Matjaž MerljakMatjaž Merljak
Marko ZupanMarko Zupan
Alen SalihovićAlen Salihović

Ko boste posekali zadnje drevo, zastrupili zadnjo reko, ulovili zadnjo ribo...

Sociala | 29.08.2019, 12:46 Rok Mihevc

»...šele takrat boste spoznali, da denarja ne morete jesti.« O našem odnosu do narave smo govorili v tokratni oddaji »Za življenje«, v kateri smo gostili zaporniškega duhovnika Roberta Friškovca.

Oskrbniki ali lastniki našega planeta?

Robert Friškovec je spomnil na dejstva, da živimo v svetu plastike in da se podnebne spremembe že dogajajo. In kaj ima to s krščanskim življenjem? »Ključnega pomena pri soočanju z ekološkimi krizami je temeljni odnos do življenja in sveta. Vprašamo se, ali smo oskrbniki ali lastniki narave našega planeta.«

Zaradi napuha človek ni sposoben jasneje videti svoje vloge

Uvodne besede Sv. Pisma pravijo, »naredimo človeka po svoji podobi, gospoduje naj ribam morja in pticam neba, živini in vsej laznini...« Od tega, kako si razlagamo ta Božji blagoslov in navodilo, je precej odvisen naš odnos do stvarstva. Vloge glede Stvarnika pa so zelo jasne, pravi Friškovec. »Vsakič, ko je človek presegel svojo vlogo, je sledila katastrofa. Pa vendar je bila v zgodovini pogosta interpretacija, ki je v človeku videla krono stvarstva, ki mu drugo ustvarjeno le služi. Tudi današnje mišljenje, da je vse v redu, lahko lahko pripišemo človekovemu napuhu, zaradi katerega ni sposoben jasneje videti svoje vloge.«

Se bomo lahko odpovedali ugodju in standardu?

Svet nam je dan v oskrbo, dokler ne bo »Bog vse v vsem« in ko bomo najmanj pričakovali, bo prišel gospodar in zahteval račun. Vloga oskrbnika je pomembna, saj nam da vedeti koliko nam Bog zaupa in kakšne upe polaga v človeka. Nismo se izkazali najbolje, pomislimo le na izumrtje mnogih živalskih vrst... A vsak od nas je vsak dan znova poklican k spreobrnitvi in spremembni miselnosti in poti. Imamo namreč le en dom, za katerega smo odgovorni. Naša velika težava je v tem, ker se težko odpovemo ugodju in standardu, ki je značilen za zahodno razvit svet.

Vsaka sprememba načina življenja šteje

Iskren bom, preprosto nam je fajn, paše nam... Seveda ni vsem enako lepo in postlano z rožicami, ampak težko se je odpovedati splošnim pogojem, ki smo jih deležni zaradi tehnološkega napredka, ki je v zadnjih letih bliskovit. Ste se pripravljeni odpovedati svojemu mobitelu ali avtu? Premalo razmišljamo o tem, koliko novodobne stvari pokurijo različnih stvari, vezano na baterije, redke kovine... Na eni stran je fajn kričati »bodimo ekološki«, ampak vse to zahteva spremembno življenjskega stila. Ali potrebujemo tri mobitele in tri avtomobile? Ljudje znamo biti zelo iznadljivi pri izmikanju odgovornosti za svoje odločitve in ravnanja. Kdaj smo preprosto zagledani sami vase, skrbi me kaj bo z menoj, ne pa kaj kaj z našpimi zanamci. Polni smo izgovorov in izmikanj... A vsaka sprememba načina življenja šteje!


Oddajo je pripravila in vodila Mateja Feltrin Novljan.

Sociala, Za življenje
Uporabljene plastenke (photo: Pixabay) Uporabljene plastenke (photo: Pixabay)

Res to potrebujem?

Praznujemo dan Zemlje – našega skupnega doma, kakor se večkrat izrazi papež Frančišek. Na svetovni in tudi slovenski ravni poteka več pobud, v katere naj bi bila vključena več kot milijarda ljudi ...

Družine zbrane pri maši na Brezjah (photo: Luka Mavrič) Družine zbrane pri maši na Brezjah (photo: Luka Mavrič)

Boga bodo vzeli zares!

Na Brezjah je bilo popoldne srečanje družin ljubljanske nadškofije. Geslo srečanja je bilo »Vzemi Boga zares!«. Srečanje so sklenili ob 16. uri s sveto mašo, ki jo je daroval nadškof Stanislav Zore.

Boj s pozebo v nasadih borovnic na ljubljanskem barju (photo: Rok Mihevc) Boj s pozebo v nasadih borovnic na ljubljanskem barju (photo: Rok Mihevc)

Kolikšno škodo je povzročila pozeba? #podkast

Po prehodu izrazite hladne fronte pred tednom dni, smo v petek, v nedeljo in včeraj bili priče pozebi. Razmere so se krajevno zelo razlikovale, prav vse sadjarje in kmete pa je strah, da to pomeni ...

Lojze Čemažar (photo: Jože Bartolj) Lojze Čemažar (photo: Jože Bartolj)

Pri svojem delu vedno izpostavi bistveno

Lojze Čemažar je z nami v oddaji Naš gost spregovoril o svoji umetniški poti, pomenu družine, šol, ki so ga oblikovale in se zahvalil za prejeto priznanje sv. Cirila in Metoda.