Alen SalihovićAlen Salihović
Dr. Denis Baš (foto: ZD Kamnik)
Dr. Denis Baš

Pnevmokokne okužbe: Priporočeno cepljenje, ki otroku pripada

| 19.10.2018, 07:29 Rok Mihevc

Pred novo sezono gripe in prehladov so bile pnevokokne okužbe pravšnja tema za Svetovalnico, v kateri je sodeloval in odgovarjal na vprašanja pediater dr. Denis Baš.

Pnevmokokne okužbe so zelo pogoste, a veliko ljudi sploh ne ve za njih, je opozoril Baš. To so bakterije, ki velikokrat živijo v sožitju z nami, na sluznici, dihalih, v nosno-žrelnem prostoru. »Težava pa je, ker te bakterije iz prijaznih lahko postanejo invazivne, prodrejo v kri in so vzrok hudih okužb.«

Najbolj so na udaru otroci pred petim letom starosti in starejši od 65 let, potem pa tudi kronični bolniki, ki imajo bolezen srca, dihal, sladkorni bolniki. »Velik problem so pljučnice, vnetje možganskih open, meningitis, sepsa, pri majhnih otrocih pa vnetje srednjega ušesa. Prav pri teh je pomembno, da preprečimo prvo vnetje, saj je ta okužba lahko velika nadloga, ko je potrebna tudi operacija.«

Cepljenje
Cepljenje © nn

Ta bakterija je lahko na naši sluznici prisotna nekaj tednov ali več mesecev. Dejavniki tveganja so virusne okužbe, ki povzročajo, da se ta bakterija lažje pritrdi, ostane in kasneje tudi naredi težave. »Ugotovili so, da ima polovica otrok, ki so vključeni v vrtec to bakterijo, pri odraslih pa je številka 5 do 10 odstotkov.« Zdravimo z antibiotičnem zdravljenju, lažje okužbe doma, kjer antibiotike lahko jemljemo oralno, v primeru hujših okužb je potrebno bolnišnično zdravljenje in antibiotike v žilo.

Cepljenje je edina možna preventiva, a kljub nenehnim opozorilom, pediatri ugotavljajo, da je trenutna precepljenost prenizka – 55 odstotna. »Ko smo cepljeni, preprečimo, da se bakterija sploh naseli. Cepljenje imamo v programu za vse otroke in dojenčke od 3 meseca naprej, želimo pa si, da bi bilo cepljenih 90 odstotkov otrok. Priporočamo cepljenje vsaj pred prvim letom, saj je pomembno, da je otrok, še preden je vključen v kolektivno varstvo, zaščiten. S tem zmanjšamo tudi prenos okužbe na odrasle ljudi.«

Poznamo dve vrsti cepiva, prvo je namenjeno otrokom, je novejše konjugirano in dobro imunogeno, ki naredi poleg protiteles tudi spominske celice. Drugo je polisaharidno cepivo za odrasle, a je slabše, saj ga je potrebno obnavljati na pet let. »Cepiva so varna in ni bojazni, da bi povzročila neželene odzive imunskega sistema. Pri otrocih cepitev poteka v stegensko mišico, pri odraslih v roko.«


Oddajo je pripravil in vodil Blaž Lesnik.

 

Obzorja duha (photo: Zajem zaslona) Obzorja duha (photo: Zajem zaslona)

Cenzura v oddaji Obzorja duha?

»Žalostna sem zaradi dogajanj... Nov prevod Svetega pisma iz izvirnih jezikov v slovenski jezik, vrhunsko delo v slovenski zgodovini za študij in razumevanje nam vsem, prispevek v oddaji Obzorja ...

Družine potrebujejo spodbud in medsebojne podpore ter zgledov.  (photo: lj_nadskofija) Družine potrebujejo spodbud in medsebojne podpore ter zgledov.  (photo: lj_nadskofija)

Vzemimo Boga zares

Živimo v duhovni shizofreniji, ki na prvi pogled ni prepoznavna. Na eni strani poudarjamo, kako imamo pravico izbrati lastni slog in stil življenja, kako je naša pravica izbira identitete, celo ...

Skrbno izbirajmo obutev.  (photo: PixaBay) Skrbno izbirajmo obutev.  (photo: PixaBay)

Zakaj je dobro kupovati obutev popoldne?

Vida Ozis je ustanoviteljica blagovne znamke AN.NIKA, je direktorica Centra medicinske pedikure, razvila je medicinsko sponko - vse ostale, ki so prisotne na domačem trgu, so iz uvoza. Večina si ...