Blaž LesnikBlaž Lesnik
Andrej NovljanAndrej Novljan
Meta PotočnikMeta Potočnik

Evropski in ameriški škofje končali srečanje v Sveti deželi

Cerkev po svetu | 13.01.2012, 13:02 Marta Jerebič

Skupina evropskih in severnoameriških škofov je včeraj končala vsakoletno srečanje v Sveti deželi, ki je namenjeno podpori tamkajšnjim kristjanom. V sklepni izjavi so se zavzeli za mir in pravičnost za vse, tako Izraelce kot Palestince. Hkrati pa poudarjajo, da ni dovolj moliti za kristjane v Sveti deželi, ampak je treba konkretno pomagati. V latinskem patriarhatu je tako nastala ideja, da bi bil problem rešen, če bi vsaka škofija prispevala za gradnjo ene hiše za revne.

Škofje so se med drugim srečali s krščanskimi skupnostmi v Gazi, Nablusu, Jeruzalemu in Galileji. Posebne pozornosti je bila deležna majhna katoliška skupnost v Gazi. Mašo, ki se je je udeležilo približno 250 kristjanov, so razumeli kot močno znamenje solidarnosti vesoljne Cerkve. V Gazi vladajoči Hamas sicer spoštuje tam živeče kristjane. Islamizacija vsakdanjika, na primer zagrinjanje žena v javnosti, pa kristjane vedno bolj izriva iz družbe. Raste pritisk k spreobračanju, zlasti na ženske, ki se želijo poročiti z muslimanom. Prebivalci na tej obali še posebej občutijo politične razmere, zaradi odrezanosti Gaze pa živijo v precej bednih gospodarskih in socialnih razmerah.

Škof iz Tucsona v Arizoni je ob tem v pogovoru za Radio Vatikan opozoril na vse večjo delitev provokativnih mnenj na eni strani in zmernejših izjav na drugi. Mir je zato vedno bolj nujen: „Pomembno je, da mednarodna skupnost spodbuja in izzove tukajšnje strani, Palestino in Izrael, da začneta pogajanja, kot so se začela v Jordaniji, in resno poiščeta način za reševanje tega vprašanja, ki se že predolgo vleče. Pogajanje je namreč očitno edina druga alternativa. Alternativa pogajanju bi bi bilo vnovično nasilje in to bi bilo tragično za vse ljudi tukaj v Sveti deželi,“ je še dejal škof iz Arizone.

Italijanski nadškof Riccardo Fontana pa je ob tem še dejal, da je opazil tudi znamenja enotnosti znotraj Cerkve. V Sveti deželi namreč obstajajo številni različni obredi, po sinodi škofov leta 2010 in papeževem pozivu pa po njegovem mnenju uspevajo veliko bolj govoriti v en glas.

Cerkev po svetu
Odprtje svetih vrat v lateranski baziliki (photo: Francesco Sforza) Odprtje svetih vrat v lateranski baziliki (photo: Francesco Sforza)

Odprta še tretja sveta vrata

Potem ko je papež Frančišek na sveti večer odprl sveta vrata v vatikanski baziliki in tako začel sveto leto, je sveta vrata v četrtek odprl še v rimskem zaporu. Danes dopoldne pa je vikar za ...

Škofa Jurij Bizjak in Peter Štumpf (photo: ARO) Škofa Jurij Bizjak in Peter Štumpf (photo: ARO)

Sveto leto že začeli v Kopru in Murski soboti

Sveto leto se danes začenja tudi po vseh škofijah sveta. Tako tudi slovenski škofje po stolnicah darujejo svete maše. Dopoldne so sveto leto začeli v koprski in murskosoboški škofiji.

Ko bo končana nadgradnja železniške postaje Ljubljana, se za potnike vlakov obetajo boljši časi  (photo: Slovenske železnice) Ko bo končana nadgradnja železniške postaje Ljubljana, se za potnike vlakov obetajo boljši časi  (photo: Slovenske železnice)

Slovenske železnice v novo leto z novim voznim redom

Pred koncem starega leta smo v Svetovalnici odprli nove vozne rede slovenskih železnic. Ali bodo tudi v prihajajočem letu potniki čakali na vlake zaradi zamud? Kakšni so glavni razlogi zanje? Kako ...