Matjaž MerljakMatjaž Merljak
Aleš KarbaAleš Karba
Petra StoparPetra Stopar
Prihod brezjanske milostne podobe (foto: ARO)
Prihod brezjanske milostne podobe

Pričevanja nagovorila v uvodnem programu SEK 2010

| 13.06.2010, 12:17

Na stadionu Arena Petrol v Celju se je ob 9.00 začel uvodni program letošnjega Slovenskega evharističnega kongresa. Vodita ga radijska voditelja Nataša Ličen in Matjaž Merljak neposredno pa ga lahko spremljate na našem radiu.

Uvodni program so s pritrkavanjem oznanili pritrkovalci iz župnije Šentpeter – Otočec, v njem pa s pesmimi sodeluje glasbena skupina, ki jo sestavljajo pevci iz naših škofij: Petra Stopar, Ingrid Müller, Marjan Bunič, Tadej Sadar, Janez Ferlež, Boštjan Čuvan, Andreja Frelih in Alek Zwitter. Predstavljajo se tako skupaj kot tudi kot solisti, prihod milostne podobe Marije Pomagaj na stadion, pa je spremljalo ploskanje vseh zbranih in ubrano petje več kot 1300 članskega pevskega zbora.

Pedro Opeka: »Poslani smo, da delimo z revnimi.«

Misijonar Pedro Opeka, ki deluje med najrevnejšimi na Madagaskarju, je zbrane verne s svojim pričevanjem spodbudil, da bi znali živeti evharistijo. Povedal je, da kdor je poln samega sebe, ne more dojeti duha Jezusa Kristusa:
»Jezus je najbolj neposredno razodel ljubezen Božjega srca do slehernega človeka, posebno do najbolj trpečih med nami, do tistih, ki živijo v revščini in pomanjkanju, ki so potisnjeni na rob družbe in za katere je le redko komu mar.«

Ljudje so ga zbrano poslušali in mu iskreno zaploskali, ko je rekel:

»Svet, v katerem živimo, postavlja na prvo mesto ideal tekmovalnosti, posledica tega pa so velika socialna, ekonomska in politična nasprotja. Zaznamujejo ga sebičnost, nasilje in najrazličnejše oblike zasvojenosti, ki slabijo pripravljenost na solidarnost in evangeljsko idejo služenja. Prav v služenju in solidarnosti vidi Jezus uresničevanje prave ljubezni. Današnji potrošniški svet pa človeka ne vrednoti po tem, kar je, ampak po tem, kar ima. Človeka meri po tem, kdo je močnejši, ne pa po bratski solidarnosti.«

Misijonar Pedro Opeka
Misijonar Pedro Opeka © Izidor Šček

Spomnil je na ljudi, ki živijo v še večji revščini, na ljudi, med katerimi deluje, in spodbudil, da živimo evangelij z vero in odločnostjo:

»Govorim iz sredine revežev. Zavedam se, da evharistija spreminja človeka in ga razbremenjuje malikov; oživlja ga in mu podarja novo upanje. Vse to doživljamo pri vsaki evharistiji med reveži, med katerimi je vse tako preprosto in naravno.«

Misijonarji obhajajo evharistijo med drugimi narodi, v njihovih jezikih, ob drugačnih navadah in običajih. Pedro Opeka je poudaril:

»Vidimo, kako globoko seže Božja ljubezen v srce teh ljudi, ki so naši bratje in sestre, rojeni v drugih civilizacijah in tako blizu Bogu.« in poudaril: »Pri lomljenju kruha se zavedamo, da moramo kot Jezus tudi mi deliti z ubogimi. Vse dobrine na svetu so namenjene vsem ljudem brez izjeme. In to globoko resnico doživljamo vsakokrat, ko obhajamo evharistijo. Poslani smo, da delimo z revnimi.«

»V Cerkvi je Božja navzočnost zelo konkretna v Najsvetejšem, v evharistiji.«

V uvodnem programu so pričevali tudi zakonca Andreja in Klemen Krašmanc, Anita in Rajko Šimonka ter Marko Borko.

Mladost Marka Borka je bila polna preizkušenj, saj so jo zaznamovali pitje alkohola, uživanje mehkih drog, spolnost ter nesreča v ljubezni. V težkih trenutkih je pomislil celo na samomor. Nekega poletje je na morju odkril molitev Oče naš, potem začel prebirati katoliški tisk, sprejemati krščanske vrednote in se pri 25 letih dal krstiti. Navkljub negativnemu javnemu mnenju do Cerkve, se je odločil postati kristjan ter vstopiti v Katoliško Cerkev:

»Zakaj? Lahko bi se odločil za katero koli drugo vero. Zato, ker sem odkril, da je v Cerkvi navzoče človeško in tudi Božje in to slednje prevlada nad vso človeško grešnostjo. V Cerkvi je Božja navzočnost zelo konkretna v Najsvetejšem, v evharistiji. Če iskreno iščeš resnico, ugotoviš, da nima smisla hoditi nikamor drugam, kot samo do Jezusa samega.«

Andreja in Klemen Krašmanc sta iskreno spregovorila tudi o tem, kako Jezus v evharistiji utrjuje ljubezen in povedala:

»Predvsem je ljubezen zrasla. Zavest, da je v enem in drugem Jezus, naredi, da paziva na besede, ki si jih izrečeva.«

Zakonca Anita in Rajko Šimonka sta povedala, da so ju prenovile duhovne vaje. Prevzelo ju je spoznanje, da je maša sestavljena v obliki pogovora med Bogom in ljudmi:

»Čutiva, da mora tudi naše družinsko življenje dobiti obliko maše. Ker se čez dan zelo malo vidimo, je večerna molitev tista, ki nas združi in poveže. Nedelja je višek – k maši nesemo vse naše zahvale, prošnje. In vse to položimo na oltar.«


Prihod brezjanske milostne podobe
Prihod brezjanske milostne podobe © ARO

V uvodnem programu, ko smo lahko prisluhnili pesmim, pričevanjem, so mladi na stadion prinesli milostno podobo Marije Pomagaj z Brezij, ki je  tri dni romala po Sloveniji, zadnjo noč pa je pri Sv. Duhu ob njej molilo in bedelo v adoraciji več kot 600 mladih.

Organizatorji delijo vodo za osvežitev
Organizatorji delijo vodo za osvežitev © ARO

Prihod duhovnikov, ki bodo napolnili prostor ob oltarju
Prihod duhovnikov, ki bodo napolnili prostor ob oltarju © ARO

SEK 2010 - Romarji so urejeno prihajali na stadion
SEK 2010 - Romarji so urejeno prihajali na stadion © ARO

Kardinal Bertone bo imel nagovor med mašo

Osrednji dogodek evharističnega kongresa bo sveta maša, med katero bo papežev posebni odposlanec vatikanski državni tajnik kardinal, Tarcisio Bertone, Alojzija Grozdeta razglasil za blaženega. Imel bo tudi osrednji nagovor med mašo.  Po obhajilu bo na stadionu potekala evharistična procesija.

 

Vabljeni k ogledu fotogalerije!

Pokojni zaslužni papež Benedikt XVI. (photo: Vatican Media) Pokojni zaslužni papež Benedikt XVI. (photo: Vatican Media)

Nič več v treh krstah

Vatikan je predstavil prenovljen bogoslužni obrednik za papežev pogreb. Nastal je na Frančiškovo pobudo, ki želi, da obred papeževega pogreba bolje odraža položaj voditelja Katoliške cerkve kot ...

Robert Friškovec (photo: Rok Mihevc) Robert Friškovec (photo: Rok Mihevc)

Sočutje ni pasivnost

Med 17. in 23. novembrom se po vsem svetu vsako leto v okviru Katoliške cerkve in drugih krščanskih cerkva ter skupnosti obhaja teden zaporov. Namen tedna zaporov je, da bi se kristjani zavedali ...