Jože BartoljJože Bartolj
Miha MočnikMiha Močnik
Tone GorjupTone Gorjup

Sodelovanje slovenske in beograjske Karitas obrodilo že veliko sadov

Svet | 19.12.2018, 15:25 Petra Stopar

Slovenska Karitas s pomočjo Ministrstva za zunanje zadeve veliko prispeva za mednarodno razvojno pomoč. Tako že skoraj dve leti izvaja projekt za podporo ženskam na najrevnejšem območju južne Srbije. Njegov namen je omogočiti prebivalkam dostojno preživetje v svojih rodnih krajih, s ciljem zajezitve prekomernega izseljevanja in migracij. Pri tem tesno sodeluje s srbskimi karitativnimi sodelavci.

Slovenska Karitas v sodelovanju s Karitas Beograjske nadškofije izvaja projekt »Ekonomsko in socialno opolnomočenje žensk na podeželju jugovzhodne Srbije«. Gre za pomoč ženskam iz štirih občin Aleksinac, Boljevac, Ražanj in Knjaževac. Približno 240 se jih je od leta 2017 usposobilo za mehke poklicne veščine in posamezne obrti, kot so čebelarstvo, nega na domu, kmečki turizem, izdelava domačih izdelkov in pridelava zdravilnih zelišča. Nekaj jih je bilo letos septembra nagrajenih na natečaju za nadgradnjo družinske obrti z nakupom različnega materiala, da bodo z dodatnim zaslužkom lažje preživele svoje družine.

»Iskreno upam, da bo ta projekt pomagal našim prebivalcem, da se ne izseljujejo več, ampak da najdejo rešitev na svojem domačem pragu, začnejo delati na tem, kar imajo tu in doma vzamejo usodo v svoje roke,« pravi predstavnica Občine Ražanj Vesna Živković.

Živkovićeva pravi, da srbske občine s Karitas dobro sodelujejo in si želi, da bi se izseljevanje prebivalcev ustavilo
Živkovićeva pravi, da srbske občine s Karitas dobro sodelujejo in si želi, da bi se izseljevanje prebivalcev ustavilo © Slovenska Karitas

V Srbiji je stopnja brezposelnosti skoraj osemnajstodstotna, več kot polovico pa predstavljajo ženske, posebej na podeželju. Po besedah sodelavca Karitas v Beogradu Marka Maksimovića je treba poudariti, »da so te ženske v glavnem pomožne članice gospodinjstva, redkokdaj lastnice nekega premoženja ali tiste, ki odločajo o delu na kmetiji. V tem smislu so veliko manj avtonomne od moških. Projekt Karitas pa želi to popraviti«.

Ena od žena iz občine Boljevac, Vesna Šutić, se tako preživlja s pridelavo zdravilnih zelišč, svojo dejavnost pa želi še razširiti s pomočjo vključenosti v usposabljanje, ki ga nudi projekt Karitas: »Delavnice so nam dale voljo in upanje, saj na vasi je življenje kar težko.«

Vesna Šutić iz Boljevca v Srbiji prideluje zdravilna zelišča
Vesna Šutić iz Boljevca v Srbiji prideluje zdravilna zelišča © Slovenska Karitas

Projekt opolnomočenja žensk slovensko zunanje ministrstvo financira v vrednosti 100.000 evrov, Slovenska Karitas pa dobrih 11.300 evrov.

Čebelarka Snežana Žurkić iz občine Ražanj, prejemnica 19 panjev na nagradnem natečaju
Čebelarka Snežana Žurkić iz občine Ražanj, prejemnica 19 panjev na nagradnem natečaju © Slovenska Karitas

Svet, Cerkev na Slovenskem, Evropska Unija
Dr. Gabriel Kavčič (photo: Rok Mihevc) Dr. Gabriel Kavčič (photo: Rok Mihevc)

Hud cinizem

Predvidoma v prihodnjem tednu bo znano, kdaj bomo odločali o treh posvetovalnih referendumih, med katerimi bo tudi posvetovalni referendum o pomoči pri prostovoljnem končanju življenja. Moralni ...

Peter Jančič (photo: STA) Peter Jančič (photo: STA)

Natikanje nagobčnika drugače mislečim

Spletni portal tednika Družina poroča, da je raziskovalec spolne vzgoje v šoli ter diplomirani mikrobiolog Tim Prezelj tožil novinarja Roka Blažiča zaradi sklopa objavljenih prispevkov o teoriji ...

Boj s pozebo v nasadih borovnic na ljubljanskem barju (photo: Rok Mihevc) Boj s pozebo v nasadih borovnic na ljubljanskem barju (photo: Rok Mihevc)

Kolikšno škodo je povzročila pozeba?

Po prehodu izrazite hladne fronte pred tednom dni, smo v petek, v nedeljo in včeraj bili priče pozebi. Razmere so se krajevno zelo razlikovale, prav vse sadjarje in kmete pa je strah, da to pomeni ...

Lojze Čemažar (photo: Jože Bartolj) Lojze Čemažar (photo: Jože Bartolj)

Pri svojem delu vedno izpostavi bistveno

Lojze Čemažar je z nami v oddaji Naš gost spregovoril o svoji umetniški poti, pomenu družine, šol, ki so ga oblikovale in se zahvalil za prejeto priznanje sv. Cirila in Metoda.

Skrbno izbirajmo obutev.  (photo: PixaBay) Skrbno izbirajmo obutev.  (photo: PixaBay)

Zakaj je dobro kupovati obutev popoldne?

Vida Ozis je ustanoviteljica blagovne znamke AN.NIKA, je direktorica Centra medicinske pedikure, razvila je medicinsko sponko - vse ostale, ki so prisotne na domačem trgu, so iz uvoza. Večina si ...