Slavi KoširSlavi Košir
Andrej NovljanAndrej Novljan
Meta PotočnikMeta Potočnik
Latinska Amerika (foto: nn)
Latinska Amerika

Latinska Amerika: Novi načrti za celinski misijon

Svet | 01.09.2012, 10:31

Celinski misijon je eden izmed največjih podvigov, ki se je rodil med 5. generalno škofovsko konferenco za Latinsko Ameriko in Karibe. To je bilo leta 2007 v Braziliji. Omenjen celinski misijon pa ni samo ostal zapisan na papirju, ampak je pripomogel k preoblikovanju delovanja: celotna Cerkev je dobila status vsesplošnega stalnega misijona.

V sklopu tega prizadevanja so se pred dnevi zbrali odgovorni za celinski misijon pri škofovskih konferencah iz Latinske Amerike in Karibov. Vsak od njih je predložil svoj misijonski projekt - ki je že v teku ali pa še bo, obenem pa predstavil trenutno situacijo v svoji lokalni Cerkvi.

Srečanje latinskoameriški škofov je potakalo v Miphili, v nadškofiji mesta Santiago de Chile. Prisotni so bili predstavniki iz Argentine, Brazilije, Čila, Paragvaja in Urugvaja. To so države, ki predstavljajo skrajni jug Južne Amerike. Namen srečanja je bilo pregledati skupne lastnosti latinskoameriške Cerkve in posebnosti, ki jih določajo. Izmenjali so si pomembne izkušnje in se dogovorili glede možnosti sodelovanja. Med danimi predlogi za prihodnost, ki so jih predstavili vsi odgovorni, se je pokazala široka raznolikost situacij. Škofovske konference iz Brazilije, Čila in Paragvaja so podprle misijonski projekt „s posebno vznesenostjo in zavzetostjo“. Tako „osnavljajo centre, da bi oživili ta projekt“. Med drugim „pregledujejo stvari, ki jih morajo še postoriti, ponujajo pa tudi številne informativne publikacije“. Tudi Argentina in Urugvaj se zavzemata za misijonski projekt in poskušata poživiti že obstoječe dejavnosti. V vsaki državi so se znašli pred dvojnimi situacijami: obstajajo mesta, kjer misijonski projekt deluje v polnosti. Zgodi pa se tudi, da je po določenih krajih projekt misijona ostal na mrtvi točki. Urugvaj je pri svojem misijonskem delu še posebej dejaven. Trenutno se tam odvija načrt, ki so ga poimenovali „Ponovno začeti v Emavsu“. Ta misijonski načrt traja že od leta 2008. Urugvajska Cerkev tako posreduje kateheze, oživlja biblične in liturgične dejavnosti ter širi pastoralo vsakdanjega življenja, ki teži k evangelizaciji in spodbujanju človeškosti v celoti.

Škofovske konference Argentine, Brazilije, Čila, Paragvaja in Urugvaja ohranjajo držo, da bodo „šli nasproti osebam“, družinam, sociali in kulturi, mestom, kjer „so pripravljeni, da slutijo in vrednotijo delovanje Boga v sebi“. Med srečanjem predstavnikov vseh škofovskih konferenc iz Latinske Amerike in Karibov je spregovoril tudi pomožni škof Valparaisa in generalni tajnik omenjene škofovske konference Santiago Silva Retamales. Cerkev v Latinski Ameriki je enodušno prepričana, da je nujno obnoviti vero pri vernikih, ki več ne prakticirajo vere in ki aktivno več ne sodelujejo v krščanskih skupnostih. Latinskoameriški škofje želijo, da bi se odzvali klicu misijonarskega poslanstva, kjer bi bili Cerkev, ki ima roke na široko odprte. Cerkev, ki zna sprejeti vsakogar in ki zna vrednotiti vsakega posebej.

Vir: Radio Vatikan

Svet, Cerkev po svetu
Škof Jamnik je obiskal Ljubhospic (photo: s. Emanuela Žerdin) Škof Jamnik je obiskal Ljubhospic (photo: s. Emanuela Žerdin)

Sveti večer v Ljubhospicu in v domu za ostarele

Na sveti večer je škof Jamnik maševal v domu starejših v Štepanji vasi. Ob 20. uri pa je bila polnočnica v hospicu v Ljubljani, kjer ekipa zaposlenih in prostovoljcev oblikuje lepo praznovanje za ...

Družina zbrana ob jaslicah kot jo vidi umetna inteligenca (photo: Chatgpt) Družina zbrana ob jaslicah kot jo vidi umetna inteligenca (photo: Chatgpt)

Takega večera mnogi narodi ne poznajo

Pred nami je prvi sveti večer. Podoben je drugim večerom, a vseeno je zelo drugačen. Je večer, ko se že veselimo jutrišnjega praznika – rojstva Jezusa Kristusa. Stara slovenska navada je, da nocoj ...

Svetlana in Arif Sulejmanovič (photo: osebni arhiv AS) Svetlana in Arif Sulejmanovič (photo: osebni arhiv AS)

Drži me za roko, ko bom odhajala

Našega decembrskega gosta in letošnjega jubilanta, ki mu tako na videz kot po živahnosti duha zlahka prisodimo četrtino let manj, že od majhnih nog spremlja sprejemanje različnosti in Božjih ...

Mateja Mazgan Senegačnik se je tudi letos udeležila projekta Spust Božičkov s pediatrije (photo: PixaBay) Mateja Mazgan Senegačnik se je tudi letos udeležila projekta Spust Božičkov s pediatrije (photo: PixaBay)

Ko v Božičkovi preobleki plezam po pediatriji

Mateja Mazgan Senegačnik je svetovna popotnica. Odmevni so bili njeni opisi potovanj z babico, zdaj pa ji lahko že nekaj let sledimo na blogu, kjer opisuje izlete in doživetja primerna za družine. ...