Marjan BuničMarjan Bunič
Andrej NovljanAndrej Novljan
Alen SalihovićAlen Salihović

Zakaj razlika v hitrosti štetja glasov v podobno velikih občinah?

Slovenija | 21.11.2018, 18:32

Celje in Koper sta občini, kjer so v nedeljo najdlje šteli glasove, oddane v prvem krogu tokratnih lokalnih volitev. Marsikoga je čakanje zmotilo, saj so bili v občinah s primerljivim številom volivcev rezultati znani precej prej. Da sta štetje glasov in vnos podatkov v domeni občinskih volilnih komisij, so sporočili z ministrstva za javno upravo, ki zagotavlja informacijsko podporo. Zagotovili so tudi, da je aplikacija vseskozi delovala nemoteno. Na Državni volilni komisiji nimajo podatkov o morebitnih zapletih.

Da so glasove še posebej počasi šteli v občinah, kjer so dolga leta na čelu župani s šerifovskim slovesom, je ugotavljal politični komentator Tino Mamić. Članek je objavil portal Domovina. Njegov urednik Rok Čakš podatkom, ki jih je zbral Mamić, zaupa. "Če kako, je na rezultat je definitivno mogoče vplivati prav v točki, ki jo je poudaril Mamić. Opravil je analizo in jo objavil na portalu Domovina. Zame je verodostojen novinar, ki ve, kaj govori, verjamem mu na besedo." Čakš sam ni šel v podrobnosti, a je v nedeljo zaznal razliko v hitrosti štetja glasov in vnašanja rezultatov. "Ali je to sporno ali ne, ne morem reči, a vsekakor je prav, da razčistimo vse pomisleke v zvezi s tem."

Urednik in novinar Spletnega časopisa Peter Jančič je omenil objektivne okoliščine. "Upoštevati je treba, da so te volitve specifične, saj gre za velikansko število kandidatov v občinah za občinski svet in za četrtne skupnosti. To se hkrati izvaja. To so ljudje videli, ko so volili. Dali so lahko tudi preferenčni glas. To je težko delo zvečer za občinske volilne komisije." A tudi Jančič opozarja, da je vse skupaj le nekoliko nenavadno. "Na državnozborskih volitvah nam Državna volilna komisija uspe do pol devetih zvečer pokazati dokončni rezultat. Ko gre za izvedbo po občinah, kjer postopke vodijo lokalne oblasti in občinske volilne komisije, pa je drugače. Do polnoči na primer v Kopru in še nekaterih ostalih občinah niso uspeli prešteti niti polovice."

Vse kaže, da so v večini občin volivci zadovoljni z dozdajšnjimi župani, saj so še en mandat zaupali kar 134, še 32 jih ima možnost za vnovično izvolitev v drugem krogu. Ali je razlog za to njihovo uspešno delo ali gre za posledico takšnih in drugačnih prijemov v sami kampanji? "Nikoli ne vemo, od česa točno je odvisen rezultat volitev. Dejavnikov je veliko. Jaz veliko pripisujem kontekstu, saj nobene volitve ne potekajo v vakuumu. Vsak rezultat je treba pogledati skozi to, kaj se je dogajalo in kdo so vsi akterji. Pomembni so dosežki, a po drugi strani šteje tudi kampanja," je ocenil Alem Maksuti z Inštituta za politični menedžment.

Slovenija, Politika
Križev pot na Ljubljanski grad (photo: Zan Senicar) Križev pot na Ljubljanski grad (photo: Zan Senicar)

Mladi na ljubljanske ulice ponesli molitev

Molitveno vzdušje je vladalo sinoči na ljubljanskih ulicah, ko je več kot sto mladih molilo križev pot. Jakob Rus iz Katoliške mladine je pojasnil, da so molitev začeli na Kongresnem trgu, ...

Peter Prevc (photo: STA) Peter Prevc (photo: STA)

Peter Prevc: Vzgonski veter Svetega Duha vedno deluje

Današnji dan v Planici se bo zapisal v zgodovino. Najuspešnejši slovenski skakalec vseh časov Peter Prevc je pred več kot 20 tisoč gledalci pomahal v slovo več kot 15 letni profesionalni karieri.

Šunka zorjena po tradicionalnem postopku (photo: KZ Laško) Šunka zorjena po tradicionalnem postopku (photo: KZ Laško)

Kako skuhati sočno velikonočno šunko?

Eno od vprašanj, ki se gospodinjam postavlja v teh dneh je, kako skuhati velikonočno šunko, da bo res sočna in okusna. Peter Oprčkal iz Kmetijske zadruge Laško pravi, da je to najbolj odvisno od ...

Pirhi obarvani z naravnimi barvami (photo: Miša Pušenjak) Pirhi obarvani z naravnimi barvami (photo: Miša Pušenjak)

Miša Pušenjak: Naravne barve za pirhe

Skoraj vsaka gospodinja dobro obvlada pripravo pirhov v rjavo rdečih odtenkih, ki najpogosteje temelji na kuhanju jajc v čebulnih olupkih. Bolj kot je čebula temne barve, bolj izrazit je tudi ...