Matjaž MerljakMatjaž Merljak
Marko ZupanMarko Zupan
Petra StoparPetra Stopar

Nataša Ličen

Nataša Ličen je voditeljica na Radiu Ognjišče.

  • Lojze Wieser, avtor in založnik iz Celovca (photo: NL)
    27.03.2024, 06:00

    Lojze Wieser: Kultura je "sposobna" najti tista vrata, ki vojno držijo pred vrati.

    Preko prehrane, receptur in preko kuhanja, lahko veliko izvemo o preteklosti naših prednikov in veliko izvemo tudi o kulturnih možnostih soočanja z življenjem. Vse kar pojemo, kar spremenimo iz enostavnih dodatkov v izjemno jed, v sebi nosi zgodovinski spomin. Primer slovenskega kulturnega prodora v zadnjih štiridesetih letih nam da nekaj vedeti: Kultura, literatura, ki je vsakič individualna stvar - ki nikoli ni kolektivna, ampak postane seveda nosilec kolektivne misli, je sposobna razviti odnos medsebojnega spoštovanja. Če bi se tega bolj zavedali, in bi se ob tem naslonili na kulturo in literaturo, bi medsebojna nasprotovanja, ki čedalje bolj silijo v tretjo svetovno vojno, znali presegati.

  • Dr. Svanibor Hubert Pettan (photo: NL)
    24.03.2024, 11:11

    Prof. dr. Svanibor Hubert Pettan, muzikolog: Moč glasbe za mir

    O glasbah sveta, pomenu izmenjave glasbenih tradicij za ohranjanje medsebojnega zanimanja, posledično o miru na svetu, tudi o glasbenem repertoarju v slovenskem medijskem prostoru ter o mednarodnih koreninah in družinski tradiciji, smo se pogovarjali z dr. Svaniborjem Hubertom Pettanom, rednim profesorjem, vodjo Katedre za etnomuzikologijo na Oddelku za muzikologijo Filozofske fakultete Univerze v Ljubljani, tudi dolgoletnim članov več mednarodnih organizacij in združenj za tradicionalno glasbo sveta.

  • Glasen pozdrav in široki nasmehi otrok iz vrtca Montessori, ki deluje v Zavodu A M Slomška  (photo: Rok Mihevc)
    16.03.2024, 06:00

    Zrnje na zrnje ob vsakem dobrem delu, da bo dišalo po praznični peki.

    V sklopu Tedna katolilških šol smo Maja, Rok in Nataša v Zavodu Antona Martina Slomška v Mariboru obiskali dijake, pa tudi otroke in učence Osnovne šole in vrtca Montessori, ki prav tako delujeta v sklopu Zavoda. V pogovoru z najmlajšimi smo dobili iskrive, iskrene in zelo zanimive odgovore. Morate jih slišati; za Sobotno iskrico so nam zaupali, kaj bi radi postali ko odrastejo, kako se počutijo v šoli in vrtcu, kaj vse že vedo o Jezusu, … tudi zapeli so.

  • Z dijaki in profesorico izbirnega predmeta
    15.03.2024, 06:00

    Ob Tednu Katoliških šol zbrali več kot dvanajst tisoč evrov

    Na Škofijski gimnaziji Antona Martina Slomška v Mariboru že od njenih začetkov vzgajajo mlade za življenje, v ta okvir sodi tudi izbirni predmet »Študij okolja«. Naša dežela ima kljub majhnosti izjemno pestrost živalskega in rastlinskega sveta. Raznolik in zanimiv svet skriva mnogo še nepoznanih skrivnosti. To znanje je pomembno za vsakogar, ne glede na poznejšo poklicno pot dijakov. Spremembe se začnejo zdaj in pri vsakem izmed nas. Na svojstven način se trudiju tudi pri učenju fizike in učno snov popestrijo z izdelovanjem mostov iz testenin, z fizikalnim sefom in številnimi drugimi dejavnostmi.

  • Razglednice s spodbudami za učenje vseh, vse dni in vse življenje  (photo: NL)
    14.03.2024, 18:00

    Neznanje je podlaga predsodkom, predsodki pa nasilju vseh vrst.

    Neprestana težnja po rezultatih - po primerjanju, uničuje. Pretirana storilnostna naravnanost lahko prepreči razmislek o smiselnosti tega, kar delamo - v izobraževalnem sistemu in še kje. Nenehno tekmovanje in primerjanje onemogočita tudi radovednost, izgubi se želja po odkrivanju novih svetov, ker v ospredje tako zelo stopi doseganje točk in določenih meril. V lovljenju nivojev zmanjka časa za branje in seveda za številne ostale dejavnosti iz prav tako pomembnega neformalnega učenja.