Maja MorelaMaja Morela
Mark GazvodaMark Gazvoda
Tanja DominkoTanja Dominko

Latinski patriarh v Jeruzalemu Twal in škof Shomali o sinodi za Bližnji vzhod

Svet | 10.10.2010, 09:43

"Mislim, da je do ideje za sinodo prišlo takoj po obisku papeža Benedikta XVI. v Sveti deželi, ko je videl toliko problemov, ki jih imamo," je glede škofovske sinode za Bližnji vzhod za radio Vatikan dejal latinski patriarh v Jeruzalemu Fouad Twal.

Po njegovem prepričanju je sveti oče med obiskom Svete dežele maja 2009 boleče doživel konflikte med Arabci in Izraelci, kar bi ga naj spodbudilo, da je septembra istega leta napovedal posebno škofovsko sinodo. Patriarh Twal je tudi dejal, da se Cerkve na Bližnjem vzhodu bolj ali manj soočajo z enakimi problemi, a v Sveti deželi je napetost morda nekoliko večja. Po njegovem prepričanju je Jeruzalem ključ za mir ali pa ključ za še več problemov, več nesoglasij za tiste, ki tam živijo. "Za kristjane je prvi izziv ta, da sami postanemo resnični kristjani, je naša krščanska identiteta," je dejal jeruzalemski patriarh in dodal, da bi kristjani morali najprej razmisliti o svojem spoštovanju in ljubezni do lastne krščanske identitete ter spoznati, da je biti kristjan v Sveti deželi posebno poslanstvo.

O vprašanju izseljevanja kristjanov iz Svete dežele pa je za radio Vatikan spregovoril pomožni škof latinskega patriarhata v Jeruzalemu William Shomali. Kot je zatrdil, je glede izseljevanja kristjanov treba poznati razloge in kot prvega navedel nesigurnost. Sveta dežela je namreč v zadnjih osemdesetih letih doživela 8 večjih konfliktov. Drugi razlog je gospodarski, tretji pa verski. Kristjanom namreč ni lahko živeti kot manjšinski skupnosti. Škof Shomali je nadaljeval, da je v teh razmerah kristjane treba najprej prepričati, da je to, da ostanejo na tem ozemlju, poklic in ne fatalizem. Pomembno je namreč, da ostanejo iz lastne prepričanosti. Sveti kraji namreč niso le neki kamni, ampak so živi kamni, so kristjani Svete dežele, je zatrdil škof in dodal, da je ne le za Katoliško cerkev v Sveti deželi, ampak za Katoliško cerkev po vsem svetu ključnega in temeljnega pomena, da ta majhna krščanska skupnost ostane v Sveti deželi. Na vprašanje o konkretnih prizadevanjih latinskega patriarhata za ta namen je škof Shomali navedel številne stanovanjske projekte, zidanje šol in stanovanj, iskanje zaposlitve, humanitarno pomoč. Pri tem pa je poudaril, da gospodarski faktor ni dovolj. Za kar si je zares treba prizadevati je vera, torej dati duhovno spodbudo. Škofovska sinoda za Bližnji vzhod poleg ostalih ciljev na prvo mesto postavlja ravno duhovni cilj in želi okrepiti vero ljudi na Bližnjem vzhodu, ki temelji na Božji besedi, je še spomnil škof Shomali.

Svet, Cerkev po svetu
Martin Golob in Borut Pahor (photo: Rok Mihevc) Martin Golob in Borut Pahor (photo: Rok Mihevc)

Kako je Martin Golob do solz nasmejal Boruta Pahorja

Razprodana Festivalna dvorana je v četrtek gostila dobrodelno obarvan večer. Zanj sta v organizaciji Založbe Družina in Zveze prijateljev mladine poskrbela duhovnik Martin Golob in nekdanji ...

Maja Morela in Jure Sešek (photo: ARO) Maja Morela in Jure Sešek (photo: ARO)

Sobotna iskrica, ob kateri smo potrebovali robčke

Legendarna oddaja Sobotna iskrica, ki jo je več kot 30 let na našem radiu ustvarjal Jure Sešek, je prešla v roke mlajši generaciji. Oddaja bo tako živela naprej in prinašala teme zanimive mladim ...

Kdaj bomo začeli ceniti naravno pridelano hrano? (photo: Melanie / Pixabay) Kdaj bomo začeli ceniti naravno pridelano hrano? (photo: Melanie / Pixabay)

Ko aktivisti vladajo ...

Vladi se mudi. Novo leto je jasen opomin, da se čas mandata neizprosno izteka in zato ne čudi, da se v proceduro sprejemanja v teh dneh seli morje predlogov zakonov, pravilnikov in uredb. Tako je ...

Jože Pavlakovič (photo: NL) Jože Pavlakovič (photo: NL)

Jože Pavlakovič, župnik polanski

Kot je zapisano v naslovu, tako se g. Jože predstavi ob srečanju na radiu, ko smo ga povabili na pogovor za sobotno popoldansko oddajo. Letošnje leto je zanj polno jubilejev in pomembnih obletnic.