Slavi KoširSlavi Košir
Jakob ČukJakob Čuk
Alen SalihovićAlen Salihović
Papež Frančišek (foto: Michael Ehrmann / Cathopic)
Papež Frančišek | (foto: Michael Ehrmann / Cathopic)

Papež Frančišek: Z dobrim krepimo vero

Svet | 27.09.2020, 15:26 s. Brigita Zelič

Papež Frančišek je v nagovoru med drugim spregovoril o pomenu spreobrnjenja, in tem, kako se moramo truditi, da se izognemo skušnjavi. Pri tem je poudaril pomen dobrega.

Opoldanski nagovor je papež Frančišek naslonil na vrstice 21. poglavja evangelija po Mateju, kjer Jezus govori o Božjem kraljestvu in izraža svoje negodovanje do tistega načina vernosti, ki ne prebuja človekove vesti in njegove odgovornosti pred dobrim in zlom.

V priliki o dveh vinogradnikovih sinovih, od katerih prvi najprej nasprotuje očetovemu vabilu k delu, a se nato zanj odloči, in o drugem, ki sprva pristane, a potem nič ne naredi, je sveti oče pojasnil: »Poslušnost ni v tem, da rečemo "da" ali "ne", ampak je vedno v ravnanju, v obdelovanju vinograda, uresničevanju Božjega kraljestva in v dobrih delih. S tem preprostim primerom želi Jezus premagati vernost, razumljeno le kot neko zunanjo dejavnost iz navade, ki ne vpliva na življenje in stališča ljudi, ki je površna religioznost in je le neki »obred«, v slabem pomenu besede.«

Takšna pozunanjena vernost, ki jo Jezus graja, je bila značilna za judovske voditelje. Medtem, ko so se ob poslušanju njegovega oznanila cestninarji in grešnice skesali. Spremenili so svoje življenje in tako so postali deležni milosti, ki jo Bog ponuja vsakomur.

V nadaljevanju je sveti oče pojasnil, za kaj pravzaprav gre, ko govorimo o spreobrnjenju: »Toda spreobrnjenje, spreminjanje srca je proces, proces, ki nas očisti pred moralno otopelostjo. In včasih je to boleče dogajanje, saj poti do svetosti ni brez določenega odrekanja in brez duhovnega boja. Da se zavzemamo za dobro, da se borimo proti padanju v skušnjavo, da s svoje strani naredimo, kar zmoremo in tako dospemo do življenja v miru in veselju blagrov.«

Dodal je še pojasnilo, da krščansko življenje ni narejeno iz sanj in lepih želja, temveč obstoja v dejanski dovzetnosti za Božje zamisli in v konkretni ljubezni do bližnjega.

Papež molil za mir na Kavkazu

Sveti oče se je po blagoslovu z zbranimi na Trgu sv. Petra družil v tihi molitvi za mir na Kavkazu, od koder prihajajo novice o zaostrovanju vojaškega konflikta, ki naj bi terjal tudi civilne žrtve.

Za tem pa je spomnil še na današnji svetovni dan turizma in izrazil svoje razumevanje stiske, ki jo ta gospodarska panoga doživlja zaradi pandemije; zlasti mala družinska podjetja in mladi.

Svet, Politika, Sociala, Papež in Sveti sedež, Teme, Novice
Dr. Gabriel Kavčič (photo: Rok Mihevc) Dr. Gabriel Kavčič (photo: Rok Mihevc)

Hud cinizem

Predvidoma v prihodnjem tednu bo znano, kdaj bomo odločali o treh posvetovalnih referendumih, med katerimi bo tudi posvetovalni referendum o pomoči pri prostovoljnem končanju življenja. Moralni ...

Peter Jančič (photo: STA) Peter Jančič (photo: STA)

Natikanje nagobčnika drugače mislečim

Spletni portal tednika Družina poroča, da je raziskovalec spolne vzgoje v šoli ter diplomirani mikrobiolog Tim Prezelj tožil novinarja Roka Blažiča zaradi sklopa objavljenih prispevkov o teoriji ...

Družine zbrane pri maši na Brezjah (photo: Luka Mavrič) Družine zbrane pri maši na Brezjah (photo: Luka Mavrič)

Boga bodo vzeli zares!

Na Brezjah je bilo popoldne srečanje družin ljubljanske nadškofije. Geslo srečanja je bilo »Vzemi Boga zares!«. Srečanje so sklenili ob 16. uri s sveto mašo, ki jo je daroval nadškof Stanislav Zore.

Skrbno izbirajmo obutev.  (photo: PixaBay) Skrbno izbirajmo obutev.  (photo: PixaBay)

Zakaj je dobro kupovati obutev popoldne?

Vida Ozis je ustanoviteljica blagovne znamke AN.NIKA, je direktorica Centra medicinske pedikure, razvila je medicinsko sponko - vse ostale, ki so prisotne na domačem trgu, so iz uvoza. Večina si ...

Družine potrebujejo spodbud in medsebojne podpore ter zgledov.  (photo: lj_nadskofija) Družine potrebujejo spodbud in medsebojne podpore ter zgledov.  (photo: lj_nadskofija)

Vzemimo Boga zares

Živimo v duhovni shizofreniji, ki na prvi pogled ni prepoznavna. Na eni strani poudarjamo, kako imamo pravico izbrati lastni slog in stil življenja, kako je naša pravica izbira identitete, celo ...

O avtorju