Damijana MedvedDamijana Medved
Matej KržišnikMatej Kržišnik
Petra StoparPetra Stopar

NSi pripravila osnutek zakona o dostojnem pokopu

Politika | 17.12.2014, 13:15 Petra Stopar

V NSi so osnutek zakona o dostojnem pokopu pripravili zato, ker menijo, da je pokop temeljno civilizacijsko načelo in da ima vsak človek pravico do dostojnega pokopa, je dejala predsednica stranke Ljudmila Novak. Predlog je po njenih zagotovilih tudi usklajen z mednarodnim humanitarnim pravom in določili ženevske konvencije. S tem zakonom bi se tudi pridružili ureditvam, ki jih imajo druge države.

Letos mineva 100 let od začetka prve svetovne vojne, drugo leto bo minilo 70 let konca druge svetovne vojne in 25 let slovenskega plebiscita, zato je skrajni čas, da Slovenija problematiko pokopa uredi na civilizacijski način, je v uvodu predstavitve osnutka zakona o dostojnem pokopu povedala Ljudmila Novak. „V NSi ocenjujemo, da Slovenija po vseh teh letih, ko so med nami še vedno tragične in zamolčane zgodbe iz polpretekle zgodovine, ne more normalno delovati. S predlogom sledimo tudi pozivom članom Slovenske akademije znanosti in umetnosti, ki so septembra letos pozvali k ureditvi tega področja, prav tako je to zapisano v koalicijski pogodbi sedanje koalicije, zato verjamemo, da bo ta zakon dobil podporo. Kot veste, so tudi štirje predsedniki govorili o osnutku tega zakona in izrazili pripravljenost, da Slovenija naredi korak naprej na tem področju.“

Navedla je zadnje podatke Inštituta za novejšo zgodovino, število žrtev povojnih pobojev med Slovenci dosega 14.885, v kar pa niso vštete žrtve drugih narodnosti. Novakova je prepričana, da je osnutek zakona o dostojnem pokopu lahko korak k spravi in da ne želijo spodbujati ideološkega boja: „Vsi so naši, ne glede na to, na kateri strani so bili.“

Pojasnila je, da gre za tehnični zakon, ki rešuje način pokopa na različnih lokacijah in obeležitve grobišča. Po njenih besedah je tudi pomembno, da se grobišča zapišejo v register in so zato varovana. Predlog ne določa, kakšni napise bi morala nositi spominska obeležja, predvideva pa posebno proračunsko postavko v višini milijon evrov na leto.

Novakova napoveduje, da bo zakon umaknila, če bo povzročal nove delitve. Zato v NSi pričakujejo, da bo osnutek dobil širšo podporo med parlamentarnimi strankami, saj je večina strank izrazila željo, da se to področje uredi. Konkreten predlog bodo drugim poslanskim skupinam predstavili po novem letu.

 

 

Politika
Bližina v zadnjem obdobju življenja (photo: Slovensko društvo Hospic) Bližina v zadnjem obdobju življenja (photo: Slovensko društvo Hospic)

Milostna smrt in usmrtitev namesto podpore?

O vprašanju samomora z medicinsko pomočjo naj bi odločali na referendumu 9. junija. SDS in NSi sta sicer v ponedeljek vložili zahtevi za ustavno presojo odlokov o omenjenem referendumu, kar bi ...

Romanje v Habsterdick 2024 (photo: osebni arhiv Jožeta Kamina) Romanje v Habsterdick 2024 (photo: osebni arhiv Jožeta Kamina)

Marija Pomagaj je s svojimi rojaki po vsem svetu

Rojaki na vzhodu Francije 1. maja že desetletja romajo k Mariji Pomagaj v Habsterdick. Letos je sveto mašo daroval ljubljanski nadškof metropolit Stanislav Zore, ki ima tudi rudarsko preteklost. V ...