Slavi KoširSlavi Košir
Jakob ČukJakob Čuk
Tanja DominkoTanja Dominko

Ivan Esenko - pisatelj, fotograf in naravovarstvenik

| 09.10.2014, 12:05 Damijana Medved

Ivana Esenka poznam kot naravovarstvenika, pravega navdušenca nad vsem, kar raste in živi v naravi in se mi je tako zdel kot nalašč za izbiro sobotnega gosta na dan, ko goduje Frančišek Asiški.

Dobršen del svojega – tudi poklicnega – življenja je posvetil čebelarstvu. V oddaji je orisal razvoj svoje čebelarske poti, ki ga je med drugim vodila tudi v Kenijo, na kar je še danes zelo ponosen. Po delu v gospodarskem sektorju, se je zaposlili na Veterinarski fakulteti v Ljubljani, pred šestimi leti pa se je zgodil še en karierni preskok. Presedlal je v založništvo in se zaposlil v založbi Oka, kar ga je od ustvarjalca potegnilo v celoten krog razvoja knjige; od njenega nastanka do točke, ko pride knjiga do bralca.

Navdih za pisanje črpa iz svojega vsakodnevnega življenja, pravi, da so zapisi, ki jih objavljajo različni časopisi, pravzaprav »doživljajski spisi«, saj vse, kar zapiše, dejansko doživi.

V zadnjem času piše knjige tudi za otroke in poudarja, da se z otroki ne smemo pogovarjati otročje, ampak otroško, zato je tekst povsem verodostojen. Poudarja, da je otroke treba jemati resno in je tako prepričan, da otrok, ki bo npr. krmil ptice, skrbel, da bo korito vedno polno, razvil neko skrb in odgovornost in tako odrasel v skrbno in odgovorno osebo.

V pogovoru sem poleg različnih stvari, ki jih naš gost, Ivan Esenko počne in dela, odkrila, da je tudi bibliotekar, saj je v letih zanimanja za naravo sestavil že kar zajetno nekaj tisoč primerkov veliko zbirko knjig.

Pravi, da je fotografiranje pravzaprav njegov način življenja. Fotografsko opremo ima neprestano s seboj in je tudi nenehno na preži za dobrimi motivi. Fotografija je imenitna podpora pisanju, zato se mu zdi, da fotografija bistveno bolj prepriča kot besede; pri čemer je vesel priložnosti, ko lahko fotografije resnično pridejo do izraza.

Naš gost je v oddaji večkrat poudaril, kako veliko škode si naredimo, če škropimo svoj vrt. Ko škropimo t.i. škodljivce (ki to seveda niso), s tem škropimo tudi vse ostalo, kar raste na vrtu. Vrt moraš imeti dejansko rad in poudarja, da naj se za vrt odločijo tisti, ki so zanj tudi pripravljeni skrbeti.

Več pa v oddaji, zato lepo povabljeni k poslušanju.

Spominski shod Nove slovenske zaveze leta 2015 na katerem so se spomnili vseh žrtev komunističnega nasilja. (photo: STA) Spominski shod Nove slovenske zaveze leta 2015 na katerem so se spomnili vseh žrtev komunističnega nasilja. (photo: STA)

Začelo se bo z zvonjenjem zvonov po vsej Sloveniji

Na Trgu republike v Ljubljani bo drevi slovesnost v spomin na žrtve komunističnega nasilja. Dogodek, ki bo potekal v duhu lani ukinjenega narodnega dneva spomina, pripravljajo Nova Slovenska ...

Lidija je srečno prispela v Santiago de Compostelo (photo: osebni arhiv) Lidija je srečno prispela v Santiago de Compostelo (photo: osebni arhiv)

Lidiji je uspelo. Tu so zbrani vsi njeni zapisi.

Naši radijski sodelavki Lidiji Zupanič je uspelo, srečno je po skoraj mesecu dni romanja prispela na cilj v Santiago de Compostelo. V 28 dneh je prehodila 840 kilometrov. Na trg pred katedralo je ...

Kruh je dobrina, ki ne sme manjkati na nobeni mizi (photo: dobroteslovenskihkmetij.si) Kruh je dobrina, ki ne sme manjkati na nobeni mizi (photo: dobroteslovenskihkmetij.si)

Začenja se 35. festival Dobrote slovenskih kmetij

S strokovnim posvetom - Slovenska super živila skozi letne čase - se na Ptuju začenja letošnji že 35. festival Dobrote slovenskih kmetij. Tudi letos bo dogajanje zaznamovalo celotno mesto Ptuj, ...