Marjan BuničMarjan Bunič
Jakob ČukJakob Čuk
Andrej ŠinkoAndrej Šinko

Tanko, Matić, Nemec in Tonin o delu opozicije in koalicije

Slovenija | 17.12.2014, 18:34

V zadnjem Pogovoru o v letu 2014 smo gostili poslance SDS, SD, NSi in SMC, Jožeta Tanka, Matjaža Nemca, Mateja Tonina in Dragana Matića. Zanimalo nas je, kako močno razdeljeni vstopamo v leto 2015, kje dobiti denar za polnjenje državnega proračuna ter kako ocenjujejo sodelovanje med opozicijo in koalicijo.

Tanko in Matić o delu koalicije in opozicije

Vodja poslanske skupine največje opozicijske stranke Tanko je uvodoma dejal, da je trenutna sestava državnega zbora ideološko precej enostranska. „Mislim, da ima levica, kakorkoli to obračamo, dvotretjinsko večino, delno je to zajeto v koaliciji, nekaj tega je ostalo v opoziciji. Verjetno ne slučajno. Ta del političnega prostora lahko zelo hitro naredi temeljne reforme, tudi tiste, kjer je potrebno dvotretjinsko soglasje. Se pa toliko novih obrazov kaže v počasnosti, nekoordiniranosti dela v koaliciji, za zdaj tudi ne prihajajo nobeni učinkoviti in pravi ukrepi. Ključna tema prvih stotih dni je bila ukvarjanje z Janezom Janšo, in to na vseh ravneh, od vlade do državnega zbora, da smo zdaj prišli nazaj na izhodišče, da je reagiralo ustavno sodišče, ostalih učinkovitih ukrepov, ki bi pomenili neko razbremenitev gospodarstva, ki bi dali gospodarski zagon, pa za zdaj ni.“

Poslanec največje vladne stranke Matić je najprej dejal, da ni upravičeno v manj kot sto dneh kritizirati vlado, saj je po njegovih besedah imela premalo časa za konkretne ukrepe. Prav tako je opozoril na precejšnjo „barvitost“ državnega zbora. „Osebno se mi zdi, da je tudi v opoziciji čutiti nek umik od prejšnjih razmer. Ni več tistega modela, ko smo imeli eno močno stranko v opoziciji in manjše satelitske stranke, ampak ima vsaka stranka nekoliko bolj profiliran in samostojen politični kurz, kar je seveda prav. Delo opozicije in koalicije je seveda to, da med seboj sodelujeta, a iz narave same izhaja, da mora opozicija nadzirati delo vladne koalicije.“

Kako napolniti državno blagajno?

Namestnik vodje poslanske skupine SD Nemec je v nadaljevanju komentiral dogovor vlade s sindikati javnega sektorja. Zaveda se kritik, da je vlada dosegla bistveno manj od želenega, a dodal: „Kot socialni demokrat, ki brani socialno varnost ljudi, se tudi jaz strinjam, da je bilo v tem delu storjenega veliko, mogoče pa premalo na področju gospodarstva. Prav zato se strinjam, da bomo naslednje poteze morali povleči predvsem v prid krepitve gospodarstva. Rahla, a kar učinkovita rast, ki smo je deležni v tem trenutku, ni samoumevna in jo bo treba zelo gojiti, predvsem v letu 2015, saj se zadeve lahko hitro in slikovito spremenijo.“

Vodja poslanske skupine NSi Tonin je opozoril, da se je število zaposlenih v krizi povečalo v javnem sektorju, medtem ko je brezposelnost narasla v zasebnem. „Jaz ne vidim, da je ključni problem javnega sektorja plača, ampak je to velikost tega in nepravično porazdeljena bremena. Število policistov se je v času krize zmanjševalo, medtem se je število učiteljev povečevalo.“ O tem, kako napolniti blagajno, pa je Tonin povedal, da v njegovi stranki predlagajo nižjo obdavčitev dela, proračun bi lahko napolnile tudi pavšalne obdavčitve in poenostavitve umeščanja v prostor.

Tanko je v nadaljevanju spomnil, da je bil v obdobju vlade od leta 2004 do leta 2008 edini pravi model ta, da se je sistemsko pristopilo k razbremenitvi gospodarstva in družin. „Gre za edini normalen model, ki bi ga morala uporabiti katerakoli vlada za vzpostavitev tega. Drugače do gospodarske rasti ni mogoče priti.“

Matić je opozoril, da je težko primerjati dogodke na trgih takrat in danes ter dodal:: „Če se osredotočimo na današnje razmere, je vendarle treba povedati, da je v perspektivi potrebno pri polnjenju proračuna narediti več na prihodkovni strani. Prihodki se pa po večini lahko povečajo iz naslova gospodarske rasti.“

Tonin, Nemec, Matić in Tanko so v drugem delu oddaje spregovorili tudi o razdeljenosti slovenskega naroda in o tem, ali si bodo prizadevali v državnem zboru zaznamovati 70-letnico konca druge svetovne vojne, ki jo bomo praznovali prihodnje leto.

Slovenija, Politika
Gostiteljica razstave v Bruslju je bila Romana Tomc (photo: Daina Le Lardic) Gostiteljica razstave v Bruslju je bila Romana Tomc (photo: Daina Le Lardic)

Bruseljski odmevi na brezno pod Macesnovo gorico

Razstava 3450 umorjenih – Jama pod Macesnovo gorico – slovenski Katin, ki je do 10. maja na ogled v Zavodu sv. Stanislava, je v angleški verziji nagovorila tudi obiskovalce Evropskega parlamenta v ...

Mihaela Terkov (photo: Maja Morela) Mihaela Terkov (photo: Maja Morela)

In kako diši ljubezen ...

S tokratno gostjo, profesorico biologije na Gimnaziji in veterinarski šoli v Ljubljani, Mihaelo Terkov smo se pogovarjali o pomenu sočutja do starejših. Kot prostovoljka pri Hospicu se je odločila ...

Naslovnica knjige V postelji s sovražnikom (photo: ) Naslovnica knjige V postelji s sovražnikom (photo: )

Živela sem z romantičnim narcisom

Vse, kar si je Petra Strelec želela, je bila ljubezen, spoštovanje, nežnost in varnost. Vse tisto torej, kar ji je manjkalo v zgodnjem otroštvu, je iskala v moškem. Tega ni našla. V času ...