Marjan BuničMarjan Bunič
Jakob ČukJakob Čuk
Andrej ŠinkoAndrej Šinko

V SDS opozarjajo na totalitarnost pravosodja

Politika | 20.11.2014, 12:41 Petra Stopar

Na predlog skupine poslank in poslancev s prvopodpisanim Jožetom Tankom iz SDS Državni zbor razpravlja o priporočilu o zagotavljanju človekovih pravic in temeljnih svoboščin v sodnih postopkih. Parlament o priporočilih ne bo glasoval zato, ker je predlog že včeraj zavrnil matični Odbor za pravosodje. Poslanci SDS so prepričani, da je neučinkovito in pristransko sodstvo temeljni razvojni problem države, medtem ko jim drugi očitajo zlorabo Državnega zbora.

Poslanec SDS Vinko Gorenak je v obrazložitvi predloga priporočila zavrnil ugibanja, da so temo pravosodja v Državni zbor pripeljali zaradi predsednika stranke Janeza Janše, ki prestaja zaporno kazen.

Nato je prešel na predstavitve kritik Evropske unije na račun slovenskega pravosodja, kritike mednarodnih ustanov, tujih in domačih strokovnjakov in nenazadnje sodnikov samih: „Evropska komisija je 17. marca 2014 rekla takole: Republika Slovenija ima eno najnižjih stopenj zaznane neodvisnosti pravosodja. Za Slovenijo so le še Grčija, Hrvaška, Romunija, Bolgarija ter Slovaška. Neverjetno. To je rekla Evropska komisija. Še: Slovenija za pravosodni sistem, kot veste, daje 86 evrov, Evropa 42 evrov. Mnoge države 22 evrov. Mi pa smo z rebalansom proračuna včeraj potrdili dodatnih 15 milijonov za pravosodje.“

Poudaril je še, da bi se sodniki, ki so sodili v preteklem režimu, morali iz pravosodja izločiti, pa se niso. Primer je navedla poslanka Eva Irgl: „Vrhovna sodnica Vesna Žalik je recimo sodila v primeru Patria, torej proti ljudem, ki so se borili proti prejšnjemu režimu, proti grobemu kršenju človekovih pravic. Ampak, v prejšnjem sistemu je ta ista sodnica recimo obsodila nekoga po zloglasnem 133. členu kazenskega zakonika, t.i. verbalnem deliktu zgolj zato, ker je javno kritiziral partijsko oblast.“ V SDS so ob vsem tem prepričani, da je slovensko sodstvo še vedno komunistično in totalitarno.

Pravosodni minister Goran Klemenčič je očitke ocenil kot virtualno resničnost ob tem pa o kritiki v zvezi z učinkovitostjo dejal: „Deloma to drži, učinkovitost slovenskega pravosodja ni na optimalni, ni na zavidljivi ravni, ni pa absolutno katastrofalno, predvsem pa se trendi izboljšujejo.“

Poslanka NSi Iva Dimic je med drugim poudarila, da sodstva mora biti samostojna in neodvisna veja oblasti, kar po njenem ne pomeni, „da je nedotakljiva in odvezana vsakršne odgovornosti za zakonito in učinkovito delo“.

Jani Möderndorfer iz ZaAB je razpravo o pravosodju označil za nadaljevanje precej nesmiselne, a škodljive in nevarne kampanje spodkopavanja zaupanja v sodstvo. V Desus so prepričani, da stanje v sodnem sistemu ni slabo, a kljub temu zaradi določenih pomanjkljivosti zahtevajo "takojšnje ukrepanje", je dejala poslanka Marjana Kotnik Poropat.

Politika
Gostiteljica razstave v Bruslju je bila Romana Tomc (photo: Daina Le Lardic) Gostiteljica razstave v Bruslju je bila Romana Tomc (photo: Daina Le Lardic)

Bruseljski odmevi na brezno pod Macesnovo gorico

Razstava 3450 umorjenih – Jama pod Macesnovo gorico – slovenski Katin, ki je do 10. maja na ogled v Zavodu sv. Stanislava, je v angleški verziji nagovorila tudi obiskovalce Evropskega parlamenta v ...

Mihaela Terkov (photo: Maja Morela) Mihaela Terkov (photo: Maja Morela)

In kako diši ljubezen ...

S tokratno gostjo, profesorico biologije na Gimnaziji in veterinarski šoli v Ljubljani, Mihaelo Terkov smo se pogovarjali o pomenu sočutja do starejših. Kot prostovoljka pri Hospicu se je odločila ...

Naslovnica knjige V postelji s sovražnikom (photo: ) Naslovnica knjige V postelji s sovražnikom (photo: )

Živela sem z romantičnim narcisom

Vse, kar si je Petra Strelec želela, je bila ljubezen, spoštovanje, nežnost in varnost. Vse tisto torej, kar ji je manjkalo v zgodnjem otroštvu, je iskala v moškem. Tega ni našla. V času ...