Marjan BuničMarjan Bunič
Jakob ČukJakob Čuk
Andrej ŠinkoAndrej Šinko
Škof Andrej Glavan (foto: p. Ivan Rampre)
Škof Andrej Glavan

Škof Glavan v Kranjski Gori daroval sv. mašo za umrle v nesreči na Vršiču in padle v prvi svetovni vojni

| 27.07.2014, 11:14 Rok Mihevc

Na obisku v Sloveniji je ruska delegacija ob tradicionalni spominski slovesnosti pri Ruski kapelici pod Vršičem. Že v petek je predsednik Slovenske škofovske konference msgr. Andrej Glavan v prostorih nadškofije sprejel delegacijo Ruske Pravoslavne Cerkve, ki jo vodi Andrej, škof Rosošanski in Ostreogožski. Včeraj pa je v župnijski cerkvi v Kranjski Gori škof Glavan daroval spominsko sv. mašo.

Vsakoletno srečanje predstavnikov Katoliške Cerkve v Sloveniji in Ruske Pravoslavne Cerkve ima tudi pomembnen ekumenski vidik, saj obe strani utrjujeta dobre odnose med Cerkvama. V nagovoru pri sv. maši je Glavan poudaril: „Vsem stvarem določamo ceno, prepričani smo ,da lahko vse kupimo, celo srečo in ljubezen. A naposled pritrdimo tudi pesniku, ki je zapisal „Ljubezen stori veliko, denar vse“. Toda v evangelijskem odlomku nas Jezus vabi, da bi se prizadevali za resničen posel, ki nam bo uredil celotno življenje, odpovedati se moramo nižjim stvarem, da lahko dosežemo višje.“

Glavan je dejal, da se moramo vsi naučiti, da v življenju pripravimo prostor za več, za boljše, da damo na razpolage vse in dosežemo celoto. "Za kristjana je resnični zaklad dragoceni biser - Kristus, njegova beseda. Pred njim vse izgubi vrednost. Da bi razumeli to resnico, nam pomaga Shakespearova misel: „Ne cenimo vrednost tega kar imamo in dokler to uživamo, ko pa to izgubimo, takrat izkusimo njegovo vrednost.“

Spomnil je tudi na obletnico začetka prve svetovne vojen: "Kdo se ne bi ob 100. letnici prve svetovne vojne, ki se je začela v teh dneh, spomnil, da je tak biser in neprecenljivi dar tudi mir. Koliko trpljenja in življenja bi prihranili, če bi se tega zavedali tisti, ki so za ceno vojne hoteli dobiti in osvojiti to in ono ali pa le reševati svojo čast."

Glavan je prebral tudi pismo, ki ga je iz vojaške bolnice v Kobaridu svoji mladi ženi pisal mlad vojak Alberto. „Draga Marija, ljubezen moja. Milo mi je zapisati tvoje ime, roka se mi trese. Vendar misel nate mi podarja malce luči v tem neskončnem peklu. Nimam več nog. Tvoje modre oči so kot gorsko jezero, tvoji zlasti lasje kot poletno klasje, ki se odpira za naju. Sramežljivo zaljubljena in boječa pred ljubeznijo, ki je neustavljiva kot orkan. Zadnji dan sem izpovedal svojo skrivnost, ki si mi jo tihoma razkrila na postaji, trenutek pred mojim odhodom. Prijela si me za roko in nežno vzkliknila, da bomo v treh, vrni se kmalu, čakamo te. Marija, ubil sem dva človeka, ali mi lahko odpustiš, ljubezen moja? Ne bom se vrnil, za vedno me nosi v srcu. Jaz ponesem s seboj tvoje oči in oči sina, ki ga ne bom nikoli spoznal. Kako si lepa Marija. Zate, samo zate, za večno, Alberto.“

Škof Andrej Glavan in prof. Anton Štrukelj
Škof Andrej Glavan in prof. Anton Štrukelj © p. Ivan Rampre

„Kakor je Salomon v prvem berilu prosil Boga, da bi razločeval med dobrim in hudim, prosimo tudi mi za dar modrosti. Da bi znali ločiti med pravimi in navideznimi zakladi in biseri, da bi znali razlikovati med pravimi in ponarejenimi biser. Prosimo, da bi nas vodil Bog, da ne bi le iskali sreče sredi minljivih dobrin, ampak sredi tega sveta pod njegovim vodstvom tako živeli, da bi dosegli to, kar večno ostane.“...je še dejal škof Glavan.
Gostiteljica razstave v Bruslju je bila Romana Tomc (photo: Daina Le Lardic) Gostiteljica razstave v Bruslju je bila Romana Tomc (photo: Daina Le Lardic)

Bruseljski odmevi na brezno pod Macesnovo gorico

Razstava 3450 umorjenih – Jama pod Macesnovo gorico – slovenski Katin, ki je do 10. maja na ogled v Zavodu sv. Stanislava, je v angleški verziji nagovorila tudi obiskovalce Evropskega parlamenta v ...

Mihaela Terkov (photo: Maja Morela) Mihaela Terkov (photo: Maja Morela)

In kako diši ljubezen ...

S tokratno gostjo, profesorico biologije na Gimnaziji in veterinarski šoli v Ljubljani, Mihaelo Terkov smo se pogovarjali o pomenu sočutja do starejših. Kot prostovoljka pri Hospicu se je odločila ...

Naslovnica knjige V postelji s sovražnikom (photo: ) Naslovnica knjige V postelji s sovražnikom (photo: )

Živela sem z romantičnim narcisom

Vse, kar si je Petra Strelec želela, je bila ljubezen, spoštovanje, nežnost in varnost. Vse tisto torej, kar ji je manjkalo v zgodnjem otroštvu, je iskala v moškem. Tega ni našla. V času ...