Matjaž MerljakMatjaž Merljak
Marko ZupanMarko Zupan
Petra StoparPetra Stopar

Kako si? Vljudnostna fraza ali resnična skrb?

Oddaje | 29.10.2019, 13:51 Rok Mihevc

Oktober je bogat mesec z različnimi mednarodnimi dnevi, tokrat smo se v oddaji »Za življenje« dotaknili dneva duševnega zdravja. Tema, ki je tabu, a ob naraščanju tovrstnih bolezni ne bi smela biti. Z nami je bil zaporniški duhovnik Robert Friškovec.

Kako si?

Je to vprašanje vljudnostne narave in v službi uvoda pogovora? "Verjetno bi nas sodelavec v ponedeljek zjutraj debelo pogledal, če bi mu začeli ob tem vprašanju široko razlagati, kaj vse naj bremeni ali če bi blagajničarki na to vprašanje odgovorili s pojasnilom, kako nas skrbijo odnosi … Kako si, je vprašanje, kaj živega je v tebi, kaj se dogaja v tebi, kdo si v tem trenutku. Izraža naše zanimanje, skrb in medsebojno povezanost v naši človeški skupnosti."

Z zanimanjem priprimo vrata

Nekomu to vprašanje nič ne pomeni, nekomu pa so to priprta vrata. In če smo pozorni, lahko v odgovoru zaznamo duševno stisko. "Če na vprašanje kako si, odgovori kako pa čem biti, lahko slišiš, da je nekaj v ozadju, neka teža. Celo v lastni družini si ne znamo povedati, kaj nas tare ali vznemirja. Morda imamo občutek, da ni časa ali da moramo to predelati sami. Ali kot pravi dedci – molčeče, s stisnjenimi zobmi." S tem se Friškovec ne strinja. "Ni smisel, da se delamo junake, da je vse v redu, po drugi strani pa ventili spuščajo nekje drugje, z različnimi situacijami, ki jih je še težje priznati ali jih sploh zaznati."

Radi smo ujetniki naših rutin, ker najmanj zahtevajo od nas

Zgodi pa se, da tudi sami pripomoremo, da na vprašanje »kako si«, ne dobimo povratne vsebine. Dejansko to vprašanje lahko uporabimo v stilu fraze z očitnim pomanjkanjem zanimanja ali časa, da bi sploh prisluhnili tistemu, ki ga sprašujemo. "Npr. starši, ki otroka mimogrede vprašajo kako je bilo v šoli, pravzaprav pa si ne vzamejo časa, da bi pokazali resnično zanimanje. Zato je dobro vnesti inovativnost. Namesto zlajnanega vprašanja o šoli vprašajmo npr. kaj te je v šoli danes presenetilo, katero besedo si največkrat slišal, s kom si največ družil v odmoru, kaj si pogrešal v šoli, kaj je bila najlepša in kaj najtežja stvar, ki se ti je zgodila."

Tukaj je tista inovativnost, kako pristopimo tudi v vseh naših odraslih odnosih. »Vprašajte npr. kaj je bil tvoj najboljši trenutek v dnevu do sedaj? Ali, katere zamisli te vodijo v teh dneh? Ali, kaj bi ti lahko polepšalo dan? Vsi skupaj smo na poti, poklicani, da si delimo bremena. In aktivno poslušanje je že ena takšnih delitev.«

Prisluhnite zanimivemu razmišljanju v posnetku oddaje, ki jo je pripravila Mateja Feltrin Novljan.

Oddaje, Za življenje
Križev pot na Ljubljanski grad (photo: Zan Senicar) Križev pot na Ljubljanski grad (photo: Zan Senicar)

Mladi na ljubljanske ulice ponesli molitev

Molitveno vzdušje je vladalo sinoči na ljubljanskih ulicah, ko je več kot sto mladih molilo križev pot. Jakob Rus iz Katoliške mladine je pojasnil, da so molitev začeli na Kongresnem trgu, ...

Peter Prevc (photo: STA) Peter Prevc (photo: STA)

Peter Prevc: Vzgonski veter Svetega Duha vedno deluje

Današnji dan v Planici se bo zapisal v zgodovino. Najuspešnejši slovenski skakalec vseh časov Peter Prevc je pred več kot 20 tisoč gledalci pomahal v slovo več kot 15 letni profesionalni karieri.

Šunka zorjena po tradicionalnem postopku (photo: KZ Laško) Šunka zorjena po tradicionalnem postopku (photo: KZ Laško)

Kako skuhati sočno velikonočno šunko?

Eno od vprašanj, ki se gospodinjam postavlja v teh dneh je, kako skuhati velikonočno šunko, da bo res sočna in okusna. Peter Oprčkal iz Kmetijske zadruge Laško pravi, da je to najbolj odvisno od ...

Pirhi obarvani z naravnimi barvami (photo: Miša Pušenjak) Pirhi obarvani z naravnimi barvami (photo: Miša Pušenjak)

Miša Pušenjak: Naravne barve za pirhe

Skoraj vsaka gospodinja dobro obvlada pripravo pirhov v rjavo rdečih odtenkih, ki najpogosteje temelji na kuhanju jajc v čebulnih olupkih. Bolj kot je čebula temne barve, bolj izrazit je tudi ...