Jure SešekJure Sešek
Aleš KarbaAleš Karba
Andrej ŠinkoAndrej Šinko
Pogovori o pripravljenosti Slovenske vojske (foto: Tanja Dominko)
Pogovori o pripravljenosti Slovenske vojske | (foto: Tanja Dominko)

Ocena Slovenske vojske enaka kot prejšnjič, a obeti so boljši

Slovenija | 20.04.2021, 15:33 Tanja Dominko

Tudi zadnja ocena pripravljenosti Slovenske vojske se ni spremenila- za obdobje miru je dobra, za obdobje vojne pa slaba, a vendar obstaja utemeljeno upanje, da bodo razmere v prihodnjih letih boljše. To je glavno sporočilo po današnjih pogovorih med predsednikom države Borutom Pahorjem, načelnikom generalštaba Robertom Glavašem in obrambnim ministrom Matejem Toninom.

Predsednik republike Borut Pahor je bil po srečanju jasen: »Prvič po osmih letih sprejemam poročilo o pripravljenosti Slovenske vojske z utemeljenim upanjem, da se bo njena ocena v prihodnjih letih popravila.« In kaj o oceni pravi načelnik generalštaba Slovenske vojske Robert Glavaš? »V obeh ocenah imamo iste težave: primanjkljaj kadra, nerazpoložljivost ustrezne oborožitve in opreme, neustrezna zaščita sil, iztrošenost materialnih sredstev, nezadostna vlaganja v samo infrastrukturo.«

Minister za obrambo Matej Tonin, predsednik republike Borut Pahor in načelnik generalštaba SV Robert Glavaš
Minister za obrambo Matej Tonin, predsednik republike Borut Pahor in načelnik generalštaba SV Robert Glavaš © Tanja Dominko

A tako predsednik Pahor kot načelnik generalštaba sta zadovoljna z obeti, saj nedavni sprejem zakona o vlaganjih v Slovensko vojsko v letih od 2021 do 2026 omogoča vsestranski razvoj ter stabilen vir financiranja, kar bo sčasoma prineslo tudi višje ocene pripravljenosti Slovenske vojske. Pripadniki že zdaj čutijo nov zagon in tega upanja ne smemo zapraviti, je dodal predsednik in poudaril, da ima dejstvo, da je Slovenija varna država, neprecenljivo vrednost. Glede nadaljnjih investicij pa je dejal. »Zelo je pomembno, da bodo sredstva davkoplačevalcev porabljena transparentno, da bo nadzor nad njihovo porabo in da bo javnost prepričana, da je denar porabljen gospodarno, učinkovito, transparentno in brez afer.«

Predsednik države in obrambni minister za skupno mizo
Predsednik države in obrambni minister za skupno mizo © Tanja Dominko

Obrambni minister Matej Tonin je zagotovil, da se te odgovornosti zavedajo in bodo v največji možni meri iz nabav izključili možne posrednike, hkrati pa vključili gospodarstvo. In katere nakupe načrtujejo v letošnjem letu? »Nakup novih uniform za vojake, prenova vojašnic, nakup transportnega letala, prenova flote helikopterjev ter plačilo oklepnikov oshkosh.«
Ministrstvo ima ambiciozne načrte tudi na področju kadrovskih krepitev vojske. En korak so naredili že lani, ko so s spremembami zakona o obrambi rešili status vojakov, starejših od 45 let, s spremembami zakona o službi v SV so uredili tudi štipendiranje, možnost pridobivanja izobrazbe v vojski in odkup službenih stanovanj. Ker bo v letošnjem letu zaradi upokojitve vojsko zapustilo 350 vojakov, Tonin upa, da bodo uspeli pridobiti vsaj toliko novih pripadnikov, možnosti za zaposlitve so. »Jaz si želim, da bi bilo to eno lepo presenečenje.«
Tudi interes za prostovoljno služenje je že zaznati. »Trenutno je prijavljenih 140 kandidatov, pa še nismo začeli z intenzivno promocijo. V zadnjem tednu se je interes povečal za 400 odstotkov.« Načelnik generalštaba pa je ob tem za naš radio dodal. »Želeli bi, da skozi proces prostovoljne rezerve in potem pogodbene čim več teh ljudi postalo del stalne sestave. Mladi, ki bi prihajali, bi bili ustrezno nagrajeni, omogočen bi jim bil sistem kakovostnega usposabljanja in potem bi se pogovarjali o nadaljnji karieri.« Glavaš računa, da bi bila ob načrtovanih ukrepih ocena pripravljenosti boljša v treh ali štirih letih.

Slovenija
Obzorja duha (photo: Zajem zaslona) Obzorja duha (photo: Zajem zaslona)

Cenzura v oddaji Obzorja duha?

»Žalostna sem zaradi dogajanj... Nov prevod Svetega pisma iz izvirnih jezikov v slovenski jezik, vrhunsko delo v slovenski zgodovini za študij in razumevanje nam vsem, prispevek v oddaji Obzorja ...

Družine potrebujejo spodbud in medsebojne podpore ter zgledov.  (photo: lj_nadskofija) Družine potrebujejo spodbud in medsebojne podpore ter zgledov.  (photo: lj_nadskofija)

Vzemimo Boga zares

Živimo v duhovni shizofreniji, ki na prvi pogled ni prepoznavna. Na eni strani poudarjamo, kako imamo pravico izbrati lastni slog in stil življenja, kako je naša pravica izbira identitete, celo ...

Skrbno izbirajmo obutev.  (photo: PixaBay) Skrbno izbirajmo obutev.  (photo: PixaBay)

Zakaj je dobro kupovati obutev popoldne?

Vida Ozis je ustanoviteljica blagovne znamke AN.NIKA, je direktorica Centra medicinske pedikure, razvila je medicinsko sponko - vse ostale, ki so prisotne na domačem trgu, so iz uvoza. Večina si ...