Irena Marković
Celovita obravnava misijonarja Baraga
| 04.06.2015, 10:27 Matjaž Merljak
Na nagradnem natečaju Urada Vlade RS za Slovence v zamejstvu in po svetu za najboljša diplomska, magistrska in doktorska dela s področja zamejstva in izseljenstva je prvo nagrado na področju izseljenstva dobila Irena Marković za doktorat: Ameriški Indijanci na območju delovanja misijonarja Ireneja Friderika Barage.
Markovićeva je obravnavala vpliv delovanja slovenskega katoliškega misijonarja in škofa Ireneja Friderika Barage ter njegovih naslednikov na življenje severnoameriških Indijancev in belih priseljencev, med njimi tudi Slovencev, v ZDA.
Kot je povedala za naš radio, jo je za to področje raziskovanja spodbudil redni profesor dr. Matjaž Klemenčič. Po zaključku magistrskega študija leta 2009 je imela temelje za to raziskovanje, saj je spoznala integracijo ameriškega ozemlja v 19. stoletju. Želela se je posvetiti družini in službi, a dr. Klemenčič jo je spodbudil k nadaljevanju raziskovanja ter jo tudi spremljal pri raziskovanju.
Raziskovala je Baragov arhiv v Stični v Muzeju krščanstva na Slovenskem, nato na nadškofijskem arhivu na Dunaju in delo preko spletnega arhiva Library of Congress v Washingtonu.
Z izseljeništvom se je začela ukvarjati leta 1985, ko je diplomirala o življenju Slovencev v Bosni in Hercegovini. Njen mentor je bil dr. Klemenčič. Delovanje Slovencev po svetu jo zelo zanima.
Pri nagrajenem doktorskem delu je njenem mnenju bistven večstranski pristop (sociološki, ekonomski, politični, verski, književni vidik), to je torej celovita obravnava vloge in delovanja misijonarja Baraga med Indijanci plemen Otava in Očipve.