Štefan IskraŠtefan Iskra
Marko ZupanMarko Zupan
Tone GorjupTone Gorjup
Branko Cestnik (foto: Jože Bartolj)
Branko Cestnik

P. Cestnik kritikom papeža nastavlja ogledalo

Cerkev po svetu | 29.10.2019, 16:08 Marta Jerebič

Sinoda o Amazoniji je končana, ne pa tudi polemike v zvezi z njo. Še vedno odmeva dogodek v zvezi z lesenimi kipci noseče žene, ki so bili prisotni na slovesnosti pred začetkom sinode in so jih neznanci ukradli iz cerkve blizu Vatikana ter vrgli v Tibero. Kritiki papeža v njih vidijo malikovalski simbol, v Amazoniji pa je to simbol ’Matere Zemlje’ oziroma rodovitnosti. Za pojasnilo smo vprašali še p. Branka Cestnika in Naceta Volčiča, ki je bil laiški misijonar v Amazoniji.

Lesene kipce so po koncu slovesnosti v vatikanskih vrtovih 4. oktobra prenesli v cerkev sv. Marije v Transpontini blizu Vatikana. P. Branko Cestnik pojasnjuje: »V tem primeru so bili kipci položeni okrog oltarja bolj v smislu razstave, ne v smislu čaščenja, logično ne ...«

Ja, logično za nekatere, a ne za vztrajne kritike papeža. Kaj sploh reči ljudem, ki so zbegani ob dogajanju? »Veliko kristjanov se vsako leto obleče v kurenta, pa zato ne nehajo biti kristjani, pa je kurent formalno gledano poganski demon. Hočem vam povedati - krščanstvo je uspelo, ker je znalo poganstvo absorbirati vase, narediti sintezo med pogansko filozofijo na eni strani in tudi pogansko religioznost na drugi strani.«

P. Cestnik je še pojasnil, da je krščanstvo marsikaj prevzelo iz poganskega sveta. »Če povem malo bolj ostro. Ti, ki so zelo ostri do papeža Frančiška, naj malo pogledajo svoje liturgične paramente, tiste, ki jih ljubijo, in poiščejo izvor teh. Pridemo do zanimivih stvari. Zavita škofovska palica – to so imeli vedeževalci v starem Rimu.«

Nace Volčič, ki se je z ženo kot laiški misijonar pred kratkim vrnil prav iz Amazonije, pravi, da se amazonsko prebivalstvo prek teh kipcev povezuje z Bogom. Polemike v zvezi s tem pa jasno kažejo, kolikšno zmožnost imamo sprejeti drugačnost in vse, kar nam je neznano.

»Če že morajo maliki končati v Tiberi, potem upam, da bomo v bodoče tam videli plavati tudi vse tisto, kar malikujemo sami. Verjamem, da bo to zelo pisan pogled.«

Volčič, ki kot predsednik društva Operando zbira podpise v podporo papežu, nam je še povedal, da je teh podpisov prek spleta že skoraj 1000, v zbiranje se je do zdaj vključilo 36 župnij.

Cerkev po svetu, Papež in Sveti sedež
Dr. Gabriel Kavčič (photo: Rok Mihevc) Dr. Gabriel Kavčič (photo: Rok Mihevc)

Hud cinizem

Predvidoma v prihodnjem tednu bo znano, kdaj bomo odločali o treh posvetovalnih referendumih, med katerimi bo tudi posvetovalni referendum o pomoči pri prostovoljnem končanju življenja. Moralni ...

Peter Jančič (photo: STA) Peter Jančič (photo: STA)

Natikanje nagobčnika drugače mislečim

Spletni portal tednika Družina poroča, da je raziskovalec spolne vzgoje v šoli ter diplomirani mikrobiolog Tim Prezelj tožil novinarja Roka Blažiča zaradi sklopa objavljenih prispevkov o teoriji ...

Boj s pozebo v nasadih borovnic na ljubljanskem barju (photo: Rok Mihevc) Boj s pozebo v nasadih borovnic na ljubljanskem barju (photo: Rok Mihevc)

Kolikšno škodo je povzročila pozeba?

Po prehodu izrazite hladne fronte pred tednom dni, smo v petek, v nedeljo in včeraj bili priče pozebi. Razmere so se krajevno zelo razlikovale, prav vse sadjarje in kmete pa je strah, da to pomeni ...

Lojze Čemažar (photo: Jože Bartolj) Lojze Čemažar (photo: Jože Bartolj)

Pri svojem delu vedno izpostavi bistveno

Lojze Čemažar je z nami v oddaji Naš gost spregovoril o svoji umetniški poti, pomenu družine, šol, ki so ga oblikovale in se zahvalil za prejeto priznanje sv. Cirila in Metoda.

Skrbno izbirajmo obutev.  (photo: PixaBay) Skrbno izbirajmo obutev.  (photo: PixaBay)

Zakaj je dobro kupovati obutev popoldne?

Vida Ozis je ustanoviteljica blagovne znamke AN.NIKA, je direktorica Centra medicinske pedikure, razvila je medicinsko sponko - vse ostale, ki so prisotne na domačem trgu, so iz uvoza. Večina si ...