Tanja DominkoTanja Dominko

Bil sem gej - Lucova osebna izpoved

| 04.05.2012, 00:31 Blaž Lesnik

V oddaji Beremo beremo smo tokrat predstavili zgodbo Luca di Tolveja iz Milana, ki je bil od trinajstega do enaintridesetega leta gej. V knjigi (ki je v slovenskem prevodu pred kratkim izšla pri Založbi Emanuel) Luca zaupa zgodbo svojega otroštva, opiše svoj istospolni način življenja in etape, ki so pripeljale do tega, kar je danes.

"Ime mi je Luca di Tolve, star sem 39 let. Bil sem gej, zdaj pa sem poročen s Terry in sem srečen! To je moja zgodba..." začenja avtor svojo izpoved, v kateri postreže tudi s številnimi informacijami o gejevski kulturi in izrazi svoje mnenje o aktualnih družbenih vprašanjih. Pri tem pa (kar je bistveno) nikogar ne obsoja in ostaja spoštljiv do vseh. Ali kot pravi sam:

"Pričevanje ne izvira iz želje, da bi posebej obsojal ljudi, ki jih imam rad in do njih zdaj gojim še močnejša čustva kot takrat, ko sem si z njimi delil posteljo. Povezano je s potrebo povedati ljudem, pa naj verjamejo v obstoj hudiča ali ne, da sem se kot homoseksualec utapljal v okolju, ki izpridi človekovo srce."

Z Luco smo se srečali v Postojni in z njim posneli kratek pogovor. Zaupal nam je, da je knjigo pisal v karmeličanskem samostanu. Vso psihoterapijo, ki jo je bil deležen, je posnel. Ob molitvi je začel prepisovati vse kasete, kasneje pa so svoje opombe dodali še strokovnjaki. Pomagala mu je celotna ekipa strokovnjakov, med njimi psihologi, zdravniki, potem še nekatera združenja in organizacije, ki mu zdaj pomagajo pri pripravi srečanj. Knjigi so želeli dati verski, hkrati pa tudi znanstveni značaj. Gre namreč za boj, pravi di Tolve, ki ni na katoliški ravni, ampak gre za boj za svobodo.

Luca di Tolve trdi, da gen za homoseksualnost ne obstaja in dodaja, da obstaja veliko znanstvenih dokazov, na osnovi katerih bi se lahko začeli pogovarjati o homoseksualnosti, ki ni bolezen, vodi pa – nekatere osebe – do tega, da niso srečne. In nadaljuje:"Tega nočem posploševati in govoriti, da to velja za vse homoseksualce. Za nekatere pa to velja. In prepričani smo, da bi prav ti morali imeti pravico do "zdravljenja", ki je psihološko, saj ne gre za bolezen. Verjamemo v nauk in katekizem katoliške Cerkve in veseli smo, ker vidimo, da obstaja objektivna, znanstvena resnica o tem. Kot združenje smo namreč pomagali mnogim mladim fantom, ki so uspeli splezati iz teh pogojenosti. Samo naša italijanska skupina ima že 150 fantov, ki so uspeli zapustiti homoseksualnost in so se poročili."

Celoten pogovor z Luco di Tolvejem si lahko preberete v prilogi

V povabilu k branju italijanski škof monsinjor Giovanni d'Ercole pravi, da branje zahteva odprtega duha in svobodomiselnost človeka, ki ne goji predsodkov, temveč se zaveda, da je človeško srce nedoumljivo in v sebi skriva ljubezen, ki je ni vselej moč razčleniti do gole resnice.

Pesem Luca era gay (leta 2009 je osvojila 2. mesto na sanremskem festivalu) sicer poje o drugem moškem (ime je izmišljeno), zgodba pa je zelo podobna. Video ima angleške podnapise.

Pokojni zaslužni papež Benedikt XVI. (photo: Vatican Media) Pokojni zaslužni papež Benedikt XVI. (photo: Vatican Media)

Nič več v treh krstah

Vatikan je predstavil prenovljen bogoslužni obrednik za papežev pogreb. Nastal je na Frančiškovo pobudo, ki želi, da obred papeževega pogreba bolje odraža položaj voditelja Katoliške cerkve kot ...

Robert Friškovec (photo: Rok Mihevc) Robert Friškovec (photo: Rok Mihevc)

Sočutje ni pasivnost

Med 17. in 23. novembrom se po vsem svetu vsako leto v okviru Katoliške cerkve in drugih krščanskih cerkva ter skupnosti obhaja teden zaporov. Namen tedna zaporov je, da bi se kristjani zavedali ...