Maja MorelaMaja Morela
Jaka KorenjakJaka Korenjak
Alen SalihovićAlen Salihović
Bazen (foto: ARO)
Bazen

Kako lahko otroke zavarujemo pred utopitvijo?

Sociala | 03.07.2019, 13:08 Petra Stopar

Ob začetku poletnih počitnic, ko je uživanje v vodi najpogostejše, so pristojne javno-zdravstvene službe opozorile na nevarnosti utopitev. Te najbolj ogrožajo otroke od 1. do 3. leta starosti, za katere so tudi drugi najpogostejši vzrok smrti. Da bi se izognili tej nevarnosti, je treba imeti najmlajše nenehno pod nadzorom in upoštevati še druge previdnostne ukrepe.

»Napihljivi obroč, rokavčki ali jopič ne zagotavljajo varnosti, zato naj otroci pripomočke za plavanje uporabljajo le pod nadzorom odrasle osebe, ki zna plavati,« poudarjajo na Nacionalnem inštitutu za javno zdravje (NIJZ). V današnjem času je eden od motečih dejavnikov mobilni telefon – »ne dovolimo, da nam ta preusmeri pozornost od otrok, ki so v vodi ali ob njej«.

Če imamo pri hiši v tla vgrajeni bazen, na NIJZ svetujejo, naj bo ta ograjen in zaklenjen s ključavnico, v primeru uporabe nadzemnega sestavljivega bazena pa je poleg upoštevanja proizvajalčevih navodil potrebno redno odstranjevanje stopnic in pospravljanje igrač iz bazena, da vanj ne bi pritegnile otroka.

Otrok se lahko plavanja začne učiti pri starosti štirih let, priporočajo strokovnjaki in svarijo, da plavalno znanje še zdaleč ni preventiva pred utopitvami. Tveganje, ko gre za malčke, je prisotno tudi v zgolj nekaj centimetrih vode. Starši naj imajo tako otroke ves čas na dosegu roke in osvojijo znanje prve pomoči, da bodo otroku lahko pomagali.

V ribnikih in jezerih obstaja tudi nevarnost skalovja, vej ali drugih predmetov, ki lahko povzročijo poškodbe, zato je priporočljiva primerna obutev, ki ne drsi. Pred skakanjem v vodo je treba preveriti globino in dno. Voda naj bi bila globoka vsaj 270 centimetrov.

Na plovilih je obvezna uporaba rešilnih jopičev ne glede na dolžino potovanja, velikost čolna ali plavalne sposobnosti. Dojenčki pa se lahko na plovilu vozijo šele, ko so dovolj težki, da lahko uporabljajo rešilni jopič. Na zaprtem motornem plovilu NIJZ priporoča namestitev javljalnika ogljikovega monoksida v kabini.

Sociala, Zdravstvo
Križev pot na Ljubljanski grad (photo: Zan Senicar) Križev pot na Ljubljanski grad (photo: Zan Senicar)

Mladi na ljubljanske ulice ponesli molitev

Molitveno vzdušje je vladalo sinoči na ljubljanskih ulicah, ko je več kot sto mladih molilo križev pot. Jakob Rus iz Katoliške mladine je pojasnil, da so molitev začeli na Kongresnem trgu, ...

Peter Prevc (photo: STA) Peter Prevc (photo: STA)

Peter Prevc: Vzgonski veter Svetega Duha vedno deluje

Današnji dan v Planici se bo zapisal v zgodovino. Najuspešnejši slovenski skakalec vseh časov Peter Prevc je pred več kot 20 tisoč gledalci pomahal v slovo več kot 15 letni profesionalni karieri.

Šunka zorjena po tradicionalnem postopku (photo: KZ Laško) Šunka zorjena po tradicionalnem postopku (photo: KZ Laško)

Kako skuhati sočno velikonočno šunko?

Eno od vprašanj, ki se gospodinjam postavlja v teh dneh je, kako skuhati velikonočno šunko, da bo res sočna in okusna. Peter Oprčkal iz Kmetijske zadruge Laško pravi, da je to najbolj odvisno od ...

Pirhi obarvani z naravnimi barvami (photo: Miša Pušenjak) Pirhi obarvani z naravnimi barvami (photo: Miša Pušenjak)

Miša Pušenjak: Naravne barve za pirhe

Skoraj vsaka gospodinja dobro obvlada pripravo pirhov v rjavo rdečih odtenkih, ki najpogosteje temelji na kuhanju jajc v čebulnih olupkih. Bolj kot je čebula temne barve, bolj izrazit je tudi ...