dr. Tadej Strehovec
Pogovor o primerih spolnih zlorab v Katoliški cerkvi
Cerkev na Slovenskem | 14.04.2010, 17:55
„Cerkev je verjetno edina globalna institucija v današnjem svetu, ki se je tega problema lotila sistematično, prav z namenom, da prepreči nadaljnje zlorabe, da se zavzame za žrtve in da vzpostavi primerne standarde za sprejem novih duhovniških kandidatov,“ je v Pogovoru o na temo spolnih zlorab povedal moralni teolog dr. Tadej Strehovec.
Potenciranje teh novic v času največjega krščanskega praznika prav gotovo meče luč na vse duhovnike
Dr. Strehovec je poudaril, da je sedanji papež, še kot prefekt Kongregacije za nauk vere vzpostavil nekatere temeljne standarde. „Škofje, duhovnike, ki so zlorabljali morajo takoj prijaviti in jim onemogočiti opravljanje duhovniške službe. Prav tako se tovrstni zločini ne obravnavajo na lokalni ravni ampak na Kongregaciji za nauk vere, prav tako, da tovrstni zločini nikoli ne zastarajo in da lahko papež mimo procesov odpusti duhovnika, ki bi zagrešil te zločine,“ je povedal dr. Strehovec, ki dodaja, da je vsaka zloraba otroka zelo hudo dejanje. „Potenciranje teh novic v času največjega krščanskega praznika prav gotovo meče luč na vse duhovnike, zato je potrebno poudariti, da takšno posploševanje nikakor ni na mestu. To je nekaj takšnega kot če bi vse učitelje zaradi spolnih zlorab posameznikov pričeli stigmatizirati in diskriminirati. Prepričan sem, da je velika večina duhovnikov poštenih, požrtvovalnih in ki tudi v današnjih ne preveč enostavnih razmerah zelo zavzeto opravljajo svoje poslanstvo,“ meni dr. Strehovec, ki dodaja, „da smo katoličani zaradi pedofilskih škandalov talci teh posameznih duhovnikov, ki so zagrešili te strahotne zločine nad otroki.“
Poroka, življenje v družini ne bi rešilo tega problema
V nadaljevanju je moralni teolog zavrnil trditev, da je vzrok spolnih zlorab neporočenost duhovnikov, celibat. „Poroka, življenje v družini po moje nikakor ne bi rešilo tega problema,“ je dejal dr. Strehovec in glede vzrokov poudaril: „Danes natančnih vzrokov za pedofilijo še ne poznamo. Znano je, da so to ljudje, ki so v mladosti doživeli travmatične dogodke, ki imajo izrazito slabo samopodobo in da danes med psihologi velja, da je to neozdravljivo stanje. Se pravi pedofilije ni mogoče ozdraviti, edina rešitev za take ljudi in družbo je, da človeka učinkovito umaknemo iz okolja, kjer živijo oziroma bi lahko bil v stiku z otroki.“
To so gotovo nedopustna dejanja, ki jih je potrebno odkriti in sankcionirati
Dr. Tadej Strehovec je v oddaji spregovoril tudi Smernicah za ravnanje v primeru spolnega zlorabljanja mladoletnih oseb s strani duhovnikov ali drugih pastoralnih delavcev, ki so jih 7. marca leta 2006 sprejeli Slovenski škofje. „Cerkev v Sloveniji na žalost pozna tudi nekaj takšnih primerov. In mislim, da je to mnenje velike večine ljudi, tudi v sami Cerkvi, da so to vsega obsojanja vredni primeri, ko duhovnik zlorabi svoj položaj z namenom, da zlorabi otroka. To so gotovo nedopustna dejanja, ki jih je potrebno odkriti in sankcionirati in o tem mislim, da obstaja soglasje v slovenski Cerkvi,“ je povedal dr. Strehovec in glede smernic, ki jih je do sedaj na tem področju pripravila edino Katoliška cerkev dejal: „V teh smernicah je govora o tem, kako naj žrtev oziroma starši ravnajo v takšnih primerih, kam naj se obrnejo in pa kako poteka sam postopek.“
Kardinal Franc Rode: Dokazano je, da se 97 odstotkov pedofilije dogaja po družinah, med prijatelji in po raznih ustanovah
Za mnenje smo vprašali tudi cerkvenega pravnika dr. Andreja Sajeta, ki nam je predstavil, kako potekajo postopki v primeru suma spolnih zlorab s strani duhovnikov, duhovnik Karl Gržan pa je poudaril, da je „osredinjene tega problema samo na Cerkev škoda za ta primer sam.“ V oddaji smo predvajali tudi mnenje prefekta kongregacije za redovnike kardinala Franca Rodeta. „Ta problem pedofilije, ki polni svetovno časopisje iz dneva v dan je pravzaprav v veliki meri prenapihnjeno in je dobilo dimenzije, ki jih dejansko nima. Dokazano je, da se 97 odstotkov pedofilije dogaja po družinah, med prijatelji in po raznih ustanovah, ki nimajo nobene zveze s Cerkvijo in da je med duhovniki dva do tri odstotke takih, ki so kdaj imeli s tem kakšne probleme. Kaj pa ostalih 97, 98 odstotkov, ki jim nimaš kaj očitati, o teh se ne govori, o teh se ne piše, ti duhovniki medije ne zanimajo,“ je bil jasen kardinal Rode, ki meni, da želijo s tem poročanjem prizadeti avtoriteto Katoliške cerkve in tudi, da bi jo finančno oslabili. „Tukaj je treba reči, da je ekonomski problem zelo navzoč v teh zadevah.“