Nataša LičenNataša Ličen
Jaka KorenjakJaka Korenjak
Petra StoparPetra Stopar
Mons. Vinko Bokalič Iglič (foto: Matjaž Merljak)
Mons. Vinko Bokalič Iglič

Naš gost - škof mons. Vinko Bokalič Iglič

| 26.09.2010, 07:06 Matjaž Merljak

Poslal me je, da ubogim oznanim evangelij - to je škofovsko geslo našega rojaka, ki ga je papeže Benedikt XVI. 15. marca 2010 imenoval za pomožnega škofa v Buenos Airesu. To je že tretji Slovencev, ki je bil v Argentini razglašen za škofa. V Sloveniji se je mudil minuli konec tedna in kljub kratkemu trajanju, si je vzel čas za pogovor v našem studiu.

V Slovenijo je prišel po duhovnih vajah, ki so v Rimu od 9. do 17. septembra potekale za novoimenovane škofe. Med 99-imi sta bila tudi dva Slovenca, tudi celjski škof dr. Stanslav Lipovšek. Škof Bokalič Iglič je v dveh dneh v Sloveniji obiskal grob škofa Janeza Gnidovca na ljubljanskih Žalah, imel v nedeljo mašo v Mengšu (rojstna župnija njegovega očeta), na Brdu pri Lukovici (rojstna župnija njegove matere) - tako je vrnil obisk sorodnikom in prijateljem ter znancem, ki so prišli na posvetitev - in na Taboru v Ljubljani (srečanje z argentinskimi Slovenci in lazarist). Škof Bokalič Igliče je bil namreč člane misijonske družbe lazaristov in je ves čas deloval med Argentinci, rad pa je prišel tudi domov, v Lanus, kjer so njegove korenine. Rodil se je 11. junija 1952 staršema, ki sta kot begunca prišla v Argentino.

Otroštvo je preživljal v Lanusu, kjer delujejo lazaristi. K lazaristom je vstopil 1. marca leta 1970 - torej pred 40 leti - in redovne zaobljube izrekel 5. junija 1976. V duhovnika je bil posvečen 1. aprila 1978. Svoje duhovniško službo je začel z mladimi, od leta 1983 do 1986 je bil vzgojitelj in nato ekonom v semenišču lazaristov, leta 1987 pa je bil imenovan za rektorja. To službo je opravljal vse do leta 1990. Bil je tudi misijonar v Corrientesu in v Cordobi.

Sprejem škofa v župniji Brdo
Sprejem škofa v župniji Brdo © Drago Juteršek

Več o sprejemu na Brdu pri Lukovici.

 

Vinko Bokalič Iglič je bil tudi ravnatelj lazaristovskega semenišča, provincialni svetovalec in od 2003 do 2009 je bil vizitator - provincial argentinske province. Leta 2009 je minilo 150 let od prihoda lazaristov v Argentino. Njihova provinca obsega tudi Urugvaj (kjer imajo eno postojanko) in Paragvaj (kjer sta dve postojanki). V Argentini imajo sedem postojank (vsega skupaj je v provinci 44 duhovnikov in okoli 10 bogoslovcev), med njimi božji poti Lujan (kamor vsako leto poromajo Slovenci) in Brezmadežno s čudodelno svetinjo v Buenos Airesu, kjer je Vinko Bokalič Iglič tudi deloval kot župnik in nazadnje kot kaplan. Tam ga je pričakalo imenovanje za škofa.

Škofovski grb - prva in zadnja stran podobice
Škofovski grb - prva in zadnja stran podobice © Matjaž Merljak

Škofovsko posvečenje je bilo 29. maja v cerkvi Čudodelne svetinje. V oddaji je sodelovala tudi škofova sestra Mimi, ki je z njim prišla v Slovenijo. Povedala je, kako je posvečenje potekalo in kako je družina sprejela škofovsko imenovanje.

Škof mons. Vinko Bokalič Iglič je povedal, da je nadškofija razdeljena na štiri vikariate in sam je odgovoren za enega od teh. Povedal je, kako je sprejel novo službo in kakšne so njegove odgovornosti.

Škof Bokalič Iglič s sestro Mimi
Škof Bokalič Iglič s sestro Mimi © Matjaž Merljak

Pokojni zaslužni papež Benedikt XVI. (photo: Vatican Media) Pokojni zaslužni papež Benedikt XVI. (photo: Vatican Media)

Nič več v treh krstah

Vatikan je predstavil prenovljen bogoslužni obrednik za papežev pogreb. Nastal je na Frančiškovo pobudo, ki želi, da obred papeževega pogreba bolje odraža položaj voditelja Katoliške cerkve kot ...

Robert Friškovec (photo: Rok Mihevc) Robert Friškovec (photo: Rok Mihevc)

Sočutje ni pasivnost

Med 17. in 23. novembrom se po vsem svetu vsako leto v okviru Katoliške cerkve in drugih krščanskih cerkva ter skupnosti obhaja teden zaporov. Namen tedna zaporov je, da bi se kristjani zavedali ...