Matjaž MerljakMatjaž Merljak
Andrej JermanAndrej Jerman
Petra StoparPetra Stopar

VIDEO: V Črnomlju o zgledih in posnemanji

Slovenija | 06.03.2013, 09:52

Na tretji javni radijski oddaji Društva SKAM in Radia Ognjišče so sodelovali pravnica Urška Makovec, glasbenik Matej Virtič ter zakonca Tomaž in Erika Koncilija. V Pastoralnem centru v Črnomlju so spregovorili na temo: „Zgled in posnemanje ali samo nezavedno ponavljanje?“

Pravnica Urška Makovec, ki je bila stažistka evropskega in nemškega zveznega parlamenta ter je kot pravnica lingvistka delala na Sodišču Evropske unije v Luksemburgu, je poudarila, da moramo kristjani imeti željo postati kot Jezus Kristus in se postaviti v „njegovo kožo“. „Ta zgled sem sama dobila že v družini, v župniji z odličnimi duhovniki, danes so to večinoma prijatelji. Tako se je lahko moja vera poglabljala, ampak le zato, ker je dobila trdne temelje v družini.“ Na vprašanje, kaj želi sporočiti vsem, ki delajo z mladimi, je odgovorila: „Naj bodo pristen zgled kristjana. Naj resnično prečiščujejo svoja dejanja, ravnanja in misli, ker nikoli nismo popolni in se moramo iz dneva v dan odločati za dobro, svoja dejanja izboljševati, poglabljati svojo vero in se ravnati v skladu s svojimi besedami.“

Urška Makovec
Urška Makovec © ARO
Glasbenik Matej Virtič, ki je eden glavnih nosilcev svežega vala vokalne glasbe v Sloveniji (je izšolan kitarist, vodja zbora Bee Geesus, član skupin 4Given in A-Kamela ter producent številnih glasbenih dogodkov doma in po svetu) je kot kristjan iz adventistične cerkve predstavil svoj pogled na posnemanja in zglede. Dejal je, da ni imel nikoli težav z uvajanjem učne snovi, pogosto pa je imel težave z avtoriteto. „V sistemu izobraževanja so nam za avtoriteto pogosto postavljeni ljudje, ki si je ne zaslužijo. Tam so, da nas učijo, nam dajo zgled razsvetljenosti z znanjem, pogosto pa se na povsem človeški ravni izkažejo za nezrele, čustveno neinteligentne in moralno šibke,“ je opozoril. Dodal je, da vedno, ko je v poziciji vzgojitelja mlajših, čuti veliko odgovornost do tega, kakšen zgled daje s svojim ravnanjem in besedami. „Razlika med zavestnim in nezavednim ponavljanjem kaže razliko med osebnim angažmajem in prevzemanjem odgovornosti zanj. Kakršnokoli ponavljanje, ki ne izvira iz odločitve na podlagi kritične presoje, je zelo tvegano in neodgovorno.“

Matej Virtič
Matej Virtič © ARO

V nadaljevanju sta o izkustvu svoje vere spregovorila zakonca Koncilija, ki imata štiri otroke, redno pa se udeležujeta zakonske skupine v Novem mestu, ki ju bogati in jima pomaga na njuni življenjski poti. Tako je Erika Koncilja, ki je učiteljica v osnovni šoli, uvodoma poudarila, da pri skrbi za osebno vero „ni vedno vse tako, kot bi radi. Ni vedno vse idilično. So trenutki, ko se čutiš res povezanega z Bogom in vse teče tako, kot mora, in pridejo seveda dnevi, tedni, ko ni tako, ko zmanjkuje časa, ko še sebe ne slišiš, kaj šele koga drugega. Prav zato želim, da bi to osebno vero še poglabljala.“ O vzgoji otrok v današnjem času, ko so vse bolj zanimiva spletna družbena omrežja, je poudarila, da vidi pri tem zelo veliko vlogo staršev. „Še vedno smo mi tisti, ki otroku dovolimo, dopuščamo dostop do teh omrežij, do interneta, do televizije, če smo starši prisotni, če smo doma imamo pregled nad tem, kaj naši otroci počnejo, gledajo, če smo blizu svojim otrokom, jih torej čutimo, vemo kje so, vemo kaj gledajo in delajo“

Erika Koncilja
Erika Koncilja © ARO
Tomaž Koncilja, prav tako učitelj v osnovni šoli ter navdušen glasbenik, tudi basist glasbene skupine Društvo mrtvih pesnikov, je poudaril pomen zakonske skupine, ki jo danes sestavljajo predvsem prijatelji še iz dijaških let. Vsa leta so si dajali moč in tudi oporo v veri. „To ni bila neka institucionalna ustanova. Vedno smo se imeli za svobodne kristjane, dokaj liberalno misleče, obenem smo zelo povezani s svojo župnijo in tudi širše smo vanjo prelivali svoje talente, bodisi glasbene bodisi kakršnekoli druge.“ Koncilja je dejal, da je vabilo na okroglo mizo v pastoralnem centru v Črnomlju vzel kot znamenje. „Mogoče je prišel čas, da tudi sam kot kristjan, kot odrasel vernik, ki ima določeno izkušnjo, storim kakšen korak več na tej poti vere, pa ne samo osebne, ampak da svoje poslanstvo, svoje darove dam še v večji meri kot do zdaj tudi ostalim, da dam nek zgled. Če bo to, tako upam, za koga pozitivna izkušnja, bom zelo srečen.“

Tomaž Koncilja
Tomaž Koncilja © ARO
Pridružite se nam!

Društvo SKAM in Radio Ognjišče pripravljamo še tri okrogle mize. V četrtek, 7. marca, bo ob 19.30 v dvorani glasbene šole v Brežicah. Sodelovali bodo frančiškana s. Metka Kos, katehetinja Mojca Šakanovič, kaplan Ivan Šumljak in teolog Benjamin Siter, tema, o kateri bodo govorili, se glasi: „Pripadnost Cerkvi, Kristusu, evangeliju, trenutnim trendom - nikomur?“ V torek, 12. marca, ob 19.30 bomo v župnijskem domu v Slovenskih Konjicah, naslov je „Izpoved vere in konkretno življenje v veri; od zasebnosti k javnemu delovanju.“ Gostje bodo voditelj Socialne akademije Matej Cepin, profesorica Tina Šlajpah, glasbenik David Veber in duhovnik Marjan Pučko. Zadnja okrogla miza bo v četrtek, 14. marca, prav tako ob 19.30. V župnijsko dvorano v Mursko Soboto smo povabili duhovnika Franca Zorca, mladinsko trenerko Mojco Perat, skavtskega voditelja Francija Bačarja, sodelavko pri oratorijih Nives Bratkovič ter zakonca Mileno in Mateja Zavec. Tema, ki se je bodo lotili, je: „Enakovrednost ali podrejenost znotraj občestva; učiteljstvo ali dialog?“


Slovenija, Radijski utrip, Cerkev na Slovenskem
Robert Friškovec (photo: Rok Mihevc) Robert Friškovec (photo: Rok Mihevc)

Sočutje ni pasivnost

Med 17. in 23. novembrom se po vsem svetu vsako leto v okviru Katoliške cerkve in drugih krščanskih cerkva ter skupnosti obhaja teden zaporov. Namen tedna zaporov je, da bi se kristjani zavedali ...