Matjaž MerljakMatjaž Merljak
Marko ZupanMarko Zupan
Petra StoparPetra Stopar
Drva (foto: Pixabay)
Drva

Ste dobro posušili drva?

| 13.11.2018, 10:17 Rok Mihevc

V zadnjem času se veliko govori o dejstvu, da ogrevanje z ne dovolj suhimi drvmi onesnažuje okolje in hkrati povzroča veliko večje stroške ogrevanja. Enake ugotovitve verjetno veljajo tudi za druga lesna goriva, Zveza potrošnikov pa je v sodelovanju z Gozdarskim inštitutom tudi letos izvedla test kakovosti lesnih peletov in prišla do zanimivih ugotovitev. Ob teh temah smo se ustavili v Svetovalnici, naša gostja je bila dr. Nike Kranjc z Gozdarskega inštituta Slovenije.

Obstajajo težnje, da bi lesno maso potisnili na rob in jo okarakterizirali kot okolju nesprejemljiv način ogrevanje. Nike Krajnc pa meni, da je les okolju prijazen vir energije, ki ga imamo v Sloveniji v izobilju. »Ozračje bolj obremenjujemo s fosilnimi gorivi, ki jih uvažamo, zato bi se morala naša država še bolj zanašati na lesna goriva, sploh ko govorimo o gospodinjstvih.«

Največja težava so emisije prašnih delcev, ki nastajajo pri izgorevanju vseh goriv. A lahko jih omejimo, pravi Krajnčeva, sploh če uporabljamo kakovostna lesna goriva v kvalitetnih sodobnih kurilnih napravah. Kakovosten les pa je dobro posušen les. »Starejši ljudje vedo povedati, da se morajo drva sušiti dve sezoni, smo pa ugotovili, da ga lahko manj, a moramo biti previdni. Kar pomeni, da moramo sekati v zimskem času, spomladi razcepiti na metrska polena, poleti pa sušiti v sončni, zračni in pokriti skladovnici. Povprečno bodo taka drva vsebovala med 20 in 25 odstotki vode.«

Glavni faktor je tako vsebnost vode, ki bistveno vpliva na proces gorenja. Večja je vsebnost vode, bolj vplivamo na to, da izgorevanje ne poteka optimalno, nastajajo katran, saje, prašni delci. »Vse to vpliva na delovanje kotla in na dimnik. Z uporabo drv z visoko vsebnostjo vode, zmanjšujemo življenjsko dobo kotla. Vsa voda, ki je v lesu, mora izhlapeti in več jo je, več energije bomo porabili za izhlapevanje, namesto za ogrevanje. Res bo les izgoreval počasneje, ampak energija za ogrevanje bo bistveno manjša.« Preveč suhih drv pa ne moremo imeti, pravi naša gostja.

Na vprašanje, kako naj ljudje presodijo, da so jim pripeljali dovolj suha drva, pa odgovarja, da je najenostavnejše kupiti merilnik vlage. »Na površini se les hitro posuši, znotraj pa je vlažen. Lahko tudi precepimo poleno, a je vizualno težko oceniti dejansko stanje.« Je pa treba pri lesnih gorivih razmišljati naprej in »se ne septembra spraševati, kje dobiti gorivo za sezono«.

Dr. Nike Kranjc je opozorila tudi na način kurjenja, saj največ prašnih delcev nastane ko zakurimo. »Ponavadi zakurimo kot taborniki, a ob tem nastaja veliko prašnih delcev. Zato najprej zložimo zaneto, na vrhu zakurimo gorilno kocko in tako bo ogenj potoval navzdol, s tem pa se bo hitreje razvila višja temperatura in manjše emisije.« Največ težav sajastih delcev je v zimskem času in to vpliva tudi na zdravje ljudi. »Se pa že po barvi dima pozna kvaliteta gorenja. Če imamo ustrezen sistem in suha drva bo dim bel, če je ta siv, modrikast ali temen, je nekaj narobe s tem kako ali kaj kurimo.«

V posnetku oddaje prisluhnite še vprašanje, kako je s sekanci, na kakšne težave je letos pokazal test peletov in kaj dejansko v praksi pomeni mehanska obstojnost peletov.


Oddajo je pripravil in vodil Robert Božič.

 

Križev pot na Ljubljanski grad (photo: Zan Senicar) Križev pot na Ljubljanski grad (photo: Zan Senicar)

Mladi na ljubljanske ulice ponesli molitev

Molitveno vzdušje je vladalo sinoči na ljubljanskih ulicah, ko je več kot sto mladih molilo križev pot. Jakob Rus iz Katoliške mladine je pojasnil, da so molitev začeli na Kongresnem trgu, ...

Peter Prevc (photo: STA) Peter Prevc (photo: STA)

Peter Prevc: Vzgonski veter Svetega Duha vedno deluje

Današnji dan v Planici se bo zapisal v zgodovino. Najuspešnejši slovenski skakalec vseh časov Peter Prevc je pred več kot 20 tisoč gledalci pomahal v slovo več kot 15 letni profesionalni karieri.

Šunka zorjena po tradicionalnem postopku (photo: KZ Laško) Šunka zorjena po tradicionalnem postopku (photo: KZ Laško)

Kako skuhati sočno velikonočno šunko?

Eno od vprašanj, ki se gospodinjam postavlja v teh dneh je, kako skuhati velikonočno šunko, da bo res sočna in okusna. Peter Oprčkal iz Kmetijske zadruge Laško pravi, da je to najbolj odvisno od ...

Pirhi obarvani z naravnimi barvami (photo: Miša Pušenjak) Pirhi obarvani z naravnimi barvami (photo: Miša Pušenjak)

Miša Pušenjak: Naravne barve za pirhe

Skoraj vsaka gospodinja dobro obvlada pripravo pirhov v rjavo rdečih odtenkih, ki najpogosteje temelji na kuhanju jajc v čebulnih olupkih. Bolj kot je čebula temne barve, bolj izrazit je tudi ...