Blaž LesnikBlaž Lesnik
Boštjan SmoleBoštjan Smole
Rok MihevcRok Mihevc
Ksenija Flegar, direktorica Direktorata za turizem (foto: Rok Mihevc)
Ksenija Flegar, direktorica Direktorata za turizem | (foto: Rok Mihevc)

Turistični boni

Svetovalnica | 04.08.2021, 14:43 Mirjam Judež

Doslej smo pokoristili nekoliko več kot polovico lanskih turističnih bonov. Veljavni so do konca letošnjega leta in jih lahko pokombiniramo z novimi boni 21. Ko smo ravno v času počitnic: tisti, ki še niste uspeli izkoristiti lanskoletnih bonov, lahko z njimi plačate nočitev z zajtrkom, z novim bonom pa »doplačate« še kosilo in večerjo, pa imate celoten paket. Z nami je bila Ksenija Flegar, direktorica Direktorata za turizem, ki je odgovarjala tudi na vprašanja poslušalcev. Pogovor je vodila Tanja Dominko.

Boni 21: polnoletnim do 30. junija 2021 pripada bon za 100 €, mladoletnim za 50 €

»Boni 21 so namenjeni za pomoč gospodarstvu, unovčljivi pa v turizmu, gostinstvu, kulturi, športu in še marsikje. Nabor glavnih dejavnosti smo razširili na 26 dejavnostih in jih lahko unovčimo v najljubših restavracijah in barih, v knjigarnah, muzejih, na koncertih, za najem športne opreme in obisk športnih klubov, ogledamo si lahko razstavo, obiščemo zabaviščni park ali smučarski center. Bone je možno vnovčiti tudi prek spleta. Način, kako dokazati svojo identiteto, določi ponudnik.«

V informacijskem sistemu finančne uprave spremljamo stanje bona

»Vrednost bona je evidentirana kot dobroimetje. V informacijskem sistemu finančne uprave e-davki lahko spremljamo, kakšno je stanje bona, kolikšen delež smo ga že unovčili, koliko še imamo na voljo. Ponovimo: če bon koristimo sami, ga lahko koristimo po delih, če ga koristimo od koga drugega, ga moramo porabiti v enkratnem znesku.«

Postopek vnovčitve

»Najprej se pozanimate pri ponudniku, če je koriščenje možno. Sam ponudnik ni zavezan k temu, da jih mora koristiti, odločitev je njegova. Če bone sprejema, ponudnika obvestite, da želite koristiti bon, sabo morate imeti osebni dokument, fotokopijo dokumenta, ki jo mora ponudnik hraniti pri unovčenju. Izpolnite obrazec na spletni strani FURS-a z vsemi potrebnimi podatki, ki jih ponudnik potrebuje. Te obrazce naj bi imeli tudi ponudniki pri sebi.«

Nekateri gostinci, ponudniki so določili najnižji možni znesek, ki ga lahko koristimo pri njih

»To smo prepustili ponudnikom, da se sami odločijo, kako bodo to izvedli. Imajo proste roke glede same ponudbe, lahko pripravijo paket, npr. paket 10 malic. Nam je samo pomembno, da je na dan unočitve bona izdan račun.«

Koriščenje bonov 21 za nakup knjig in šolskega gradiva

»To je bonus za tiste, ki ne vidijo potrebe, da bi se udejstvovali v turističnem smislu. Bone 21 lahko pokoristijo v knjigarnah za nakup knjig in delavnih zvezkov, žal pa ni možno kupiti drugega pisarniškega materiala oz. šolskih potrebščin. Babica lahko vnuku podari svoj bon. Tisti, ki radi berete, si z bonom lahko privoščite kakšno dobro knjigo – če knjigarna seveda to omogoča. To je dobro preveriti vnaprej. Z bonom ne morete plačati računalnika, čeprav bi ga sin, vnuk rabil za šolske namene.«

Kje še lahko koristimo bone 21?

»Za turizem, gostinske storitve, potovanja, izlete pri turističnih agencijah, za najem plovil, vozil, športne opreme, za ribiško dejavnost, nakup knjig, karte za žičnice, obisk sejmov, razstav, muzejev, gledaliških predstav, botaničnih, živalskih vrtov, športne, kinematografske dejavnosti … Če je družina skupaj, je vseeno, za kateri bon se odločijo, da ga bodo porabili. Če je znesek manjši, naj koristijo najprej bon od otroka, to je njihova presoja. Dobroimetje ostane in ga lahko spremljajo na sistemu e-davki.«

Zakoniti zastopnik gluhega, dementnega, bolnega … lahko koristi tudi bon tistega, za katerega skrbi

»Zakoniti zastopnik lahko v imenu »varovanca« pokoristi ta bon. Če ni zakoniti zastopnik, ga ne more. Tudi v domu za ostarele starejši lahko unovčijo bon npr. za dostavo hrane, posladka, nakup knjige prek spleta ...«

Babica podari bon vnuku

»Določeno je, da se ta podarjeni bon pokoristi v celoti, po deležih ni mogoče. Babica ne more odstopiti vnuku deleža, samo celoto.«

Oče podari bon hčerki

»Ne gre za fizični bon, gre za dobroimetje, vezano na davčno številko in je namenjeno tistim s stalnim prebivališčem v RS. Če nekdo želi bon podariti hčerki, samo izpolni obrazec na spletni strani FURS-a z osebnimi podatki in s tem obrazcem gre lahko hči do posameznega ponudnika in ta bon unovči.«

Bon 21 za plačilo prehrane v domu za upokojence

»Z letošnjim boni je to mogoče, a le, če ima ponudnik možnost koriščenja bonov.«

Plačilo wellnessa z boni

»Samo wellnessa ni možno plačati z boni, je pa to možno, če je wellness del ponudbe nastanitve oz. turističnega objekta.«

Se boni lahko dedujejo?

»Žal boni niso razumljeni kot fizično imetje, ki bi se lahko dedovalo.«

Se lahko letošnji boni porabijo za tečaj prve pomoči, CPP ali za šolo vožnje«

»Žal ne.«

Boni za smučarska središča, obratovanje žičnic

»Ljudje bodo lahko z boni kupili smučarske vozovnice, ki jih bodo lahko koristili do konca leta. Če bodo kupili letno vozovnico, se ta lahko kot izjema prenese v naslednje leto.«

 

Svetovalnica
Uporabljene plastenke (photo: Pixabay) Uporabljene plastenke (photo: Pixabay)

Res to potrebujem?

Praznujemo dan Zemlje – našega skupnega doma, kakor se večkrat izrazi papež Frančišek. Na svetovni in tudi slovenski ravni poteka več pobud, v katere naj bi bila vključena več kot milijarda ljudi ...

Družine zbrane pri maši na Brezjah (photo: Luka Mavrič) Družine zbrane pri maši na Brezjah (photo: Luka Mavrič)

Boga bodo vzeli zares!

Na Brezjah je bilo popoldne srečanje družin ljubljanske nadškofije. Geslo srečanja je bilo »Vzemi Boga zares!«. Srečanje so sklenili ob 16. uri s sveto mašo, ki jo je daroval nadškof Stanislav Zore.

Boj s pozebo v nasadih borovnic na ljubljanskem barju (photo: Rok Mihevc) Boj s pozebo v nasadih borovnic na ljubljanskem barju (photo: Rok Mihevc)

Kolikšno škodo je povzročila pozeba? #podkast

Po prehodu izrazite hladne fronte pred tednom dni, smo v petek, v nedeljo in včeraj bili priče pozebi. Razmere so se krajevno zelo razlikovale, prav vse sadjarje in kmete pa je strah, da to pomeni ...

Lojze Čemažar (photo: Jože Bartolj) Lojze Čemažar (photo: Jože Bartolj)

Pri svojem delu vedno izpostavi bistveno

Lojze Čemažar je z nami v oddaji Naš gost spregovoril o svoji umetniški poti, pomenu družine, šol, ki so ga oblikovale in se zahvalil za prejeto priznanje sv. Cirila in Metoda.