
Papež Leon XIV. v prvem nagovoru vernikom | (foto: Vatican Media)
Z nami vernik in naš pastir papež Leon XVI.
Naš pogled | 13.05.2025, 20:23 Tone Gorjup
Bel dim nad Sikstinsko kapelo je proti večeru 8. maja naznanil, da smo dobili novega papeža. V četrtem krogu oziroma na drugi dan konklava je pisana množica kardinalov iz vseh koncev sveta izvolila naslednika apostola Petra. Pred tem sem skušal odkriti, kaj pričakujejo voditelji drugih cerkva in verstev od novega papeža. Vsi so spoštljivo pisali o papežu Frančišku.
Omenjali so, kako je bil povezan z njimi in hvaležni za njegovo odprtost dodali, da želijo sodelovati tudi z njegovim naslednikom. Presenetilo me je, da so imeli na uradni spletni strani Anglikanske cerkve objavljeno molitev za novega papeža.
Trenutno so brez rednega vodstva, zato se zavedajo, da je za novega pastirja skupnosti potrebno moliti. Ekumenski patriarh je spodbujal k molitvi, da bo izvoljen vreden naslednik papeža Frančiška. Veliki imam kairske univerze je spomnil na srečanje z njim v Abu Dabiu in izjavo o človeškem bratstvu...
Po belem dimu je vse to stopilo v ozadje. Treba bo čimprej pripraviti življenjepis novega papeža. Na vatikanski spletni strani so dan pred konklavom objavili daljše predstavitve kardinalov volivcev, tistih, ki so starejši od osemdeset let, in umrlih v tem stoletju. Izbira ni bila težka: kardinali z volilno pravico. A počakati je treba. Spet trenutek, ki se ti vtisne v spomin. Na balkonu nad vhodom v Petrovo baziliko se razmaknejo zavese. Naprej stopi kardinal Mamberti in začne izgovarjati znane besede „Oznanjam vam veliko veselje: Imamo papeža!"
Povedal je, da je to kardinal Prevost in da si je izbral ime Leon XIV. In predenj je stopil iz ozadja, je bila pred menoj biografska slika novega papeža. Letnik 1955, rojen v Chicagu, redovnik avguštinec, misijonar, cerkveni pravnik, predstojnik avguštincev v domači provinci in pozneje celotnega reda. Zatem škof v Peruju, v vodstvu škofovske konference, pa članstvo v nekaj rimskih kongregacijah in nazadnje prefekt Dikasterija za škofe; v tem letu je dobil tudi kardinalski klobuk ... Množica podatkov, ki jih je treba na hitro spraviti na papir in poslati na pravo mesto.
Z enim očesom sem sledil podatkom, z drugim pa obrazu novega papeža Leona XIV. na balkonu vatikanske bazilike, ki je kljub utrujenosti izžareval vedrino. Američan je z jasno in lepo razumljivo italijanščino izrekel prve besede: „Mir z vsemi vami, dragi bratje in sestre. To je prvi pozdrav vstalega Kristusa, dobrega pastirja, ki je dal življenje za Božjo čredo.
Tudi jaz bi želel, da ta pozdrav miru vstopi v naša srca in doseže vaše družine, vse ljudi, kjer koli že so, vsa ljudstva, vso zemljo. Mir naj bo z vami!" Zatem je spomnil na papeža Frančiška, ki je na veliko noč s tega balkona z zadnjimi močni podelil blagoslov mestu in svetu. Dejal je, da želi nadaljevati ta blagoslov in se zahvalil svojemu predhodniku za pričevanje. Hvaležen tudi sobratom kardinalom za izvolitev je nadaljeval: Sem sin svetega Avguština, ki je dejal: »Z vami sem kristjan in za vas škof!« In pred blagoslovom povabil še k molitvi Zdravemarije.
Zdi se mi, da smo v pričakovanju naslednika papeža Frančiška sprejeli, da ta ne bo nujno vezan na evropski prostor. Sprejeli bi Azijca, Afričana, tudi Italijana ... a prišel je Američan. Letošnji 8. maj je bil dan veselja; praznik, ne le za katoličane, ampak za številne ljudi po vsem svetu, ne glede na vero, politično prepričanje. To so potrdili številni odzivi iz vseh koncev in krajev, tudi iz Slovenije. Čeprav smo v Evropi 8. maja praznovali dan zmage. No, uradna Slovenija je praznovala 9. maja skupaj z Rusijo ...
Nehote sem dobil občutek, da smo trenutno ali da je vsaj Ljubljana nekak podaljšek beograjskega pašaluka. Ali ni 9. maj dan Evrope, letos tudi 75. obletnica Schumanove deklaracije?! O tem vodilni predstavniki naše države niso govorili ... fizično v Stožicah, s srcem na paradi sredi Rdečega trga ...
Papež Leon XIV. je v nedeljo po izvolitvi spomnil na 8. maj 1945; na konec velikanske tragedije druge svetovne vojne, ki se je končala pred 80 leti, potem ko je zahtevala šestdeset milijonov žrtev. Dejal je: V današnjem dramatičnem scenariju tretje svetovne vojne po kosih, kot je večkrat izjavil papež Frančišek, se tudi jaz obračam na svetovne voditelje in ponavljam vedno aktualen poziv: »Nikoli več vojne!«
Zatem je spomnil na Ukrajino v želji, da bi bil čimprej dosežen pristen, pravičen in trajen mir, da bi bili vsi zaporniki izpuščeni in otroci vrnjeni družinam. Glede Gaze je dejal, naj se takoj prekinejo napadi, naj se zagotovi humanitarna pomoč izčrpanemu civilnemu prebivalstvu in izpusti vse talce. Pozdravil je objavo premirja med Indijo in Pakistanom v upanju, da bodo pogajanja kmalu pripeljala do trajnega sporazuma. Spomnil je na vrsto drugih konfliktov po svetu. Vse te pozive je zaupal Kraljici miru, da jih izroči Jezusu, da nam izprosi čudež miru. Dan zatem je tudi v nagovoru novinarjem oziroma predstavnikom medijev dejal, da se mir začne pri vsakem od nas.
Gradimo ali rušimo ga z načinom, kako gledamo druge, kako jih poslušamo in kaj o njih govorimo. Dodal je: »Reči moramo 'ne' besedni vojni.«
Imamo novega papeža Leona XIV. Z nami je kristjan in za nas pastir, kot je navedel sv. Avguština. Kot je dejal, smo Kristusovi učenci. Kristus gre pred nami. Svet potrebuje njegovo luč. Človeštvo ga potrebuje kot most, da bi ga dosegla Bog in njegova ljubezen.