Štefan IskraŠtefan Iskra
Marko ZupanMarko Zupan
Andrej ŠinkoAndrej Šinko
Otroci, pouk, šola (foto: Pixabay)
Otroci, pouk, šola

Kar otrok zmore, mora

| 31.08.2018, 10:45 Rok Mihevc

Večkrat je ta stavek Karla Gržana v oddaji »Za življenje« citiral in poudaril Aleš Čerin, ki je na podlagi svojih izkušenj, ki so najboljše priporočilo vsem, ki se trudijo pri vzgoji otrok, spregovoril o razvajenosti in pripravi na šolo.

Počitnice se iztekajo, šola se bo začela, vprašanje pa je, kako je s samo pripravo na šolo. Čerin svetuje, da je malo priprave le potrebno, da ni »kot bi odrezal«. »In čeprav otroci te dni zavijajo z očmi, smo tu odrasli, da to sprejmemo in kljub temu otroci naredijo, kar je potrebno.«

Kot pravi, šola ni užitek, ampak je smiselno delo. »Zato se ne strinjam z izrazom »otroku prijazna šola«. Zakaj? Ker je učenje trdo delo, zadovoljstvo pa prinašajo uspeh in rezultati. Otroku omogočimo veselje nad narejenim.« Zdi se mu, da starši prevečkrat prevzemajo odgovornost otroka za šolanje. »Večkrat slišim: »plakat imamo za narediti, domačo nalogo imamo za narediti...«, kdo zdaj? S to množino prevzemajo odgovornost dela otroka in tako tudi on to jemlje, posledično pa se potuhne. Zato, kar otrok zmore, mora.«

Na vprašanje, kako omejiti »buljenje« v ekrane, Čerin odgovarja, da je treba otroku pomagati pri izbiri in mu svetovati. Če že morajo nekaj gledati, pa gledamo z njim in se na koncu pogovarjamo o vrednotah, ki jih sporočajo različne nadaljevanke. »Žal pa je tako, da ponavadi take prenašajo vrednote, ki z Bogom nimajo nobene veze. Predvsem danes veljajo vrednote »imeti se fajn, biti lep, imeti«. A ko bomo prišli pred Boga, nas on ne bo vprašal »kakšne kotalke smo imeli ali kako lepi smo«.«

Aleš Čerin
Aleš Čerin © osebni arhiv
Otrokom je treba pomagati, če imajo kakšne težave ali so težko dojemljivi, a nekje je meja. »Težava je, ko se vtikamo brez potrebe. Poglejte starše hendikepiranih otrok, ki iz njega iztisnejo maksimum in kapljo znoja, da je maksimalno samostojen in odgovoren za življenje. Drugi starši pa iz nehedikepiranih delamo hedikepirane otroke. Če jim odvzemamo probleme, jih kasneje ne bodo znali reševati.« Čerin je opozoril tudi na otroke kot dobre igralce, zato staršem svetuje edinost tudi takrat, ko se ne strinjata drug z drugim. »Na tedenskih »sestankih« se pogovorita o vzgojnih zagatah, kje sta zmogla, kje ne in kako se bosta popravila.«


Oddajo je pripravila in vodila Mateja Subotičanec.

 

Obzorja duha (photo: Zajem zaslona) Obzorja duha (photo: Zajem zaslona)

Cenzura v oddaji Obzorja duha?

»Žalostna sem zaradi dogajanj... Nov prevod Svetega pisma iz izvirnih jezikov v slovenski jezik, vrhunsko delo v slovenski zgodovini za študij in razumevanje nam vsem, prispevek v oddaji Obzorja ...