Blaž LesnikBlaž Lesnik
Andrej JermanAndrej Jerman
Tone GorjupTone Gorjup
Jože Tanko (SDS) (foto: Rok Mihevc/Radio Ognjišče)
Jože Tanko (SDS) | (foto: Rok Mihevc/Radio Ognjišče)

Dvojna merila? Sočutje do Srebrenice in ignoranca do žrtev povojnih pobojev pri nas

Novice | 18.07.2025, 08:05 s. Meta Potočnik

Poslanska skupina SDS je v parlamentarno proceduro vložila predlog dopolnitve zakona o prikritih vojnih grobiščih in pokopu žrtev. S predlogom želijo zagotoviti primerno in trajno rešitev za pokop posmrtnih ostankov več kot 3000 žrtev povojnega nasilja, ki so jih izkopali iz jame pod Macesnovo gorico.

Zakaj so se za ta predlog odločili?

Posmrtni ostanki umorjenih žrtev so trenutno shranjeni v vrečah v državni kostnici na pokopališču Lipica pri Škofji Loki. Poslanec SDS Jože Tanko je za naš radio povedal:
»Predlog določa, da se posmrtni ostanki, ki so trenutno shranjeni v državni kostnici v Škofji Loki, v roku treh mesecev po uveljavitvi zakona prenesejo in pietetno pokopljejo na pokopališču Žale v Ljubljani. Doslej so bili ti ostanki shranjeni v neustreznih pogojih – najprej v zabojnikih v garaži Komunale Kočevje, nato začasno v kostnici v Škofji Loki – kar je nespoštljivo in v nasprotju s temeljnim civilizacijskim načelom dostojnega pokopa. Komisija Vlade Republike Slovenije za reševanje vprašanj prikritih grobišč je ob enostranski odločitvi ministra za obrambo o selitvi iz Kočevja izrazila ogorčenje in opozorila, da so svojci žrtev ter predstavniki Katoliške cerkve pred tem zahtevali dogovor in določitev trajne lokacije pokopa.«

Resolucija Evropskega parlamenta

Predlog zakona sledi Resoluciji Evropskega parlamenta z dne 8. julija 2025, ki poziva k ohranjanju spomina na žrtve povojnega komunističnega obdobja v Sloveniji, k zagotavljanju univerzalne pravice do dostojnega pokopa in k spoštovanju spomina na vse nedolžne žrtve. Predlagana dopolnitev zakona nima neposrednih finančnih posledic za državni proračun, saj so sredstva že zagotovljena v okviru Ministrstva za obrambo. Vsak človek ima pravico do groba, dostojnega pokopa in spomina, zato zakon predstavlja nujen korak k pietetni in trajni rešitvi za žrtve iz Jame pod Macesnovo gorico.

Macesnova Gorica
Macesnova Gorica © Jože Dežman

Ob tem je Tanko še opozoril na dejstvo, da se slovenski politični vrh zelo sočutno odziva na resolucijo o Srebrenici, ne spomnijo pa se žrtev, ki so jih pomorile partizanske enote med vojno in po njej.

Novice
Novinar Peter Merše (photo: Tanka Dominko) Novinar Peter Merše (photo: Tanka Dominko)

Peter Merše o najpogostejših predsodkih o politiki

»Prvi predsodek je, da so v politiki vsi isti, in drugi, da če bo na oblasti druga stran, bo pa vse drugače,« je novinar Peter Merše odgovoril na prvo vprašanje v oddaji Spoznanje več, predsodek ...