Izjavi za javnost, Bertone in Pahor
Je predsednik vlade lagal?
Cerkev na Slovenskem | 16.06.2010, 09:21
Z vrhovnega sodišča so sporočili, da trditev predsednika vlade Boruta Pahorjeva glede dokončne rešitve vprašanja nunicature ne drži. Kot so poudarili, odločba še ni napisana niti vročena strankam v postopku. Izid zadeve tudi še ni znan, saj je osnutek odločbe v izdelavi in bo izdan v predvidenem zakonskem roku.
S to trditvijo je vrhovno sodišče zavrnilo sobotno trditev predsednika vlade, ki je po srečanju s papeževim državnim tajnikom kardinalom Tarcisom Bertonejem dejal, da „po skoraj 10 letih smo rešili problem sedeža apostolske nunciature v Ljubljani. Deset let so si moji predhodniki in jaz prizadevali, da bi ta problem rešili in morda neko srečno naključje, morda kaj drugega, je prispevalo k temu, da je srečen konec te zgodbe sovpadal z obiskom državnega tajnika v Ljubljani.“ Premier je tudi poudaril, da naj bi vrhovno sodišče o tej zadevi dokončno razsodilo 2. junija.
Papežev državni tajnik kardinal Bertone pa je dejal, da je "vesel te lepe novice glede sedeža nunciature, ki jo bom prenesel svetemu očetu v ponedeljek, ko bom z njim na kosilu. Prenesel mu bom vaše pozdrave in te lepe novice. Mislimo, da se bodo ti dobri odnosi razvijali še naprej, tudi v luči prihodnjih papeževih potovanj."
Današnji časnik Dnevnik piše, da „četudi bi imel premier Pahor prave informacije o vsebini odločitve vrhovnega sodišča, pa se ne nazadnje postavlja vprašanje, kako je mogoče, da je predsednik vlade z njo seznanjen, še preden je dokončno spisana. "Vrhovnemu sodišču ni znano, od kod predsedniku vlade informacija o vsebinski odločitvi oziroma vsebini odločanja, saj sodišče o tem ni niti obveščalo niti moglo obveščati nikogar," so še pojasnili na vrhovnem sodišču. Pahorjeva izjava je po mnenju pravnih strokovnjakov sporna. "Če te okoliščine držijo, potem tako ravnanje ni ravno v skladu z načelom delitve oblasti, saj mora predsednik vlade sodni oblasti pustiti, da svojo funkcijo izvrši do konca," opozarja dekan ljubljanske pravne fakultete Rajko Pirnat. Za komentar smo včeraj zaprosili tudi kabinet predsednika vlade, kamor smo naslovili vprašanje, kako je premier Pahor izvedel za vsebino odločitve sodišča v tej zadevi, vendar nam iz Pahorjevega kabineta do zaključka redakcije na vprašanje niso odgovorili,“ piše današnji Dnevnik.
Časopis Delo pa dodaja, da stranki v postopku (zakonca Zapletal in MOL) z odločitvijo nista seznanjeni. „Vodja službe za odnose z javnostjo na vrhovnem sodišču Gregor Strojin je pojasnil, da revizijska odločba še ni bila izdana. Dodal je, da je senat civilnega oddelka v zadevi odločal na seji 3.junija. Kako torej premier Pahor lahko pozna vsebino, če zanjo ne vesta niti stranki v postopku, smo vprašali na urad vlade za komuniciranje, vendar odgovora včeraj še nismo dobili. Iz Pahorjevih besed, da „je vprašanje sedeža apostolske nunciature rešeno“, lahko sklepamo, da je vrhovno sodišče odločilo v prid MOL. Če bi sodišče priznalo solastništvo zakoncema Zapletal, bi namreč država oziroma občina morali začeti iskati novo lokacijo za nunciaturo, saj je poskus sporazumnega dogovora med MOL in Zapletalovima že pred meseci padel v vodo,“ piše časnik Delo.
Vprašanja na kabinet predsednika vlade smo naslovili tudi sami. Med drugim smo vprašali:
- Ali je predsednik vlade s tem, ko je zatrdil, da je to vprašanje rešeno lagal?
- Kako lahko predsednik vlade papeževemu državnemu tajniku zagotovi nekaj, kar ne drži - se namerava predsednik vlade opravičiti kardinalu Bertoneju?
- Ali lahko takšno "prejudiciranje" izida vpliva na izid rešitve tega vprašanja?