Jure SešekJure Sešek
Mark GazvodaMark Gazvoda
Petra StoparPetra Stopar

Beneški karneval

| 16.02.2010, 14:57 Robert Božič

V letošnjem pustnem torku smo v jutranjem programu na radiu Ognjišče predstavljali slovensko tradicijo pustnih šem, v dopoldnevu pa smo se zazrli tudi na tuje, v karnevalsko dogajanje v Benetkah. Pripravili smo zanimiv pogovor o enem najbolj znanih karnevalov na svetu.

Prvi karneval v Benetkah je bil organiziran leta 1268. Poseben poudarek beneškemu karnevalu daje dejstvo, da so v zgodovini večkrat poskušali z zakoni preprečiti nošenje mask, vendar jim je to le delno uspelo. Posledično so Beneški izdelovalci mask uživali poseben status med državljani s svojimi zakoni ter zaščitnikom.

Benečani imajo svoj karneval za najpomembnejši dogodek leta. V mestu je bilo nošenje mask nekaj vsakdanjega, kar je Napoleon prvič v zgodovini preprečil leta 1798. Drugič so nošenje mask preprečili fašisti v 30. letih, po tem obdobju so karneval obudili šele po letu 1980. Zgodovina karnevala se je razvila okoli rimsko katoliškega praznika LENT (Quaresima - lat. Quadragesima, kar pomeni štirideset dni). Karneval so (in ga še danes) povezovali z štirideset dnevnim praznikom, ki se je vrtel okoli pustnega torka (Martedi grasso - slo. debeli torek). Benečani so v zgodovini poznali štiri glavne vrste mask. Razlikovale so se v obliki in namenu. Poimenovali so jih: Bauta, Moretta, Larva oz. Volto ter Maschera in Domino.

Beneška maska Bauta oz. bolje rečeno kostum je sestavljen iz črnega pregrinjala ter klobuka v obliki trikotnika in bele maske. Maska je nosilcu spremenila zvok in ga naredila še bolj neprepoznavnega. Maska je bila zelo popularna. Posledično so bili pripravljeni odšteti veliko denarja za najboljše blago za izdelavo maske. Tradicionalno je obdobje štiridesetih dni Lenta zaznamovalo žalostno odrekanje, post ter abstinenco od sadja, jajc, mesa in mlečnih proizvodov.

Karneval se je prvič omenil med vladanjem Doža Vitale Falier leta 1092, vendar se predvideva, da je uradni izvor mlajši.

O znanem beneškem karnevalu je za naš radio povedala veliko zanimivega tudi turistična vodnica agencije Kompas Tamara Brodnik. Tu lahko poslušate posnetek njunega klepeta, posnetega prav na poti proti Benetkam na enega najbolj prepoznavnih karnevalov sveta.

Spominski shod Nove slovenske zaveze leta 2015 na katerem so se spomnili vseh žrtev komunističnega nasilja. (photo: STA) Spominski shod Nove slovenske zaveze leta 2015 na katerem so se spomnili vseh žrtev komunističnega nasilja. (photo: STA)

Začelo se bo z zvonjenjem zvonov po vsej Sloveniji

Na Trgu republike v Ljubljani bo drevi slovesnost v spomin na žrtve komunističnega nasilja. Dogodek, ki bo potekal v duhu lani ukinjenega narodnega dneva spomina, pripravljajo Nova Slovenska ...

Lidija je srečno prispela v Santiago de Compostelo (photo: osebni arhiv) Lidija je srečno prispela v Santiago de Compostelo (photo: osebni arhiv)

Lidiji je uspelo. Tu so zbrani vsi njeni zapisi.

Naši radijski sodelavki Lidiji Zupanič je uspelo, srečno je po skoraj mesecu dni romanja prispela na cilj v Santiago de Compostelo. V 28 dneh je prehodila 840 kilometrov. Na trg pred katedralo je ...

Kruh je dobrina, ki ne sme manjkati na nobeni mizi (photo: dobroteslovenskihkmetij.si) Kruh je dobrina, ki ne sme manjkati na nobeni mizi (photo: dobroteslovenskihkmetij.si)

Začenja se 35. festival Dobrote slovenskih kmetij

S strokovnim posvetom - Slovenska super živila skozi letne čase - se na Ptuju začenja letošnji že 35. festival Dobrote slovenskih kmetij. Tudi letos bo dogajanje zaznamovalo celotno mesto Ptuj, ...