno slovo

Ob izteku lanskega leta, v tistih prazničnih dneh, ko si vzamemo čas za veselje, druženje in ustvarjanje načrtov, se je po dolgotrajni bolezni poslovila najina dobra prijateljica Ivanka.

Predstavniki različnih cerkva po bogoslužju v evangeličanski cerkvi v Ljubljani (photo: Vatican media) Predstavniki različnih cerkva po bogoslužju v evangeličanski cerkvi v Ljubljani (photo: Vatican media)

Predolgo smo bili razdeljeni

Smo v tednu molitve za edinost med kristjani. Pri kapucinih v Celju bo nocoj ekumensko besedno bogoslužje, ki se ga bodo udeležili škof Maksimilijan Matjaž, evangeličanski škof Leon Novak, ...

Dr. Aleš Maver (photo: STA) Dr. Aleš Maver (photo: STA)

Zakaj iskati novo sredino?

Politična sredina na Zahodu visi preveč v levo. To je lastnost, ki po besedah političnega analitika profesorja dr. Aleša Mavra med drugim druži zadnje pretrese v Avstriji, Franciji in Nemčiji ter ...

Študentka Ema (photo: Rok Mihevc) Študentka Ema (photo: Rok Mihevc)

Ko družbena omrežja služijo izobraževanju

Družbena omrežja lahko kot platformo uporabljamo tudi za izobraževanje in širjenje koristnih informacij. Tega se zaveda tudi študentka medicine na Medicinski fakulteti v Ljubljani Ema. S svojim ...