Matjaž MerljakMatjaž Merljak
Andrej JermanAndrej Jerman
Petra StoparPetra Stopar

Naše obresti so mladi

Komentarji | 16.08.2011, 14:58 Matjaž Merljak

Bilo bi čudovito, če bi mladost znala vse, kar zmore, in starost zmogla vse, kar zna; pravi burmanska modrost. Nedavno je bil mednarodni dan mladih, pred nami je svetovni dan mladih, znano je tudi, da na mladih svet stoji. Ampak, kje so mladi in ali jih slišimo?

Mladost je v Slovarju slovenskega knjižnega jezika opredeljena kot doba v človeškem življenju od otroštva do zrelih let. Ker vemo, da je zrelost zelo relativna, so nekateri večno mladi ali vsaj želijo biti. Nočejo se postarati, ker star biti pa res ni moderno. Pa baje niti lepo ne, saj če bi bilo, bi nas z rekam in plakatov pozdravljale tudi zgubane babice in dedki.

Generalna skupščina OZN je leta 1999 razglasila 12. avgust za mednarodni dan mladih z namenom, da mladi opozorijo na svoj položaj, vlogo in težave, ki jih imajo. Generalni sekretar Ban Ki Moon je letos pozval mednarodno skupnost, da širi možnosti za mlade in se ustrezno odzove na njihove upravičene zahteve za dostojno delo. "Nevlaganje v mlade je napačna ekonomija," meni Moon. "Vlaganje v mlade ljudi se bo v prihodnosti obrestovalo za vse."

Še pred OZN-om pa je Cerkev začutila, da je treba nekaj posebnega pripraviti za mlade. Leta 1984 je papež Janez Pavel Drugi povabil mlade, naj v svetem letu pridejo v Rim. Prišlo jih je več kot 300 tisoč z vsega sveta. Naslednje leto, ki ga je OZN razglasila za mednarodno leto mladih, so v Rimu organizirali še eno srečanje, prvi uradni svetovni dan mladih pa so v večnem mestu obhajali pred 25-imi leti.

To je največji in najštevilčnejši dogodek katoliške Cerkve za mlade. Mlade je pritegoval blaženi Janez Pavel Drugi: leta 1995 jih je v Filipinsko Manilo prišlo štiri milijone, kar je največ dozdaj, leta 1997 v Pariz skoraj milijon, leta 2000 v Rim skoraj dva milijona, dve leti kasneje v Toronto 800.000. Mlade priteguje tudi sedanji Petrov naslednik na Zemlji: v Koeln jih je pred šestimi leti prišlo milijon 200 tisoč, pred tremi v Avstralijo 400 tisoč z vsega sveta, v teh dneh pa v španski prestolnici pričakujejo več kot 2 milijona mladih, med temi tudi 800 Slovencev.

Ta velik verski in kulturni dogodek prinaša upanje in optimizem. Papež bo udeležence povabil na pot odkritij in praznovanj. Srečanje poteka v kriznem času: nedavno smo doživeli padec borznih indeksov, v svetu vlada zaskrbljenost glede dolžniške krize v območju evra, glede gospodarskih razmer v svetu, krize v severni Afriki in na Bližnjem Vzhodu.

Bodo zmogli mladi preglasiti te krizne dogodke? Sami ne. Mediji bodo o srečanju poročali tako kot bodo. Od različnih medijev lahko različno pričakujemo. Zato bo veliko bo odvisno od nas, ali bomo znali izbirati medije in poiskati objektivno informacijo o dogajanju. Možnosti je veliko, je pa včasih v poplavi medijev in informacij težko izluščiti pravo. Zato je tisto kar lahko storimo to, da izbiramo in prisluhnemo drugačnemu glasu, ki ne bo kričal, ki ne bo agresiven, vulgaren, žaljiv, ciničen, ki bo objektiven, ki bo prinašal nekaj svetlega, optimističnega o mladih, ki pričujejo za Kristusa in so pravo upanje za današnji svet. So neke vrsti obresti, ki jih morda ne bomo doživeli, bodo pa oplemenitile vrednost življenja na Zemlji. Tudi za naše otroke.

Komentarji, Naš pogled
Pokojni zaslužni papež Benedikt XVI. (photo: Vatican Media) Pokojni zaslužni papež Benedikt XVI. (photo: Vatican Media)

Nič več v treh krstah

Vatikan je predstavil prenovljen bogoslužni obrednik za papežev pogreb. Nastal je na Frančiškovo pobudo, ki želi, da obred papeževega pogreba bolje odraža položaj voditelja Katoliške cerkve kot ...

Robert Friškovec (photo: Rok Mihevc) Robert Friškovec (photo: Rok Mihevc)

Sočutje ni pasivnost

Med 17. in 23. novembrom se po vsem svetu vsako leto v okviru Katoliške cerkve in drugih krščanskih cerkva ter skupnosti obhaja teden zaporov. Namen tedna zaporov je, da bi se kristjani zavedali ...