Slavi KoširSlavi Košir
Jakob ČukJakob Čuk
Alen SalihovićAlen Salihović
Papež na kraju spomina na žrtve komunističnega režima (foto: Vatican News)
Papež na kraju spomina na žrtve komunističnega režima

Vere baltskih držav trdi komunizem ni uspel zlomiti

Svet | 30.09.2018, 00:37 Marjana Debevec

Ozrimo se za trenutek še v pretekle dni, ko se je papež Frančišek mudil v baltskih državah. Litva, Latvija in Estonija so podobno kot Slovenija preživele pekel komunističnega režima. O svojem srečanju s trpljenjem teh ljudi je papež Frančišek spregovoril novinarjem na povratnem letu.

Papež je v Vilni obiskal muzej, kjer je ruska tajna služba KGB ubijala zapornike. Pretreslo ga je, ko je videl tako majhne celice, da je bilo mogoče v njih samo stati, ali pa kraje, kjer so zapornike po več ur puščali v mrzli vodi, da so jih zlomili. Vsak dan so jih ubili približno 40. Zatem je sveti oče obiskal tudi judovski geto, kjer so bili prav tako številni umorjeni.

»Moram vam reči, da sem bil tistega dne povsem uničen: razmišljal sem o krutosti. Vendar pa se krutost še ni končala. Enako krutost lahko tudi danes srečamo v mnogih zaporih«, je dejal Frančišek in dodal: »Na televiziji smo lahko videli tudi krutosti, ki jih izvajajo teroristi Islamske države: zažganega jordanskega pilota pri živem telesu, zaklane kopte na plaži v Libiji in mnoge druge.«

Sveti oče je povedal tudi, da je v baltskih državah zaznal veliko sovraštvo do kakršnekoli vere. Srečal je jezuitskega škofa, ki je deset let preživel v Sibiriji in potem še v nekem drugem koncentracijskem taborišču. Tudi mnoge druge so zaradi vere in obrambe narodne identitete poslali v Sibirijo, od koder se večina ni vrnila. »Vera teh treh narodov je velika; gre za vero, ki se rodi iz mučeništva. To trpljenje pa je rodilo tudi ekumenizem, kot ga ne najdemo v drugih državah«, je dejal papež.

Vero in narodno identiteto so po njegovih besedah v naslednje rodove prenašali predvsem stari starši, saj so bili starši vzgajani v ateističnem duhu, v medijih in po šolah pa je bilo prepovedano uporabljati litvanski jezik. Povojna generacija se je tako materinščine učila predvsem od starih staršev.

Svet, Cerkev po svetu, Papež in Sveti sedež
Dr. Gabriel Kavčič (photo: Rok Mihevc) Dr. Gabriel Kavčič (photo: Rok Mihevc)

Hud cinizem

Predvidoma v prihodnjem tednu bo znano, kdaj bomo odločali o treh posvetovalnih referendumih, med katerimi bo tudi posvetovalni referendum o pomoči pri prostovoljnem končanju življenja. Moralni ...

Peter Jančič (photo: STA) Peter Jančič (photo: STA)

Natikanje nagobčnika drugače mislečim

Spletni portal tednika Družina poroča, da je raziskovalec spolne vzgoje v šoli ter diplomirani mikrobiolog Tim Prezelj tožil novinarja Roka Blažiča zaradi sklopa objavljenih prispevkov o teoriji ...

Družine zbrane pri maši na Brezjah (photo: Luka Mavrič) Družine zbrane pri maši na Brezjah (photo: Luka Mavrič)

Boga bodo vzeli zares!

Na Brezjah je bilo popoldne srečanje družin ljubljanske nadškofije. Geslo srečanja je bilo »Vzemi Boga zares!«. Srečanje so sklenili ob 16. uri s sveto mašo, ki jo je daroval nadškof Stanislav Zore.

Skrbno izbirajmo obutev.  (photo: PixaBay) Skrbno izbirajmo obutev.  (photo: PixaBay)

Zakaj je dobro kupovati obutev popoldne?

Vida Ozis je ustanoviteljica blagovne znamke AN.NIKA, je direktorica Centra medicinske pedikure, razvila je medicinsko sponko - vse ostale, ki so prisotne na domačem trgu, so iz uvoza. Večina si ...

Družine potrebujejo spodbud in medsebojne podpore ter zgledov.  (photo: lj_nadskofija) Družine potrebujejo spodbud in medsebojne podpore ter zgledov.  (photo: lj_nadskofija)

Vzemimo Boga zares

Živimo v duhovni shizofreniji, ki na prvi pogled ni prepoznavna. Na eni strani poudarjamo, kako imamo pravico izbrati lastni slog in stil življenja, kako je naša pravica izbira identitete, celo ...