Matjaž MerljakMatjaž Merljak
Andrej JermanAndrej Jerman
Petra StoparPetra Stopar
Nadškof dr. Anton Stres v misijonskem pogovoru z Blažem Lesnikom (foto: ARO)
Nadškof dr. Anton Stres v misijonskem pogovoru z Blažem Lesnikom

Nadškof Anton Stres: Od duhovnikov se pričakuje visoka moralna drža

Cerkev na Slovenskem | 26.03.2010, 20:17

Osrednji misijonski pogovor z nadškofom dr. Antonom Stresom je po petkovih dopoldanskih razmišljanjih o poklicanosti in poslanstvu duhovniške službe odprl še aktualno razsežnost sedanjega trenutka: poslanstvo duhovnika danes, upadanje duhovnih poklicev in prihodnost Cerkve, zadnja razkritja pedofilije in seveda evharistični kongres kot osrednje vseslovensko srečanje vseh slovenskih kristjanov.

Duhovnik je voditelj voditeljev

Nadškof Stres je o vlogi in pomenu duhovniške službe danes razmišljal takole: „Razmere so se spremenile in tisto, kar bi rad poudaril je, da je prva naloga duhovnika znotraj njegovega krščanskega občestva. Če bi rekli, da je duhovnik tisti, ki oznanja v svetu, verjetno ne bi imeli prav. Seveda oznanja, a še bolj kot to duhovnik usposablja celotno krščansko občestvo, da oznanja. Duhovnik je voditelj voditeljev, oznanjevalec oznanjevalcem, pričevalec za pričevalce, on dejansko posreduje božjo resnico, sporočilo, razodetje in božjo moč, da bi bili lahko mi vsi skupaj en sam duhovnik, in tako sol zemlje in luč sveta.“

Spreminjajo nas odnosi

Duhovništvo ima kot glavni razlog obstoja prav evharistijo. Evharistija je zakrament, ki spreminja, če to dopustimo. Nadškof Stres je navedel lepo primerjavo medosebnih odnosov s srečanjem z Jezusom v evharistiji. Kaj nas dejansko spreminja? „Spreminjajo nas odnosi. Ko nekaj doživim, ko srečam človeka, me to spremeni. Spoznam nekaj novega, ko me nekdo izziva (s svojo prijaznostjo, na katero moram odgovoriti). Spremeniti se, pomeni, da dopustim, da postanem nekaj novega. Za to potrebujem povabilo in moč, ker smo ljudje po naravi leni. Če pa le premagam ta odpor in svojo sebičnost, sem srečen. In to je evharistija: postajamo drugačni in se spreminjamo v Jezusov način gledanja na stvari.“

Tega zločina Cerkev nikakor ne sme zamolčati

Ob vprašanju pedofilskih razkritij znotraj Cerkve je nadškof Stres omenil dve točki: prvič, tega zločina Cerkev nikakor ne sme zamolčati, tajiti, skrivati ali minimalizirati. In drugič: Cerkev in duhovniki so ob tem izpostavljeni veliko bolj kot drugi storilci podobnih dejanj, saj je pojav pedofilije prisoten tudi drugod, ne samo med duhovniki. „Prav gotovo so nas marsikatere stvari presenetile. Nikoli ne bi misli, da je toliko teh pojavov v družinah in v drugih okoljih, kjer človeku sploh ne pride na pamet, da se lahko kaj takega dogaja.“

Nadškof se je vprašal, kakšna je povezava med panseksualizmom, seksualno revolucijo (leta 1968) in omenjenimi pojavi: „Če neko stvar spustite iz vajeti, je razumljivo, da bo šla tudi čez vse mogoče ovire in da bo prišlo tudi do pojavov, do katerih prej ni prihajalo“.

Od duhovnikov se pričakuje visoka moralna drža

Nadškof Stres je poudaril še, da se od duhovnikov pričakuje visoka moralna drža, pedofilija pa je zelo sprevrženo, celo bolestno dejanje. „Nujno je, da porabimo vsa sredstva, ki so nam na voljo, da ta pojav omejimo in če se pojavi, da ga takoj zajezimo in tako onemogočimo, da bi povzročal hudo nesrečo žrtvam teh zločinov“. Hkrati pa je poudaril tudi veliko večjo izpostavljenost duhovnikov. „Vsak primer je odveč in vsak primer je takšen, da ga ne bi smelo biti. Kljub temu pa se duhovniški prestopki v javnem mnenju obravnavajo povsem drugače kot prestopki drugih ljudi. Tukaj pa gre za veliko posploševanje, kot da so vsi duhovniki pedofili, kar je velika krivica. Zato ni upravičena samo zgroženost nad sprevrženostjo teh dejanj, ampak je navzoče tudi zlonamerno posploševanje, ki nekomu pride zelo prav, da na vse duhovnike in vso Cerkev meče slabo luč.“

V sklepnem delu osrednjega misijonskega pogovora je nadškof pojasnil še namen evharističnega kongresa in pomen obhajanja največjega praznika – velike noči.

Cerkev na Slovenskem, Radijski misijon
Pokojni zaslužni papež Benedikt XVI. (photo: Vatican Media) Pokojni zaslužni papež Benedikt XVI. (photo: Vatican Media)

Nič več v treh krstah

Vatikan je predstavil prenovljen bogoslužni obrednik za papežev pogreb. Nastal je na Frančiškovo pobudo, ki želi, da obred papeževega pogreba bolje odraža položaj voditelja Katoliške cerkve kot ...

Robert Friškovec (photo: Rok Mihevc) Robert Friškovec (photo: Rok Mihevc)

Sočutje ni pasivnost

Med 17. in 23. novembrom se po vsem svetu vsako leto v okviru Katoliške cerkve in drugih krščanskih cerkva ter skupnosti obhaja teden zaporov. Namen tedna zaporov je, da bi se kristjani zavedali ...